| anonim_4396 a întrebat:

Doar copiii trebuie sa isi respecte părinții sau si invers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Respectul trebuie sa fie reciproc

36 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa fie pace in ambele tabere

| sabin89 a răspuns:

Copiii trebuie să-şi respecte părinţii şi părinţii trebuie să-şi respecte copiii. Nu ştiu cu bunicii cum e. Trebuie şi ei respectaţi? Sau să-i respecte şi ei pe nepoţi?

| GusticelMititel a răspuns (pentru sabin89):

Respectul trebuie sa fie reciproc indiferent daca e vorba de parinti, bunici, profesori, vecini, straini etc.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Corect, sabin, toți avem drepturi in egala masura, fie mic fie mare, fie slab fie tare.

| Mosotti a răspuns:

Nu e logic ca si invers? Respectul se castiga, nu e de la sine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Corect Mo, dar unii îl mai castiga si cu forta, stii cum e...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia e frica, nu respect...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi aia e, ca respectul se castiga nu se ia cu forta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intru totul de acord.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Parintii trebuie mai ales sa respecte VISELE copiilor, nu sa le taie aripile. Sa incerce sa ii inteleaga. Sa incerce sa le insufle niste vise, niste idealuri. In rest... ce naiba e ala "respect" pana la urma?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi nu degeaba se spune "te pun la respect", pentru că aceștia care zic astfel nu stiu ce inseamna aia, si nici nu isi doresc sa afle, pe cand tu, Gabi, ai aflat fara sa afli(macar ca stii dar te prefaci frumos), căci zici:
"Sa încerce să îi inteleaga"

| Celcestietot a răspuns:

Si invers, dar cand parintele chiar are o rezolvare mai buna pentru copilul sau, atunci el sa respecte decizia celui care l-a facut.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cred ca orice copil si-ar respecta părintele daca si el la rândul lui ar fi respectat de acesta, oricine.
Dar mai întâi ar trebui să intelegem ce inseamna respect, ca adica poate insemna si supunere, frica, bataie etc.
Cand copilul tau devine sluga in casa, si tu spargi seminte la colt de strada, in casa la meci de fotbal deja aia nu mai inseamna respect.
Sau alti parinti care inspiră frica si pumni in gura copilului cand ia o notă proasta numai respect nu e.
Sau cum ar fi sa te lovesc si tu sa nu te poti apara?
Cat de respectat m-as simtii atunci?
E, dar acum sunt mare, imi permit sa mai si greșesc, pentru ca toți greșim, ori nu iau nici un pumn în gură, ca altfel fie străin, fie din neam ar primi inapoi in aceeasi masura prin legea "dinte pentru dinte".
Unde scrie că sunt scutiți membrii din familie de această lege?
Nicăieri.
De aceea, legea e una si noi suntem toți oameni, nu animale sălbatice.

| Zuzu1991 a răspuns:

SI invers, dar e mai complicata ideea
cineva care te-a curatat si schimbat scutecul, mai greu ajunge sa isi dea seama ca la un moment dat nu mai esti un copil inocent si nestiutor si ca trebuie sa isi dea seama ca respectul functioneaza NUMAI in ambele directii, altfel e frica, dominare, dictatura, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Nu mi se pare corect a reprosa copilului ca ti-am facut, ti-am dres nici in situatii de criza dar altminteri ca fapt divers.
Un părinte exemplu, care si-a iubit cu adevărat copilul, si nu doar din vorbe si momente de happy-end, nu și-ar putea niciodata stânjeni propriul copil cu astfel de vorbe, având în vedere că unele dintre ele se soldează cu sinucideri si dușmanii eterne din partea copilului.
E ca si cum ai scoate o fata in oras, i-ai cumpara un suc, v-ati simți bine si apoi i-ai scoate ochii ca nu a facut sex cu tine pentru sucul ala.
E urat, foarte urat, pentru că nu te-ai întocmit cu ea pentru sex ci pentru o plimbare in oras.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deh, c'est la vie, marea majoritate ZDROBITOARE a parintilor nu... aaaaa, nu sunt in stare sa isi vada copii ca altceva decat un obiect abstract numit "copilul LOR" (care daca e fata e un inger, dar in orice caz (fata sau baiat) trebuie sa faca ce spun eu ca sunt parinte si stiu mai bine)
dupa asta sa mai ai pretentia sa vrei sa stie sa faca si educatie e cam mult
sa le ceri sa isi respecte copilul, deja te fac nesimtit, dar cum iti permiti?

