| anonim_4396 a întrebat:

Dragi useri TPU.

am si eu o grava problema. eu seman mult cu tatal meu.atat fizic cat si, din pacate la caracterul lui. asa mi-a zis multa lume, de fapt cam toti. problema mea e ca nu suport sa fiu asemanata cu tata pentru ca are toate defectele din lume, tot ce e mai rau pe lumea asta el le are. mi-a distrus copilaria, si viata de familie la fel. cand cineva imi zice ca seman cu tata, atat de tare ce ma supar incat imi trebuie cateva zile sa imi revin din tristete, va rog sa nu radeti de mine. fiecare are problemele lor familiale. m-am saturat. si astazi mi-a zis cineva ca seman; leit cu tata. cineva la care eu nu ma asteptam sa zica asa ceva. ma doare inima, sufletul. sunt tare trista. eu tot refuz sa cred ca seman cu tata, ca eu am facultate.master, sunt f desteapta, cuminte, simtita, am foarte multe calitati,.de ce lumea spune ca seman cu el? m-am saturat.sunt terminata de suparare. va rog dati-mi un sfat

22 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Faptul ca semeni cu tatal tau la trasaturi,fizic asta nu inseamna ca ii mostenesti si obiceiurile, chiar tu ai spus, esti frumoasa, desteapta, ai multe calitati

| Amilik a răspuns:

Si mie mi se spunea des de catre familie in mod special ca seman cu nenorocitul de barbat care m-a facut si ma durea mult, dar in timp mi-am dat seama ca 1. nu e vina mea si 2. daca ei cred asta este problema lor. Nu pune la suflet toate vorbele astea! Atata timp cat tu te simti implinita si multumita de viata ta ce conteaza ce spun altii? Incearca sa transformi partile negative ale tatalui tau in pozitive. De exemplu: daca el era o fiinta incapatanata tu poti considera ca incapatanarea pe care ai "luat-o" de la el te-a ajutat sa devii o masteranta acum. Sper ca te-am ajutat putin, dar poate ar trebui sa ii intrebi totusi pe cei care afirma ca semeni cu el care este acea asemanare pe care ei o vad la tine.

| androm3da a răspuns (pentru Amilik):

Multumesc pentru raspuns. eu chiar nu stiu ce anume vad ei la mine. dar ma doare foarte mult. chiar am avut o zi frumoasa azi si deodata a cazut cerul pe mine, sunt foarte suparata.nu stiu cum sa ma incurajez.sa trec peste astea.

| Amilik a răspuns (pentru androm3da):

Cel mai bine ar fi daca ai avea niste prieteni care sa te scoata din starea asta. Incearca sa iesi afara la o plimbare, uitat-te la un film, asculta muzica vesela, fa orice ca sa uiti si sa nu te mai gandesti la asta. Poti incerca sa mananci o inghetata sau o ciocolata, dulcele intotdeauna alunga tristetea. happy

| androm3da a răspuns (pentru Amilik):

Da stiu, dar eu de ce ma supar atat de tare pe o vorba? e cea mai dureroasa jignire pe care mi-o spune cineva. si de fiecare data o simt la fel. exact in inima ma loveste. urasc sa fiu ca tatal meu. cum pot sa trec cu ususrinta peste aceste vorbe?

| Amilik a răspuns (pentru androm3da):

Persoanele care iti spun aceste vorbe sunt apropiate tie?

| androm3da a răspuns (pentru Amilik):

Imi spun si cei apropiati si cei mai putin apropiati. nu stiu cum sa iti spun. eu cred ca seman la fizic cu tatal meu, da, asta e, dar nu vreau sa ii seman si caracterul lui si ce a facut el in viata, adica nimic. a stat si a mancat si dormit. eu mai bine as muri decat sa am viata lui

| Amilik a răspuns (pentru androm3da):

Pai din ce mi-ai spus nu ai viata lui chiar deloc. De obicei ti se spun vorbele astea cand te certi cu cineva? Daca e asa atunci e un fel de a spune ceva doar ca sa te jigneasca, stiind ca pe tine te doare cel mai tare atunci cand esti comparata cu el. Nu te-ai gandit niciodata ca poate nici nu cred asta? Ca o spun doar ca sa te raneasca si nu pentru ca ar fi adevarat?

| androm3da a răspuns (pentru Amilik):

Sora mea ma tachina in trecut cu vorba asta.si incepeam sa plang, acum nu imi mai spune chiar deloc. acum mi=a spus-o un om, care nu-i apropiat de mine, dar il credeam un om bun, ne luasem noi la taclale si i=am spus niste probleme de=ale mele din trecut si ce planuri am eu de viitor. deci mi-am spus oful intr=un fel, si deodata imi zice ca seman cu tata.ca el il cunoaste bine pe tata si ca la caracter seman leit cu el. cum poate sa spuna asa ceva? eu am aspiratii in viata, am scoala facuta. si i-am zis. sunt rea cumva? de ce imi spui ca seman cu tata? el imi zice, nu esti rea, dar nici buna. nu pot sa cred asa ceva. eu care intodeauna i=am vorbit frumos omului astuia, nu am avut nimic cu el. ca cica m-a vazut el prin casa cum ma comport. dar cum ma comport? eu sunt o fata cu bun simt. de asta am f multi prieteni, multa lume ma iubeste. mai zi ceva. am ramas uimita.

| Amilik a răspuns (pentru androm3da):

