| anonim_4396 a întrebat:

E greșit ca doi tineri (O fată și un băiat) să se căsătorească la 20 de ani?
Am urmărit un videoclip pe YouTube cu Andrei Niculescu motivațional in care spunea ii sfătuia pe tineri să nu se căsătorească prea devreme,iar pe băieți ii sfătuia să nu se oprească doar la o fată, să guste mai multe "Fructe".
Eu cred că nu e ceva absurd să te casatoresti la 20, 21 de ani.
Voi ce părere aveți?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E ideal la 20 nunta si la 22 copil. Ala zice asa pentru ca sant alte vremurie acum cand tinerii se calaresc mai mult cu diversi parteneri, dar mai exista si de aia cu minte veche cum era inainte sa ai familie la 20. Numai sa fie batut in cuie de intentiile ei sa nu ai dezamagiri in viitor

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu cred ca e absurd sa asculti pe Youtube astfel de influenceri. laughing Mai termina cu speakerii motivationali ca doar incearca sa influenteze lumea cum au ei chef. Fiecare e liber sa se casatoareasca cand simte ca e momentul dar cu conditia sa fie constient ce presupune acest lucru.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic absurd in a te casatorii la 20 de ani, daca-i dragoste adevarata, rezista pana la moarte.
Idioti ca Niculescu nu gandesc decat cu sula, fiindca atat il duce capul.

| doctorandus a răspuns:

Indiferent cum ai sa faci, ai sa regreti alegerea facuta.

| Freya1 a răspuns:

Aici depinde de firea fiecăruia si de relația in sine.
Probabil oameni ce sfătuiesc tineri sa nu se grăbească cu insuratoare se refera la faptul că nu e ok sa te arunci cu capul înainte fara sa stii sigur ce vrei, fara sa fi experimentat pentru ca riști să fi dezamăgit.
Mentalitatea oamenilor o dată cu înaintarea în vârstă, sau o dată ce isi schimba statutul in societate se schimba si pe urma poti sa realizezi ca ce ai inghegat acum câțiva ani acum nu te mai mulțumește, sau nu mai este ceia ce iti doresti si ajungi sa iti distrugi viata tie sau a celorlalți.
Intotdeauna cand ai de gând să întemeieze o familie, o relație de concubinaj, o căsnicie trebuie sa astepti un timp sa te maturizezi sa fi figuri ca aia iti doresti, ca esti capabil de a duce la bun sfârșit planul început etc.

| cristimihailov a răspuns:

Cum era expresia aia?

Daca citesti o sa vezi lumea cu proprii tai ochi.

Daca nu citesti o sa vezi lumea asa cum ti-o povestesc ceilalti.

La fel e si aici, nu e bine sau rau, ci doar o alegere care tine de cat de "citit" sau "necitit" esti.

| Dalmore a răspuns:

Andrei Niculescu e un imbecil în general, dar aici îi dau dreptate. La ce-ți trebuie căsătorie la 20 de ani? Majoritatea la vârsta asta încă habar n-aveți ce-i cu voi, n-aveți o carieră, un loc al vostru, nimic. Unde-i graba? Ai mai multe șanse să-ți regreți decizia de a te căsătorii dacă o faci la 20 de ani când încă ești... un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai job?
Ai casa ta?
Ai măcar chiria ta pe care te descurci s-o plătești?
Mai ceri bani de la părinți?
Înainte să te căsătorești ar trebui să-ți pui multe întrebări și dacă nu ești independent mai bine te duci la muncă
E jalnic să faci copil și să ți-l crească socrii
Și căsătorie fără un scop de genu nu văd ce rost are
Poți să stai cu o persoană în aceeași casă fără să fii căsătorit
Și fără experiență de viață rar ține o căsătorie făcută așa devreme

| Jus7t a răspuns:

Mentalitatea asta e retardă la fel cum e retardă și aia care consideră că la x vârstă trebuie să te căsătorești și să faci copii când tu poate vrei să faci cu totul altceva cu viața și timpul tău.
Nu poți să iubești la 20, 21 de ani? Ai un soft în tine care nu îți permite să iubești pe cineva la vârsta asta?

Unii se opresc doar la una și e ok, nu e nicio problemă.
Iar "prea devreme" nu e la fel pentru toți.

Fiecare face ce i se potrivește, nu contează ce spune x și y pe YouTube, nu sunt lucruri ce se pot aplica în viața oricărui om.

| EntertainYou a răspuns:

Fix de Andrei Niculescu trebuie sa ascultam...
Singurul speaker motivational onest e fix ala demotivational (George Bonea) pe care-l si sponsorizez lunar pentru ce scoate pe gura.
Treaba lor, a astora de isi imagineaza ca si-au indeplinit scopul in viata bagand casatorie la 20 de ani. Personal, mi se pare o porcarie, dar nu din motivele lui Niculescu.
Si n-as zice ca are de-a face neaparat cu maturitatea decat intr-o anumita masura. UNII CHIAR ASTA VOR, ASTA LE PLACE. MARITIS SI TURNAT DE PLOZI. Nimic altceva. Unora poate le si merge bine acest plan (fara abateri). Poate si parintii ii ajuta considerabil financiar / cu zestre.

Pe vremea bunica-mii nu mai zic ca asemenea lucruri erau perfect firesti.
Iar de tzygani ce sa mai zicem?
In mediile rurale inca se pastreaza aceasta obisnuinta.

Oamenii de la oras au alte perspective mai largi de a se implini in viata.

| Elelei a răspuns:

Nu e absurd. Depinde cat s-au maturizat cei doi pana la 20 de ani. Unii se maturizeaza la 17-18 ani iar altii nici la 40. Cat despre gustatul "fructelor"... chestia e relativa. Unii poftesc, altii nu. Dar asta nu te maturizeaza. Doar ai cu ce te lauda in fata prietenilor. Nu toti youtuberii (nu il stiu pe cel numit) dau sfaturi bune.
Daca cei doi sunt seriosi si stiu ca vor sa construiasca o familie impreuna (nu doar sa aiba partener de sex), se pot casatori si la 20-21 de ani.