| Roxana_2583 a întrebat:

Dupa casatorie, tanarul cuplu va locui cu socrii sau singuri, dupa parerea voastra si de ce?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu spun ca ideal ar fi ca tanarul cuplu sa aiba o anumita intimitate pe care doar un camin propriu il poate asigura. Dar sunt cazuri problematice in care nu sunt finantele necesare si astfel e nevoie ca cei doi sa locuiasca la socri.

| Vizitiul a răspuns:

Depinde de dorintele si posibilitatile membrilor cuplului. Cred ca ar trebui sa locuiasca singuri. Sa aiba propriul lor mediu familal, sa-si creasca odrasla in propria lor gospodarie. Spun asta pentru ca un parinte trebuie sa fie demn de un copil. Adica, sa-i poata oferi o locuinta, o hainuta, un loc la masa. Sintetizand totul, ar trebui ca, copilul sa aiba conditii prielnice de viata, din care sa nu lipseasca accesul la educatie, linistea sufleteasca si bineinteles iubirea parintilor. Daca tinerii casatoriti locuiesc separat de socrii, cu atat mai bine. Satisfactia este cu atat mai mare cand au loc vizitele.

| ghinionistul112 a răspuns:

Este bine sa aiba propria lor casa caci o vorba de al lui Parinte Arsenie Boca spune "Casatoria nu trebuie amestecata cu viata socriilor/soacrele" si "Nu e bine sa stea tinerii casatoriti in casa parinteasca pentru ca ii strica casa lor(adica se cearta si la urma se despart din cauza parintilor lor)" Asa ca fii ATENTA!

| lauramierea a răspuns:

Pai draga Shaky puteti locui oriunde si cu socrii dar si singuri.