| Wtf9000 a întrebat:

E normal ca baiatul, la restaurant de exemplu, sa-i plateasca fetei consumatia? Sau fiecare sa-si plateasca partea?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da, este normal ca el sa plateaca in cazul in care el o invita pe ea. Daca sunt amici, mi se pare echitabil ca fiecare sa-si plateasca consumatia.Eu de cand ma stiu, n-am fost rasfatata din punctul asta de vedere de nici un iubit, mi-am platit singura consumatia mai mereu.Au fost si cateva exceptii cand insista foarte tare sa plateasca si atunci cedam.De regula, e frumos ca baiatul sa plateasca dar nu sunt de-acord ca fata sa nu contribuie deloc, cu nimic, niciodata.Pentru unii baieti asta este o corvoada, o adevarata povara.
P. S: pentru fete-nici nu stiti cat de mult apreciaza un baiat cand va oferiti sa bagati mana in buzunar si sa va platiti consumatia macar o singura data.Fostii mei prieteni au apreciat asta la mine, mi-au spus-o.Bine,totul cu o limita, sa nu-i invatam prosttongue!

20 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

A mai fost intrebarea de curand. Eu sunt pentru impartirea notei de plata. Altfel, ori astept sa faca numai el invitatia (daca asta e regula:cine invita plateste), ori invit si astept sa se autosesizeze si sa plateasca, situatie in care m-as simti prost. Si eu lucrez, am banii mei, sunt in stare sa imi platesc consumatia, nu stau pe banii omului, transformand fiecare final de iesire intr-o situatie jenanta. Asa, fara sa se mai puna problema platii, e mai ok. Cel putin asta e parerea mea, cand sunt intr-un cuplu stabil, o data platesc eu, o data el, o data impartim... nu tin o evidenta cine si cum a platit, insa incerc sa mentin un relativ echilibru.

| DenissaDeea a răspuns:

Daca fata este invitata de baiat, cu siguranta plateste baiatul amundoua consumati, si pe al ei si pe al lui! Plateste fata consumatia ei doar daca ea doreste acest lucru.

auran
| auran a răspuns:

Se poate si asa si asa

Janina
| Janina a răspuns:

E normal ca baiatul sa plateasca...insa mie imi place sa mai dau si eu bani, macar sa facem cu randul happy imi e aiurea daca da numai el

| andreea_8479 a răspuns:

La o prima intalnire... daca fata este invitata de baiattongueat el sa sh plateasca.bine.acum nici fata nu trebuie sa exagereze cu consumatia asa d 1 datahee hee

daca cei doi sunt d cv tmp impreuna...at eu cred ca asa ar fi frumos...sa imparta sau cel putin fiecare sa contribuie cu cate o suma d banitongue

| alexa a răspuns:

Cred ca din moment ce sunt impreuna e normal...
tine de bunul simt. daca vrea s. o scoata in oras trebuie sa si aiba bani...nu o scoate ca sa. i faca ea "cinste"tonguetongue
la prima intalinre sau in alte cazuri nu cred ca este neaparat necsar...decat daca insista baiatulbig grinbig grinbig grin

| Crisu_8081 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este sa platiti nemteste consumatia, asa este frumos...in cazul unui first date.

| Zoombe3 a răspuns:

De la prima pana la a 3-a intalnire o plateste baiatul, dupa care fiecare si-o plateste pe a lui, mi se pare penibil sa plateasca numai el.

| manoka a răspuns:

La prima intalnire cu sotul el ma invitat el a platit, dar dupa de cate ori putema plateam eu ce consumam, acum plateste el happy.

| bibitza a răspuns:

Pai depinde...intre amici se plateste nemteste...intr-o relatie eu cred ca plateste cine vrea si cum vrea.de exemplu uneori platesc eu cand stiu ca este intr-o criza de banii, uneori el, dar jumi-juma nu am facut niciodata...si recunosc ca de cele mai multe ori plateste el...in schimbeu obisnuiesc ca atunci cand ies mai devreme de la scoala sa dau sa iau o pizza sau chebaburi o sticla de suc si sa ii dau ''neata'' ca el nu are servici, scoala (este la facultate dar nu este la zi) ...asa ca si astea se recompenseaza cred eu...insa ce nu imi place mie este sa plateasca fata si chelnarul sa fie de fata cand scoate banii.cred ca asta trebuie sa ramana intre ei.eu una cred ca baiatul s-ar simtii naspa straight face

| christian a răspuns:

Baiatul trebuie sa plateaca daca face invitatia. Daca fata vrea, poate sa plateasca si ea.Chiar ar fi de apreciat.Si apoi, fetelor, daca nu sunteti de acord, sa nu va mai plangeti ca baietii va considera materialiste. E normal sa plateasca baiatul, dar pana candlaughing? Are si Anna dreptate, sa se simta si fata!

| irynna a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa platesti. din moment ce tu o inviti.si e si politicos, mai degraba decat normal

| Ecaterina a răspuns:

Daca baiatul a invitat'o la restaurant e sh normal ca el sa plateascatongue...

Insa acum se merge pe varianta ca cine invita acela si achita;

| sese a răspuns:

Intre prieteni e bine sa se plateasca nemteste.intr-o legatura mai afectuoasa plateste cine vrea-de obicei barbatul.Situatiile astea pot fi luate in consideratie cand cei doi sunt independenti din punct de vedere material

| Crissa_4407 a răspuns:

Dragut ar fi k baiatul sa plateasca... dar mai si depinde de situatiebig grin

| nena78 a răspuns:

Daca o invita baiatul, plteste el, dar nu de prea multe ori depinde de ce este intre ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal ca cel care face invitatia sa plateasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este cae lare invita, pateste. E drept, de obicei invitatia o face baiatul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leleny a răspuns:
E normal ca un baiat sa plateasca pentru consumatia fetei deoarece el este un gentelman si pentru a cuceri aceasta fata e nevoit sa-i faca orice placere.

Deci orice martalog care plateste nota e un gentleman, acesta platind nota cucereste fata indeplinindu-i acesteia o placere, una importanta. Ceva este clar: cel care nu plateste nota cu siguranta nu este un gentleman.
Ce ar fi daca s-ar zice ceva de genu: O adevarata doamna e acea persoana de sex feminin care plateste consumatia?rolling on the floor rolling on the floor

ce ai face daca te-ai indragosti de un baiat despre care nu stii nimic, si cu timpul afli ca lui nu-i place sa plateasca sau poate nu are cum consumatia? O platesti tu crezand ca asa il cuceresti, sau iesi mai rar cu el, de preferat numai atunci cand are el bani?

De fapt stiu raspunsul, orice ar fi si orice ce s-ar intampla vei cauta un baiat potent la portofel.

| Lorenada a răspuns:

E normal ca un baiat sa plateasca pentru consumatia fetei deoarece el este un gentelman si pentru a cuceri aceasta fata e nevoit sa-i faca orice placere.