| anonim_4396 a întrebat:

Dragi mamici care imi puteti da un sfat, sunt casatorita de 2 ani, de 1 an de zile ne-am strans bani cat sa ne ridicam o casa dar sotul zice ca nu ajung banii. Ba ca ce facem in Romania ba ca nu ii convine zona ca nu e Gaz, apartament la fel, e mic, e prea mare, nu e zona buna, ba ca are bucataria mica, altul ba ca are sufrageria prea mare. Bun, el in momentul de fata e in Anglia, munceste. Eu m-am intors in tara pentru ca sunt gravida si el mi-a zis ca nu ma tine acolo sa ma intretina pe mine, sa nu stranga nici un ban, am venit in tara. Am facut nunta, la 3 zile dupa nunta s-a intors in Anglia si de acolo nu a mai raspuns la telefon, nu stiam daca a ajuns bine, ce e cu el, cum e. Intr-un final sa imi spuna ca l-am disperat ca nu ma mai suporta ca l-am fortat sa ne casatorim, sa facem un copil, imi spunea sa ii dau bani din nunta ca el a avut mai multa lume ca mine, ca sunt o curva, o jegoasa si el a fost primul barbat din viata mea, sunt cu el de la 16 ani iar acum am 21. Intre timp i-am spus lasa ca divortam, imi platesti pensie alimentara ca copilul nu l-am facut singura. Mi-a zis ca bine ca se pisa pe ei de bani, imi da 4 milioane pe luna ca ce e pentru salariul lui de 1600 de lire pe luna. Intre timp mama lui m-a blocat pe Facebook si parintii mei si sora dupa ce m-am interesat cum e cu banii pentru copil la avocat s-a schimbat pentru ca la salariul lui imi reveneau 900 de lire lunar. Cand s-a hotarat sa ma sune peste 2 saptamani eram insarcinata si internata in spital pentru ca am avut sarcina toxica, nu m-a intrebat daca sunt bine, daca am bani, mancare nimic doar ca vrea sa stie daca e baiat copilul. I-am spus ca da si mi-a zis ok de atunci imi zice mereu ca copilul te-a salvat ca altfel divortam de tine ca nu esti buna de nimic, ca esti grasa ca daca te las eu dracu te mai ia! Acum ca o mica paranteza eu la 17 ani am lucrat in cofetarie de cand m-am maritat cu el am lucrat in restaurant bucatareasa pentru ca salariul lui de 10 mil nu ajungea pentru ca il tinea pe fratiso si isi cumpara undite peste undite. Am tinut-o asa 6 luni dupa care am plecat de la el la parintii mei pentru ca nu mai aveam nici ce sa mancam, a venit dupa mine m-a fortat sa las locul de munca si am plecat amandoi in Anglia. Acolo am dat de greu la inceput nu aveam apa, casa, cuent, gaze, pat unde sa dormim, mizerie crancena, m-a batut si m-a injurat ca eu l-am fortat sa plece din casa lui. La 4 ore dupa aceea a venit la mine sa il iert ca e nervos, ne-am impacat. Am inceput munca, am lucrat amandoi cot la cot timp de 9 luni dar el totusi seara cand ajungeam acasa imi zicea ca el munceste mai mult ca mine ca eu stau si barfesc. Bun am trecut si peste asta, am ramas insarcinata cand am aflat asta aveam 2 saptamani jumate eram distrusa vomitam incontinuu, ameteli pe el nu il interesa imi zicea ca de-a dracu am ramas gravida ca sa nu mai muncesc ca sunt o lepra, ca sa ma scol sa merg la munca ca doar nu ma tine el pe mine. Spuneti-mi voi ce parere aveti? Dupa nunta adica 28 iulie a mai venit doar 2 sapt acasa si in seara asta i-am zis ca daca nu vrea casa in Romania sa ia in Anglia sa ma intorc inapoi cu copilul ca nu e bine ca familie eu cu copilul aici si el acolo ca maine poimaine o sa ii zica nenea copilul, la care el imi raspunde si ce sa zica! Eu am ajuns la capatul puterilor, parintii mei i-au spus sa vina acasa in tara ca vor trece masinile si casa pe numele nostru, numai sa fim amandoi ca o familie, dar el m-a pus sa ma cert cu ei ca ii da doar casa cu masina si terenurile de ce nu, ca soramii i-au cumparat masina noua cu casa si i-au dat teren ca pe el il ia de prost! Spuneti-mi ce credeti, va jur ca totul este asa cum am scris, nu am reinterpretat nimic. Am ajuns la capatul puterilor deja ma gandesc ca peste 4 saptamani copilul meu va veni pe lume si nu va ramane decat cu mama lui si bunicii.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu sunt nicidecum de acord cu despartirea. Dar..., si aici e un mare "dar", trebuie sa te gindesti bine, nu e doar viata ta in joc, ci si a copilului. El ti-a facut viata un iad. Vrei sa o faca si pe a copilului? Crezi ca cu copilul se va purta altfel? Daca el da dovada de lipsa de caracter si de bun-simt, asa e cu toti, nu numai cu tine, si asa va fi cu copilul. Si nu cred ca vei dori sa se poarte cu copilul asa cum s-a purtat cu tine. Atunci iadul tau va fi mult mai mare. In acest caz, desi, cum am zis la inceput, eu sunt impotriva despartirilor in familie, consider ca e mai bien sa stai singurica si sa iti cresti copilul. Ai tai sunt sigur ca te vor sustine. Iti va fi greu, dar mai bine asa decat cu un asemenea om cum e sotul tau linga tine.
Tatal meu avea o vorba, si cit de adevarata era! : inainte de casatorie omul e bien sa deschida ochii, ca mai apoi sa ii inchida. Trebuia sa ii deschizi bine inainte de a face pasul, ca sa il cunosti dinainte asa cum e, dar, asta e, acum s-a intimplat, mergi inainte, dar ai grija de tine, caci e si viata copilului in joc.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In clasa întâi am învățat despre punct. Poate virgula e ceva mai complicata, dar punctul e simplu. E un punct, atât. Un amarat de punct. Nu trebuie nici sa miști pixul pe hârtie, pur si simplu il așezi acolo si iese un punct.
Daca nu ești in stare sa pui un banal punct, cum îți imaginezi ca vei creste si educa un copil? Nu știu ce faci cu asta, ca acum e cam târziu, dar te rog asigurate ca nu va mai veni unul in viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum va fi viața ta în viitor cu un asemenea om?
Ea va continua la fel ca până acum. Pe acesta nu îl schimbi. Nu văd motiv să te sacrifici pentr el.
Divorțul te scapă de așa belea.