Eu cred ca nu ar mai trebui sa vorbesti cu acea persoana. Invidia poate lua multe forme asa ca nu ar trebui sa pui la suflet toate neroziile spuse de o persoana care pana la urma nu te cunoaste asa de bine. Bucura-te de prietenii tai si incearca sa iti faci viata cat mai frumoasa pentru tine si pentru cei dragi tie si inlatura din calea ta pe cei care nu te apreciaza la justa ta valoare, dar cel mai important ai incredere in tine si in calitatile tale.

| Amilik a răspuns (pentru Amilik):

Apropo imi place avatarul tau. Si eu sunt fan Andreea Del Boca. happy

| Pitzipoanca a răspuns:

Modestia clar nu se numara printre calitatile tale.
E putin de prost gust sa te lauzi cu "sunt f desteapta, cuminte, simtita". Besides. facultatea n-are nimic a face cu inteligenta. Stiu multi oameni inteligenti care au dat chix si multi oameni nu foarte mobilati intelectual care au terminat cu note mari.
Treci peste treaba asta, ai deja o varsta. Nu mai esti un copil micut si neajutorat. Toti am auzit macar o data in viata "semeni cu tatal tau/ cu mama ta", asta intr-un context defavorabil.
Nu mai fii atat de pampas, ce vei face in viata reala?

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
Tu, poate semeni cu tatal tau, dar esti alta persoana.
Nu esti el.
Esti suma genetica a parintilor si tuturor stramosilor tai.

Si ca om esti cine vrei tu sa fii.

Parerea mea este ca cei care iti spun ca esti asemanatoare tatalui tau, au probleme nerezolvate cu el, si cauta inca sa se razbune cumva, pe cineva. Bine, si tu ai un pic de defect, ca nu te accepti pe tine, si te identifici cu tatal tau.
Tu nu esti responsabila de ce fac altii : mama, tata, frati si alte rude.
Esti responsabila doar pentru viata ta.

Peste ceva vreme, daca vei fi atat de generoasa si inteleapta incat sa-l ierti, s-ar putea sa vezi ca el nici nu a fost chiar asa un om rau. Poate viata l-a facut asa.

Tu, nu te lasa influentata de pacatele altora.
Fa-ti un drum drept, al tau.
Te-am tzucat.

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Pai....Intr-un fel ma regasesc in povestea ta.
Nu pune la suflet.Gandestete ca tu semeni la caracter cu mama si ca lor doar li se pare ca semeni moral cu tatal tau.
Gandeste-te ca semeni fizic si de aia iti zic asta.Probabil ei se gandesc ca te complimenteaza asa

| Rony23 a răspuns:

Si mie imi spune mama ca sunt exact ca tata, si imi spune defecte, dar o spune ca sa imi dea mie ambitie sa ma schimb, nu o zice din rautate.
Sfatul meu? Dovedeste-le contrariul

| Earthroot a răspuns:

Poate ca te asemeni lui fizic si la gesturi dar sunteti doua persoane diferite pe interior din cate spui tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexsiatit a răspuns:

Nu pune la suflet rautatile oamenilor androm3da ci pur si simplu ignora-le si invata sa privesti intotdeauna doar spre "LUMINA".
TU esti singura "entitate" care cunoaste adevaratele calitati si defecte, nimeni altcineva - din lumea noastra fizica! -
Alexsiatat

| crystiyna a răspuns:

Si ce daca semeni cu tatal tau? este tatal tau si orice s-ar intampla ramane tatal tau. Si eu seman cu tatal meu ft mult si fizic, dar si la caracacter( chiar si la gesturi pe care le fac instinctiv). Viata tatalui tau nu are nici o treaba cu viata ta, deoarece tu iti traiesti si iti faci viata cum vrei, nu decide tatal in locul tau! Cine iti spune ca semeni cu tatal tau ti-o spune ca sa te enerveze deoarece stie cat de mult te afecteaza lucrul asta, stie ca este punctul tau slab. Nu mai da atentie atat de mult si incearca sa le demonstrezi celorlalti contrariulwinking Tu da semeni cu tatal tau fizic, poate si la caracter, dar asta nu inseamna k o sa ai viata lui! e cu totul altceva! Ar trebuii sa iti ierti tatal si sa-l accepti asa cum este, cautandu-i cateva calitati, imposibil sa nu-i gasesti. Asa cum si noi copiii, gresim in fata parintilor si orice se intampla ei ne iarta si ramanem copiii lorwinking Si ai zis ca a stat, a mancat si a dormit, dar ai uitat ca te-a facut pe tine si pe sora ta. Uite un lucru bun pe care la facut...si anume copiii luibig grin

| androm3da a răspuns (pentru crystiyna):

Da, imi place raspunsul tau, ai dreptate. poate am eu o obsesie, pentru ca mama mea a suferit mult cu el, si tot timpul il vorbea de rau, ca nu mai suporta. deci asa mi-a fost copilaria, imaginandu-mi-l pe tata ca un monstru, si culmea ca toti din jurul nostru nici ei nu il suporta, pe tata cred ca nu il place nimeni. pe bune. eu nu am vazut asa un om, sa nu te placa nimeni. eu trebuie sa imi scot din cap obsesia asta pentru ca stiu ca nu sunt ca el, ca n-are cum. si persoana asta care mi-a zis azi ca seman cu tata, n-avea cum sa stie ca eu ma supar f tare pe chestia asta. deci n-avea cum.si totusi m-a nimerit.

| Valentina220033 a răspuns:

Omoară.te!
Omoaral pe el!

| micutzaaiamica a răspuns:

Eu cred ca viata ti-o faci cu mana ta si in plus daca oameni iti spun ca semeni cu el nu inseamna neaparat ca au dreptate fiindca capacitatea mentala nu o mostenesti.