| BlancaFantasma a întrebat:

Doamne! dati`mi niste sfaturi va rog frumos! nu am mai plans dupa fostul de anul trecut din octombrie de cand ne-am despartit... dar nu l`am uitat niciodata firar sa fie, nu pot desi am stat doar 3 luni cu el! si astazi am gasit pe un telefon vechi care nu l`am mai folosit de 8 luni o poza cu el imi aduc aminte exact cand i-am facut`ocrying dar credeam ca am sters`o nici nu ma gandeam ca as putea sa o gasesc tocmai acum dupa atata timp! si iar am inceput sa plang dupa el desi n`am mai facut asta de atata vreme! doamne spuneti-mi ceva sa ma simt mai bine.stiu ca e o prostie dar eu nu `l pot uita nu stiu de ce o fi din cauza ca nu am mai avut pe nimeni de atunci nimeni nu ma place. el nici nu stie cum ma mai cheama sunt sigura.de atunci nu am mai vorbit niciodata cu el, nu m`a mai bagat in seama! dar eu ca o proasta ce sunt visez zilnic la impacarea cu el visez ca o sa merg la facultate anul viitor si o sa-l vad, nu am uitat de el deloc. zilnic imi aduc aminte tot ce`mi spunea toate vorbele frumoase, care ma faceau sa cred ca tinea la mine. dar numai de ma mintea. ce sa fac s uit de el? n`am prietene mai deloc singura care o am are iubit si nu ma mai baga in seama cand ma suna vorbeste numai despre el eu pot sa fac ce vreau, n`am cu cine sa ies pe afara si stau toata ziua in casa.(am 18 ani)

4 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Buna Elena! E normal ca prima dragoste nu se uita asa usor! Eu stiu ca o sa te conving greu dar totusi voi incerca.Gindeste-te ca tu plingi pentru o dragoste frumoasa care nu mai e.Ei bine eu la virsta ta chiar la 18 ani mi-am distrus ziua de nastere pentru ca m-am imbatat ca toate fetele aveau un prieten numai eu nu.Deci asta se intelege ca niciodata in viata pina atunci.Care e morala? Ori ai prieten la 18 ani ori nu ai tot iese cu durere de inima.Tu nu plinge ci incearca sa te bucuri ca ai avut pe cineva care sa te iubeasca frumos trei luni de zile.Mie soarta doar la 25 de ani mi-a dat voie sa iubesc pentru prima oara dar atunci a fost pentru o viata.Cu respectivul m-am si casatorit.Tu mereu gindeste asa ca daca ceva nu t-i se implineste poate fi un mare noroc.Acum in mod sigur nu o sa ma crezi dar eu dupa atitia ani pot sa spun cu cea mai mare certitudine caci daca soarta nu mi-a dat ceva ce mi-as fi dorit foarte mult intotdeauna a fost cu un motiv f bine intemeiat desi eu atunci nu vedeam de ce dar cu timpul am aflat de ce soarta a ales pentru mine altceva decit am vrut eu.

| WestSid3 a răspuns:

Esti o fire prea sensibila, nu o spun cu rautate. Nu trebuie sa fi chiar asa. O sa treci in viata peste alte lucruri si mai rele si te vei intreba cate necazuri mai poti indura. Viata merge inainte, iar baiatul asta nu-i ultimul.
Te-as sfatui sa iti ocupi timpul cu ceva activitati gen: iesitul in parc cu rolele/bicicleta, plimba-te cu castile in urechi, mergi la cursuri de dans, de inot, de desen sau undeva unde se lucreaza in grup, pentru a-ti face prieteni noi ori vorbeste cu colegi sau fosti colegi si dati-va intalnire la un suc, apoi mai vorbiti...
Bafta!

| FollowTheLight a răspuns:

In primul rand, linisteste-te, si nu mai plange! ( plangeai cand ai scris intrebarea asta sau mi se pare doar mie?)
Si crede-ma, ca stiu cum e ca vechile rani si lovituri sa sa inoiasca.Nu te obliga nimeni sa il uiti chiar acum. Daca te simti bine gandindu-te la el, fa-o! Insa ai grija, la un moment dat, ai face bine sa te opresti, fiindca te otravesti cu propriile tale vise, si ar trebui sa privesti adevarul asa cum e: Nu vei mai fii niciodata cu acest baiat!
Insa, priveste partea buna.Sunt 3,329, 204, 968 de baieti pe lumea asta ( am cautat pe google laughing ). Crezi ca nu e nici unul care sa te iubeasca si sa te aprecieze exact asa cum esti?happyLinisteste-te.Du-te in oglinda si spune-ti: sunt frumoasa, sunt desteapta, nici nu mai am nevoie de fostul! Oricum o fost un nesimtit daca te-a parasit asa.Te mintea incontinuu. Data viitoare ai grija sa nu te mai implici atat de mult intr-o realtie, iti dauneaza.Pana la urma e doar o persoana, deci mai sunt o multime de persoane in lume.
Sterge-l din telefon, nu merita sa stea acolo. Locul lui e in alta parte.happy
In privinta prietenilor, gasesti prieteni peste tot.Oriunde.Trebuie doar sa fii draguta, si sa fii tu.Iesi prin parc, prin locuri unde lumea socializeaza, si iti gasesti prieteni.Si cine are nevoie de prieteni ca sa iasa afara?!
Iesi tu singura la o plimbare, si incearca sa observi in ce lume minunata traiesti.E incredibil ce se afla in lumea asta, noi de ce sa fim tristi?
Respiri? Ai un cap? Ai doua picioare? Esti sanatoasa?
Atunci de ce sa fii trista? Nu ai nici un motiv.Nici macar cel pe care l-ai pus tu.Don't worry, be happy!happy

| iOnUtsidyAnA a răspuns:

Aii de capu meu, la varsta asta sa nu ai prietene? hmm...e foarte nasol, dar esti mare fata de mine am 16 ani, dar na.incearca sa te bagi in seama cu colegele acum e vacanta si ai timp sa iesi cu ele ca totusi va cunoasteti el ca baiat ar trebui sa te caute primul nu u, si vezi el te-a uitat ft usor poate acum si-a facut o alta relatie deja.eu zic ca ar trebui sa treci mai departe peste, sa-ti cauti altu crede-ma nu te merita poate nici nu te-a vazut ca pe o iubita ci ceva trecator.ii dai prea multa importanta si asa te consumi pe tine insati.sa stai sa visezi doar la el, nu esti obsedata ai si u viata ta! care trebuie sa mearga mai departe nu sa se opreasca cu gandu la ceva ce nu mai este.