| valy_6693 a întrebat:

Dragi prieteni, am si eu o problema cu si despre fosta mea iubita, am gasit pe acest site multi oameni ok care m-ar putea ajuta sau macar linisti.
acum vreo 2 ani jumate, am intalnit o fata la mare, frumoasa exact cum imi doream, ea bucuresti eu langa bucuresti, ne-am vazut, ne-am placut, ne-a cuplat, dupa ceva timp am zis sa plecam intr-o excursie cu niste prieteni di din partea mea si din partea ei, dar parintii ca nu, ok, apoi s-a intamplat ceva aiurea care parintii ei au spus ca sa se termine relatia, ok, s-a terminat dar nu de tot, eu am am vb cu ea si am asteptat cam 3 luni apoi a trebit sa accepte parintii ei, iar dupa 1an si jumate de multe de genul; celor de mai devreme, dintr-o prostie ne-am despartit, care, mentionez, ne-am inteles foarte bine si ne bucuram de clipele cand eram impreuna, oriunde, orincand, nu conta.
Dupa ce ne-a despartit ea a gasit un baiat care cica erau fericiti, insa dupa ceva timp sa aflu ca nu e chiar asa cum zicea ea, era cu totul diferit, si mai mult ma durea pe mine sa aud asta si sa imi spuna chiar si ea ca nu e chiar asa bine, ca noi mai vb la tel, pe mess.
Mentionez ca, chiar daca au trecut aproape 3 ani eu tot mai ma gandesc la ea, am avut si alte relatii dar nu a fost cum a fost cu ea, acum o luna s-a despartit de el si m-a sunat, spunea prin si cum a trecut cu el, eu am ascultat-o am incercat sa o linistesc si sa o impac cu ideea ca "nu tot ce zboara se mananca".
ma gandesc, oare, mai are vreun rost sa ma impac cu ea, va tine, ar mai vrea?
pentru ca as face orice numai sa fie din nou fericita.care imi poate raspunde va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om simte diferit si actioneaza diferit dar cu toate astea suporta consecintele faptelor sale, cu toate asta orice greseala poate fi iertata si cu greu poate si uitata. daca vrei un viitor cu ea, incepeti de la 0, nu din trecut. Daca te gandesti la trecut iti poti strica un prezent linistit si un viitor promitator, spun promitator pentru ca daca tu o iubesti cu adevarat, crezi ca ea te iubeste (trebuie sa crezi, e unul din lucrurile din viata in care nu ai o dovada palpabila, ai doar increderea pe care i-o acorzi) si simti ca ea e jumatatea ta(crede-ma ca asta o simti) atunci indiferent de ce crezi spune-i ca vrei ca din "el" si "ea" sa fiti un "voi" din nou, pentru ca nu degeaba ii zice jumatate... spune-i ca atunci cand esti cu ea simti ca plutesti, te simti perfect, te simti in largul tau, te simti tu, te simti implinit...sunteti un tot, sunteti iar voi! Sante!

12 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Eu zic sa te impaci cu ea, inca va iubiti, dar un lucru este cert, cel putin asta am observat citind postarea ta:parintii ei nu accepta relatia, insa putere de convingere sper sa aveti sa accepte iubirea pe care v-o daruiti unul altuia.Tot ce am citit este de-a dreptul frumos si ar fi pacat sa nu fiti din nou impreuna.Bafta si iubire multa!

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca vrea sa te foloseasca. ca sa nu fie singura acum. pina gaseste altceva. si apoi dupa atita timp la o mica discutie va ti reprosa. mai bine sa va vedeti fiecare de drumul vostru. nu stiu daca acea flacara se mai poate aprinde. DACA te iubea lupta pentru aceasa se pare ca nu si acum se multumeste sa o ia. ceva din urma poate pentru o perioada scurta si apoi sa suferi iar. parerea mea

| Delia a răspuns:

Eu cred ca dragostea voastra va trece peste toate.Mai faceti o incercare ca sa nu va para rau de ce nu ati facut.Si fiti fericiti!

| luana1 a răspuns:

Dupa 3 ani s-ar putea sa fiti mai maturi si mai intelepti. Discutati fara ocolisuri despre ceea ce simtiti.

