| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp vi se pare corect sa faca copii un cuplu?
Ma uit la astia care au cate 2 luni impreuna si ramane insarcinata deja.
Ce ajung copiii aia?
E bine sa incepi o familie asa ca pe supa la plic?

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

Ultimul exemplu ce l-am auzit azi e tipa de 15 ani ce a vrut să se sinucidă, a sărit în fața metroului dar s-a răzgândit la timp și a avut un noroc extrem de mare că două persoane au fost aproape și au putut să o ajute.
Motivul a fost că părinții în acea zi divorțau.
Afectează mult copiii lucrurile astea.

Sunt inconștienți, eu personal consider că trebuie să treacă mai mult timp, de ce atâta grabă? Știu că te poți atașa ușor de cineva dar un copil e un risc prea mare, adică dacă ție nu îți mai place peste 3 ani ( că se întâmplă des ) o să sufere copilul.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana in 20 - 22 ani e varsta ideala pentru copil, dupa nu e asa bine pentru ca va avea parinti batrani si va avea greutati in viata daca mor cand are o varsta destul de frageda

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

De acord dar sa fim sincer cati au relatie cu responsabilitate la 20 22 de ani?
In societatea de acum relatii sunt doar pentru sex si afis
In cateva luni nu intelegi cu cine ai relatie ce traditie au in familie ce educatie asteptari stil de viata etc
Te trezesti la 23 de ani ca partenera nu poate dormi daca nu e maica sa in pat cu voi sau cand are greutati simple zice ca se sinucide
Ce mai faci cu ea cand aveti si bebelus?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce zici tu nu merita sa faci copil multi fac prea tarziu. Si eu am prins la 27 sa am o fata, masa a plecat la altul care are firma si mai multa putere financiara - nu eram adept familist - copil dar acum trag greutatiile vietii ca ajunga bine cea mica si sa fie dura cu toti nenorocitii o invat eu sa nu fie moale si usor de manipulat. Partea buna... ramane mostenitoare la tot ce las in urma

| darrio2007 a răspuns:

Unii poate își doresc un copil iar alții, luați de val, îl fac din greșeală.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Mai este vreunu care nu stie cum sa se termine sau la ce e buna pastila de a doua zi?
Aia cu prezervativ si anticonceptionale deja se stie din gradinita

| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa ajungi sa te cunosti cat de cat, cat poti cunoaste un om in 2 luni? Astia care fac chestii de genul sunt ori tampiti ori nu au bani de prezervative.
1 an 2 de relatie mi se pare mai potrivit, dar depinde de la caz la caz

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Sau ma mai gandeam ca a fost accident dar cum naiba sa zici in 2021 ca nu stiai ca asa se fac copii
Adica nu mai merge asta ca nu a vrut sarcina si s-a intamplat
Din cate fete cunosc eu decat unele raman mereu insarcinate si nu cred ca celelalte nu fac sex sau au probleme si nu raman
Trebuie multa prostie ma gandesc

| Ofiintă a răspuns:

Atunci când își doresc ei.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Nu conteaza deloc relatia lor?
Ca doua luni sunt cam nimic
Poate in 3 luni se cearta si nu vor sa se mai vada

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu contează atât pentru mine, cât contează pentru ei.
Spuneam doar că nu există un termen anume, si asta pentru ca exista si posibilitatea in care să nu isi doreasca copii.
Spre exemplu, după ce acestia s-au casatorit, nu este obligatoriu sa si aiba copii la scurt timp după. Pot sa mai astepte, in cazurile in care nu isi doresc in acel moment.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe de altă parte, copiii reprezintă o responsabilitate mare.
Trebuie să aveți suport material, să existe o legătură puternică intre tine si persoana respectivă. Evident că termenul de doar două luni este cam bizar în ceea ce privește formarea unei legaturi cu cineva.

| Freya1 a răspuns:

Poate nu toata lumea e de părere cu mine, dar adevarul din perspectiva mea e ca trebuie sa faci copii după ceva timp împreună. Adica după ce v-ati cunoscut suficient, ati facut tot ce e de facut intr-o relatie proaspătă, sunteti stabili etc.Asta daca vreti sa faceti copii din dorinta si din faptul că asta va mai lipseste sa fiti fericiti, nu pentru a avea ce sa va tina impreuna.

| Jus7t a răspuns:

După ce își permit să îl crească.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Ce sens are asta?
Daca ai salariu bun gata esti parinte model impreuna cu gagica agatata vara trecuta la terasa?

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, normal că nu.
Trebuie întâi să te iubești pe tine și să ai grijă de tine, apoi când ești împreună cu cineva să iubești acea persoană.
După un timp în care o cunoști pe ea și ea pe tine, puteți face un copil dacă puteți să îl creșteți sănătos din orice punct de vedere, asta înseamnă ca cei doi să nu aibă o relație disfuncțională.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Si banuiesc ca e imposibil sa fii sigur ca ai o relatie stabila in doua luni
De asta mi se pare prosteasca treaba asta si stiu cat sufera copii care ajung cu parintii despartiti recasatoriti etc
Unii fac copii asa ca pe o vacanta nu constientizeaza ce fac se bucura de moment

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultimul exemplu ce l-am auzit azi e tipa de 15 ani ce a vrut să se sinucidă, a sărit în fața metroului dar s-a răzgândit la timp și a avut un noroc extrem de mare că două persoane au fost aproape și au putut să o ajute.
Motivul a fost că părinții în acea zi divorțau.
Afectează mult copiii lucrurile astea.

Sunt inconștienți, eu personal consider că trebuie să treacă mai mult timp, de ce atâta grabă? Știu că te poți atașa ușor de cineva dar un copil e un risc prea mare, adică dacă ție nu îți mai place peste 3 ani ( că se întâmplă des ) o să sufere copilul.

| Februar30 a răspuns:

Tu vorbesti de cupluri tinere, care fac copii dupa 2 luni?
Daca femeia ar fi trecuta de 35, as intelege sa se grabeasca sa il faca, din cauza organismului ei. Dar cupluri la varsta de 2x ani nu prea inteleg nici eu de ce s-ar grabi. Ar trebui sa aiba cativa ani impreuna macar.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

De tineri 20-29 de ani

| Alinailies a răspuns:

Mentalitatea oamenilor s-a schimbat mult in ultimii ani.
Daca inainte cuplurile nu divortau "de rusine, din cauza parintilor, de frica sa nu-i judece lumea...", acum se despart pur si simplu atunci cand nu le mai convine relatia respectiva, oamenii numai vor sa investeasca timp si energie sa salveze o relatie si cauta alta.
Copiii au cel mai mult de suferit dar se adapteaza in timp. Dar daca parintele care ramane tutore se ocupa de copii asa cum trebuie, atunci copiii sunt ok.