| Freya1 a răspuns:

De ce mai ti de relatia asta? Pentru copil? Da tu crezi ca copilul ala are un exemplu in tatal lui? Crezi ca ala e un om ce merita sa fie tata?
El cauta o sluga, ai tai probabil aveau cat de cat avere si s-a gandit ca se lipeste de tine sa pape si el ceva si sa nu traga in jug dar se pare ca parinti tai nu au fost asa de prosti, iar cand el a vazut ca trebuie sa munceasca s-a umflat pielea pe el si si-a dat arama pe fata.
Daca tot ai pastrat copilul si te-ai chinuit sa ti sarcina ai grija de tine si de copil.Nu ii mai da lui sansa sa iti spuna ca sta cu tine din mila si lasa-l naibi de animal. Vorbeste cu avocatu si baga divort, stoarcel lunar de 900 de lire ca aia il freaca pe el mai tare si vezi de viata ta ca o sa gasesti pe cineva potrivit pentru tine in timp. Vorbeste cu ai tai daca te pot ajuta pana te pui pe picioare si gata targu, ramana cu Anglia lui si cu cine la suporta.

| Andreeush a răspuns:

E foarte trist ceea ce ai povestit.
Ar trebui să îl lași, nu merită să îți strici viitorul tău și al copilului cu un asemenea nemernic.
Ești tânără, poți să îți crești copilul, nu trebuie să depinzi de cineva care și-a bătut joc de tine.

| SilentRain a răspuns:

Un jeg masculin, da divorț de el să plătească pensie alimentara nenorocitul

| StrongHeart a răspuns:

Nu am reusit sa citesc totul, decat printre randuri.Nu sunt o "mamica", sunt baiat, 22 ani,sfatul meu e sa il lasi, nu merita.O familie e un pas important in viata ta si daca persoana cu care vrei sa o construiesti nu este pe aceeasi lungime de unda, e mai bine sa parasesti persoana, decat sa traiesti lucruri mai nasoale.E doar un sfat, iti urez succes!

| Panamax a răspuns:

Lasa-l l naibii acum, ca deja ti-a distrus viata.
Sa-l infieze parintii tai daca le place de el.
Nu este interesat de tine sau de copil.
Sau daca este, o face 5 minute pe zi, apoi uita.
Si tie iti place sa te vaiti, si nu esti in stare sa gandesti cu capul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sad foarte trista poveste. Da da-l dracu daca face asa. Copilul ala are nevoie sa creasca intr-un mediu frumos. Nu cu un tata care isi bate nevasta, o injura. o trimite la munca si ii ia banii. Esti tu fraiera ca ai stat cu el. Lasa-l in pace ca ai familia aproape. te ajuta si ei, iti gasesti pe altcineva. Nu merita copilul ala un tata ca el. Mai bine lipsa.

| Ady117 a răspuns:

Mi se pare ireal să mai stai cu el după ce te-a umilit în ultimul hal.
Din moment ce te-a bătut, trebuia să-l părăsești direct. Nu există motiv pentru care să te bată. E frustrat omul.
Te mai și jignește în ultimul hal, nu e normal.
Cea mai bună soluție ar fi să îl părăsești, părerea mea.