| Amely21 a întrebat:

E normal ca între doi iubiți să mai existe certuri? Ca noi ne mai certăm și vreau să știu dacă se mai întâmplă și in alte cupluri? Până la urmă ne împăcăm dar nu imi place sa îl văd supărathappy
Suntem împreună din octombrie

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,e evident ca e absolut normal ca intr- o relatie sa apara unele certuri. Cearta e un semn ca ceva in relatie nu a mers bine, ca exista unele pareri care sunt contradictorii, ceea ce se mai intampla la toti, dar doar astfel aceste pareri care nu coincid pot iesi la iveala, pot fi cunoscute de celalalt.In urma unei certe ambii care au participat la ea afla chestii noi despre celalalt si astfel persoanele date reusesc sa se cunoasca si sa se apropie mai mult. Daca nu ar exista aceste neintelegeri, atunci problemele care apar nu ar putea fi niciodata depasite iar relatia s-ar termina foarte repede.Important e sa treceti mereu peste certuri, si astfel sa ramaenti mereu impreuna. Tine minte mereu ca se cearta doar oamenii care tin unul la altul, de altfel daca nu ar tine, ei nu ar mai vedea rostul sa se puna cu cineva de care nu-i pasa.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In alte familii exista crima sau bataie, copii fiind afectati. Se poate trai fara scandal daca stiti sa va organizati cum trebuie in viata

| Adry05 a răspuns:

Normal ca-s normale, conteaza numa sa le gestionati cum trebuie si sa nu fie prea dese.

| darrio2007 a răspuns:

In orice cuplu exista certuri dar depinde foarte mult cum treci peste ele.

| Simpatic a răspuns:

Sexual de impacare este cel mai bun. dar certurile dese duc la despartire, asa ca atentie!

| Violleta2022 a răspuns:

Certurile sunt "normale" doar intre cei care nu se iubesc, sau nu se respecta indeajuns.
Cum dumnezeu poti avea o casnicie fericita, daca voi, inca de cand sunteti iubiti, va certati?
Certurile apar din mici rautati, din invidie, gelozie, prostie, infidelitate, lipsa de respect, incompatibilitate sau pur si simplu din dorinta de a controla si manipula iubitul (iubita).
Daca apar inainte de a va casatorii, inseamna ca relatia aia nu are nici un viitor fericit, fiind destinata despartirii, mai devreme sau mai tarziu.

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Nu te cred ca la tine nu s-a ivit niciodată o ceartă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

Da, s-au ivit, dar dupa foarte multi ani de casnicie, nu in perioada de prietenie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Certurile au un motiv.
Dacă să ai un iubit înseamnă doar sex și distracție împreună certurile pot apare pentru a descărca nervii, ca pretexte pentru asta. Sau să asigure poziția de dominare în cuplu.
Dacă cei doi împart viața. adică trăiesc împreună adică împart bucurii, necazuri, dificultăți ale vieții, rezolvă probleme ca să poată trăi, și atunci pot apărea certuri dar acestea vor fi mai rare, căci lupta pentru supraviețuire necesită colaborare, conlucrare, armonie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Normal, da. Totusi depinde si de la ce pleaca certurile si daca ajungeti la vreo concluzie. Daca e mereu din acelasi motiv (sau 2-3 motive care se repeta indefinit), poate ar fi cazul sa va ginditi serios daca vreti sa o tineti asa o viata intreaga...

| Plato a răspuns:

Tot la 2 zile nu e normal. Periodic poate, dar mai des de atat nu.

| marcoboy a răspuns (pentru Plato):

Timp de 2 zile max să se împace.

Răspuns utilizator avertizat
| Nătărău a răspuns:

Depinde cum vă certați. Vă dați cu sapa-n cap?

| Amely21 explică (pentru Nătărău):

Nuu, el niciodată nu m-a bătut, nu a fost agresiv în felul acesta. Însă m-a mai rănit cu unele cuvinte, eu sunt mai sensibilă și pun la suflet. Si, alt lucru care nu îmi place, că tot timpul EU trebuie să fac împăcarea.

| Cosmina6622 a răspuns:

Evident că e normal sa va mai ai certați. Atâta timp cât încă te simți bine cu el, va împăcați după iar el nu se comporta urat cu tine sau te șantajează cu chestii etc e totul ok. Oamenii se mai cearta uneori, chiar și din chestii stupide?

| marcoboy a răspuns:

Da desigur. O relație lungă nici o dată nu va fi fară certuri, în absolut toate relațiile sunt astfel de treburi happy Doar că trebuie sa vă împăcați într-un timp foarte scurt, max. 2 zile. P.S. Și eu cu prietena mea din octombie suntem împreuna

| Amely21 explică (pentru marcoboy):

Și dacă ține mai mult de două zile?

| marcoboy a răspuns (pentru Amely21):

Certurile nu au o durată de timp anumită. Depinde cine cedează primul și caută să se împace, dar dacă mai mult de două zile aici miroase a înșelare...

| Amely21 explică (pentru marcoboy):

Da happy

| Amely21 explică (pentru marcoboy):

Nu, că nouă ne trece repede și ne împăcăm. dar nu am avut certuri dinacelea mari, doar mărunte happy

| marcoboy a răspuns (pentru Amely21):

Scrie-mi nr tău de whapp in privat, nu îți pot scrie mesaje din cauza rangului de junior.

| Amely21 explică (pentru marcoboy):

Cum în privat? Nu îti pot scrie aici în public. nici măcar nu îți știu numele, cum să te caut. happy