| anonim_4396 a întrebat:

E aiurea sa vorbesti cu partenerul de la inceputul relatiei despre casatorie?

22 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E putin cam aiurea sa discuți foarte repede despre căsătorie, o sa creada ca esti disperata/disperat.

| Frank51 a răspuns:

Da. Este ok sa vorbiti despre casatorie la modul de dorinta, dar nu la planuri. Nimeni nu stie ce face de azi pe maine, cu atat mai mult, altii nu vor relatii de lunga durata(si nici nu zic partenerului), asa ca discutiile despre casatorie trebuie sa existe dupa mult timp de relatie, timp in care va trebui sa vina de la sine.

| Holiday a răspuns:

Sa vorbesti asa la modul general nu e aiurea, dar sa pui in discutie casatoria voastra de abia ce ati inceput relatia e jenant si hilar.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu e mai bine sa stie de la inceput incotro vrei sa se indrepte relatia?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu va inteleg, deci pui ochii pe unu/una, si gata, scopul e casatoria. Pana la casatorie e cale lunga, si in plus nici macar nu e necesara pentru ca o relatie sa functioneze.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Ce rost are sa fii cu cineva daca nu duce nicaieri relatia

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Casatoria nu-ti garanteaza nimic, cum dealtfel e si normal, pana la urma e doar o hartie si niste vorbe spuse de cele mai multe ori in necunostinta de cauza si bazate doar pe ceea ce-ti imaginezi, atat despre partener, cat si despre tine. Nu degeaba se zice, mai in gluma, mai in serios, ca principala cauza a divorturilor e casatoria...happy

| AC4S4 a răspuns:

Dupa vreo 6 luni poate veni in discutie. Se considera ca dupa 6 luni se cunosc mult unul pe altul.
Sunt unii care, dupa 2 ani, considera ca sunt inca la inceput si nici nu se gandesc la casatorie. Oamenii tot cauta scuze ca sa nu-si asume responsabilitati. De ce s-ar mentine o relatie care nu duce nicaieri?

| Nilsson a răspuns:

Nu e aiurea, dar trebuie să știi să abordezi subiectul astfel încât partenerul/a să nu creadă că ești disperat/a.
Sinceritatea nu e ceva rău, o relație care are la bază adevărul va fi una solidă.

| FreddieM a răspuns:

Esti sigura ca e el alesul? Daca tu esti sigura, e ok. Dar esti la fel de sigura ca pentru el esti tu persoana langa care vrea sa imbatraneasca? Mediteaza putin, ti-ar prinde bine.

| Jus7t a răspuns:

Nu știu de ce te-ai căsători, mi se pare extrem de scârboasă ideea.
Să dai de o obsedată de căsătorie și cu gândul la copii doamne ferește.
Mi se pare o afacere, câștigă alții bani de pe urma celor ce dau divorț.
Căsătoria e iubirea. Divorțul e indiferența.
Nu aveți nevoie de o hârtie.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Scarbos e sa fii trecut de 20 sau 30 de ani si sa nu ai niciun scop in viata

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăia care trăiesc să facă rău sunt mai scârboși decât aia care nu fac nimic, dacă tot vorbim de scârboșenii.
Eu ziceam de obsedați mai sus, adică aia care se căsătoresc pentru că "trebuie", să satisfacă opinia altora, să trăiască viața după definiția altora, nu după a lor.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Scarbos e sa fii trecut de 20 sau 30 de ani si sa nu ai niciun scop in viata"

Ce legatura are casatoria cu asta?

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Daca ai trecut de o varsta si zbori din floare in floare inseamna ca esti foarte derutat

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca te pripesti in judecata, daca ai trecut de-o varsta si zbori din floare-n floare nu inseamna ca esti derutat ci doar ca stii sa zbori bine din floare-n floare.

| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Zburatul din floare in floare e cel mai usor lucru, il poate face tot prostu.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazici singura.Asta i-am zis si eu si ai sarit de fund in sus.

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Logică 0

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa neuronul tau.

| Phantelul a răspuns:

Nu inteleg graba asta ca lumea sa fie casatorita, asa mare nevoie ai de foi in plus?

| sabinaca a răspuns:

Nu incerca sa incoltesti o persoana intr-o relatie, deciziile majore se iau impreuna, daca tu esti singura persoana din relatie care crede ca se va ajunge la casatorie, n-o sa dureze mult relatia respectiva. Casatoria nu inseamna nimic in 2019, iubirea se exprima prin tot ce reprezinta o relatie sanatoasa.