si din pacate, STIU CE SPUN, pentru ca am aflat asta pe pielea mea crying

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Nu esti singurul, dar acum părinții mei sunt cuminți, si eu cu ei de asemenea, sper ca si tu cu ai tai (nu stiu ce varsta ai)
Cand eram mai mic își permiteau mai multe pentru că eram prost, mic si fara putere, dar odata ce m-am facut un tank, cu corpul si mentalul din Metin2, chiar si relatia noastra s-a schimbat în bine, respectul nostru s-a echilibrat cu frica din ambele parti.
Unde nu exista frica nu exista nici respect, asta ca sa stii de la mine, sau poate ca stiai deja, ai aflat, dar nu orice frica, ci frica de a răni pe cineva egal tie.
Apoi si ei imi dau de inteles ca au gresit ca s-au comportat cu mine urat cand eram mai mic, zic ei ca doar ce aproape au iesit din matca comunistă, si ii cred negresit.

| DonEduardo a răspuns:

Depinde cum o iei.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Nu pot să pun o întrebare ca am contul suspendat asa ca întreb off topic, ști cumva dacă parfumurile de pe elefant.ro sunt originale? happy în sephora sunt foarte scumpe

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Depinde, dar oricum cunosc destule cazuri in care copiii deveneau slujile casei părintești.
Ma intreb daca si acolo exista respect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu doar sa ii respecte sa ii și iubească dacă și copiii sunt iubiți și ei la rândul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și invers.

| SparkleTwilight a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis deja şi asta în răspuns!

| anonim_4396 explică (pentru SparkleTwilight):

Nu mă interesează.

| Mopmop a răspuns:

Oferi respect si astepti respect!

| Eisenheim a răspuns:

Copii sânt obligați să își respecte părinții, părinții însă nu sânt obligați să își respecte copii. Dacă părintele are o disputa cu copilul și acesta se apără legea îl va pedepsi, iar daca, copilul are o disputa cu părintele...ghici pe cine pedepsește legea happy

| anonim_4396 explică (pentru Eisenheim):

De ce părinții nu sunt obligați să își respecte copiii si copiii da?
Legea se aplică pentru toți, nu conteaza cine esti, ce funcție ai smd.
De exemplu:
Nu ai voie sa lovești un copil, legea nu iti permite.
Nu ai voie sa înjuri un copil, legea nu iti permite, sau iti permite?
Atunci daca tie iti permite, si copilului da.
Credeam ca am iesit demult din sistemul comunist, dar m-am înșelat, abia ce încep oamenii sa fie mai conștienți de egalitate de rasă, etnie, religie smd.

| DenqOO a răspuns:

Trebuie bidirectional. Daca faci un copil, in primul rand trebuie sa il iubesti si respecti.
Si cat timp ai parinti care te-au iubit, da, respecta-i.

| anonim_4396 explică (pentru DenqOO):

Corect.

| stefiiii3 a răspuns:

Si invers, trebuie sa va respectati unii pe altii. Daca nu vine dintr-o parte, nu te astepta ca cealalta parte sa faca la fel.

| Eibogu a răspuns:

Desigur că si părinții trebuie sa își respecte copii dacă ii iubește)

| GusticelMititel a răspuns:

Respectul trebuie sa fie reciproc. Deci si parintii trebuie sa ii respecte pe copii.

| Mihaa890 a răspuns:

Copiii sunt oglinda părinților. Dacă ei nu arata respect, nici copiii nu știu să-l ofere.

| anonim_4396 explică (pentru Mihaa890):

Mai frumos si adevărat nici ca nu se putea spune.

| HunterSpartanu5 a răspuns:

Pai si părinții trebuie sa își respecte copii dar și copii trebuie sa își respecte părinții părerea mea

| SparkleTwilight a răspuns:

Da! Trebuie să respecte copilul pe părinţii săi, şi anume:
-Să înveţe la şcoală să ia note bune ca să-l dea la un liceu bun
- Să ajute părintele la treburi casnice sau gospodăreşti
-Să- şi faccă temele, etc.
Dar şi părinţii trebuie să-l respecte pe copilul lor, cum ar fi:
-Să-i asculte părerea sa.
-Să nu-şi ignore copilul, etc.

Sper că şi-am fost de folos!
#Succes!