| Anonima3127 a răspuns:

Se vede dupe relatarea ta ca tu o iubesti sincer pe aceasta fata, dar oare ea te mai iubeste? sau te considera doar un bun prieten? Ar trebui sa discuti cu ea si sa vezi ce sentimente mai are ea fata de tine
Mult succes si sper sa aud curand deznodamantul povestii :*

| vallery a răspuns:

Se pare ca tu mai tii mult la ea. Vezi daca si ea vede in tine un iubit, sau doar un prieten foarte bun cu care poate sa vorbeasca deschis despre toate problemele ei. Eu zic sa incerci sa vorbesti cu ea, sa incerci sa-ti dai seama cam ce ar vrea si ea. Ar fi pacat sa distrugi prietenia frumoasa pe care o aveti in acest moment.

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite incearca sa vezi, dar daca va despartiti din nou atunci nu mai are rost.

| BlueDreams a răspuns:

Frumoasa poveste! sincer iti zic.Parerea mea este sa nu renunti niciodata. Dupa ce am citit se vede ca o iubesti cu adevarat si poate ca si ea pe tine. Daca iubirea voastre a trecut prin atatea pana acum, a fost pusa la incercari grele si a demonstrat ca e sincera si puternica.Nu pot sa-ti spun daca te mai iubeste, as avea nevoie de mai multe informatii insa mi-e foarte clar ca tu o iubesti enorm de mult.Eu cred ca ati trecut deja prin prea multe si acum este intr-adevar momentul sa fiti fericiti.gandeste-te ca au trecut totusi 3 ani si daca nu o iubeai deja ai fi uitat-o pana acum si ea daca nu ar fi simtiti ceva pentru tine nu ar mai fi tinut legatura. Du-te la ea si vorbeste-i deschis.Amintiti-va de perioada cand ati fost impreuna si daca sentimentul acela e inca viu sunt sigura ca va veti impaca.Trebuie sa vorbesti cu ea si s-o intrebi daca ea inca mai simte ceva.Eu iti urez succes si sper sa fi fericit!

| Dennycool99 a răspuns:

Deci, se vede ca o iubesti si ca tii la ea.Incercati sa vorbiti despre relatia care ati avut-o acum 3 ani si sa clarifcati toate lucrurile.Intreab-o daca ar vrea sa va impacati si daca te mai iubeste.Intalniti-va intr-o zi si vorbiti amandoi cu parintii si intrebatii daca sunt de acord cu aceasta relatie. Da are rost pentru ca din cate am vazut tu o iubesti si cred ca si ea te iubeste...

| alin_8877 a răspuns:

Faza e ca. odata ce te desp de o pers la care ti ft mult atunci simti ca ti se rupe o parte din tine...si nu ai cum sa te obisnuiesti ci doar sa accepti adevaraul, si eu m-am despartit de pritena mea acum un an si ceva dupa o relatie de 5 ani jumate,,, nu mai am ce face ea ii indiferenta,,,, viata merge inainte,,, oricum o sa imi ramana mereu in suflet,,, si daca ea ii cu altcineva,,, ii greu sa treci peste o despartire,, da timpul vindeca tot,, nici o data nu sti ce ii in capul persoanei iubite,,, cand crezi ca e mai bine atunci se prabuseste tot...numa bine,,, cu timpul o sa o uitii,,

| valy_6693 explică:

Va multumesc la toti, dar intr-un fel eusiatit cam ar putea avea dreptate, imi este frica de ce ar putea fii si mai rau... apropo, acum doua zile am primit un msj de la ea si apoi am sunat-o, am stabilit o intalnire zilele urmatoare, sper sa iasa bine si sa fie cum a-ti spus anonim.multumesc mult la toti.va pup si sa fiti iubiti.:*voi reveni cu un raspuns finalwinking

| myutza a răspuns:

Deci se vede ca o iubesti si tii la ea, dar ia cam isi bate joc de tine... dar eu iti zic sa te impaci cu ea... dar mai itai ar trebui s ao intrebi dac mai vrea sa se impace cu tine
daca te mai place
Dar are ros pentru ca din cate m-a vazut tu o iubesti si cred ca si ea te iubeste...