| sopranaCadaverica a întrebat:

Dupa o cearta cu un vechi amic caruia nu prea ii pasa de mine, dar eu il iubeam in continuare (in secret) si pastram totusi tovarasia platonica, si-a cerut scuze pentru jignirile aduse (e ceva inedit, el nu a facut asta in ani de zile) si imi spunea ca trebuie sa pricep, sa vad ca nu ii sunt deloc indiferenta si ii pasa de starile mele. Cearta de fapt era o dezbatere in care eu argumentam opinia si el arunca doar raspunsuri superficiale, autosuficiente si se enervase atunci cand i am spus verde-n fata ca asa se comporta si nu e drept. I-am spus ca din acel moment relatia noasta va fi una formala, nu amicitie la propriu, pentru ca nu voi mai discuta nici un subiect serios cu el din moment ce ma considera atat de 'jos'. Mentionez ca e o diferenta de 11 ani intre noi, eu am 20 si dintotdeauna l-am crezut inteligent, cult, castigase atentia si aprecierea mea si cumva el ma desconsidera, ca nu suntem la acelasi nivel. Dupa ce ne-am linistit, s-a scuzat explicandu-mi de ce a fost asa 'febril'. 'Trebuie sa pricepi, cutarica, sa vezi ca nu imi esti indiferenta si imi pasa de starile tale.'
Eu ce sa inteleg din asta? Ma place, simte ceva pentru mine?
De ce continua amicitia daca spune indirect ca sunt 'prea mica' pentru conversatii serioase?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu inteleg ca stai intr o bula si ca te multumesti cu nimic si cu tratamentul de inferioritate.
si ti o meriti.
sunt atatia care te ar urca pe piedestal si tu stai sa discuti chestii 'serioase' cu cineva pe care il plictisesti si enervezi.
plus ca tu nu ii poti spune cum sa se poarte cu tine sau in general.
se poarta frumos, bine, nu-il ignori si cauti altul.

De ce continua amicitia daca spune indirect ca sunt 'prea mica' pentru conversatii serioase?
vrea sa fie amabil.sau te tine de rezerva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fiu direct cu tine. Omu si-a gasit o carpa si ii place chestia asta. Unu inteligent, bla bla bla si altele nu si-ar pierde timpul cu o copila ca tine. Ma refer la diferenta de varsta acum. Dar pateticul ala nu poate face asta cu una sau unu de varsta lui si te-a gasit pe tine. Nu vrea sa te piarda dar nici nu e ca are vreo parere prea buna despre tine. Pacat de tine ca stai langa asa rahat de om.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmina361 a răspuns:

Mai întâi, nu face primul pas! Chiar daca il faci sa fie subtil prin joaca sau glume... incearca sa pui putina indiferenta la mijloc sa vezi cum reacționează. Schimbați putin comportamentul si vezi daca observa. Arătai ca esti destul de buna pentru el. Daca el e ocupat incearca si tu sa fi sau sa pari, pe masura lui. Si cel mai important: limbajul trupului! Sper ca am fost de ajutor

| JeanBmB a răspuns:

Probabil el tine enorm de mult la tine. nu vrea in sinea lui sa discute cu tine "chestii" de genul asta. dar cu siguranta si-ar dori sa o faca. Cu siguranta te place. Ai incredere in ce spune el si lasa ca totul sa vina de la sine. Va fi bine!