| anonim_4396 a întrebat:

E o întrebare lungă și mulți nu cred că vor avea răbdare să citească, dar totuși îmi încerc norocul... Când eram mică părinții mei nu prea aveau timp de mine așa că eram lăsată în grija bunicilor. Ei m-au ajutat la teme, m-au învățat să desenez, să îmi leg șireturile și să îmi placă școala. Ei mă duceau în parc și se jucau cu mine. De câțiva ani au murit. Acum stau singură până noaptea la 12, când vine mama de la servici și tata beat. Părinții nu se mai înțeleg, se ceartă mereu și sunt la un pas de divorț. În vară am fost în depresie și am încercat să mă sinucid. Acum cred că sunt în aceeași situație. Nu mai văd nimic bun la viață. Sunt foarte grasă, de aceea mă consider și foarte urâtă, situația de acasă e varză, cea mai bună prietenă a mea s-a distanțat mult de când a văzut că viața mea nu e numai roz și cel mai bun prieten nu mai stă cu mine deoarece îi este rușine că nu sunt populară. O fată care nu mă cunoaște de loc se ia de mine doar din cauza aspectului fizic. Nu mai cred în prietenie, în nimic. Nu vreau să ma sinucid. Nu știu... cred că mai există o parte în mine care speră ca mâine sa fie mai bine. Dar totodată m-am săturat să mă prefac fericită mereu. Ce să fac?
PS: Nu voi cere ajutor specializat. Nu vreau ca părinții să știe de toate astea deoarece au și ei problemele lor.

Răspuns Câştigător
| AnimeChu a răspuns:

Draga mea, să ştii că povestea ta m-a întristat complet. Pot să spun că apreciez mult dragostea pe care ai avut-o pentru bunicii tăi şi tot ce-au reuşit să facă pentru tine şi îmi pare rău că au murit.
Acum, sincer ar trebui să-ţi laşi părinţii cu treburile lor şi să nu stai să-i aştepţi, doar ca să-ţi vezi tatăl beat şi mama certându-se.
Apoi, să ştii că nu popularitatea îţi aduce fericirea, şi respectivii "prieteni" care te-au lăsat baltă când îţi era cel mai greu, numai prieteni nu se pot numi.
Şi stai liniştită, că nu frumuseţea exterioară contează. Contează ce ai în suflet şi nu uita: un zâmbet mereu te va face să radiezi!
Şi crede-mă, sinuciderea nu este niciodată o soluţie. Dar NICIODATĂ! Gândeşte-te la bunicii tăi, la ce ar fi vrut ei, cei care te iubesc. Sunt sigură că ei vor ca tu să fii fericită, să-ţi trăieşti viaţa şi să treci peste greutăţi. Viaţa e frumoasă şi sunt unii în situaţii mult mai grele, care nu renunţă şi luptă! Şi ce dacă? Găseşte-ţi o pasiune, citeşte, scrie! Lasă totul afară într-un mod. Desenează, ieşi la plimbări lungi, observă cât de frumoasă e viaţa! Acea sfărâmă de speranţă din sufletul tău te ţine în viaţă. Agaţă-te de ea cu toată puterea, rămâi puternică, zâmbeşte zilnic. Viaţa nu e aşa de rea precum crezi tu. Undeva, acolo... Când cineva se gândeşte la tine, zâmbeşte şi e fericit. Gândeşte-te la câtă durere ai lăsa în urmă dacă te-ai sinucide. Nu ai face decât o mare prostie.
Lumea nu se sfârşeşte la şcoală. Vei întâlni oameni care să te aprecieze, care te vor admira aşa cum eşti. Tu să fii puternică, încearcă şi vei reuşi! Râzi în nas celor care nu te-au acceptat, arată-le că poţi fii puternică şi fără ei! Te asigur eu că vei reuşi. Încearcă să zâmbeşti, chiar dacă te doare. Iubeşte viaţa, că e cel mai important lucru. E singurul lucru pe care îl ai şi pe care îl vei avea vreodată, pe care îl poţi modela după bunul plac! Luptă, arată lumii că nu te laşi înfrântă! Ştiu că poţi! Nu renunţa când eşti încă la început de drum!
Ai vise: încearcă să le faci să devină realitate. Lumea nu se sfârşeşte la simplul fapt că nu eşti populară, sau că nişte oameni care îi credeai prietzeni te-au părăsit. Vei găsi alţii, unii adevăraţi, şi vei putea fi din nou la fel de fericită.
Şi da, poate am aberat în neştire, şi da, poate nu am nici o idee ce am zis, şi da, sunt o fată mică şi eu, la început de drum, dar dacă sunt sigură de un lucru, acela e că nu trebuie să mă dau bătută la fiecare lovitură! What doesn't kill you makes you stronger! Nu renunţa şi vei deveni mai puternică!

25 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

E bine sa gasesti o persoana de incredere care sa te asculte... Acest lucru e esential si apoi restul va veni de la sine.

| bogdan3vl a răspuns:

Buna! lasa im id pe pv si incerc sa te ajut si s-ar putea sa am si eu nevoie sa ma ajuti ca si eu am probleme cu care ma lupt din copilarie si nu scap de ele

| 7 a răspuns:

Ce s-ar intampla daca toti cei ce au probleme, s-ar sinucide?! recunosc ca au fost momente in care si eu imi doream din tot sufletul meu sa mor, dar niciodata nu am avut curajul sa ma sinucid! plangeam noaptea, dar dimineata o luam de la inceput, chiar si cu ochii tristi si zambetul fals. dar continuam...si continui sa lupt!
lupta! nu alege solutia cea mai simpla! si crede macar in Dumnezeu!
si pana la urma de ce nu stie si parintii tai ce simti?! tu te gandesti la ei, dar cred ca ei nu prea se gandesc la tine!
daca esti grasa, nu inseamna ca nu
esti frumoasa.eu cred ca esti o persoana frumoasa!
prietenii exista! inca nu i-ai intalnit!
sunt atatea lucruri frumoase! si cred ca tu meriti sa fii fericita! si o sa fii! astea sunt incercarile vietii!
de ce vrei sa pleci, cand poti sa ramai sa fii un inger aici?! avem nevoie de ingerii...

| 7 a răspuns (pentru 7):

Nu stiu si parintii tai*

| Sara2 a răspuns:

Of dificil
sper sa nu imi sara lumea in cap, dar in primul rand trebuie sa te simti sigura pe tine, si ca sa te simti sigura pe tine, iti va trebui vreo 4 luni de foaaaarte mare vointa de fier pentru a slabi, a adopta o dieta echilibrata si mult sport
atunci lumea te va privi altfel iar tu vei fi fi mandra
parintii tai probabil muncesc pentru tine ca sa nu iti lipseasca nimic, tu cand esti singura acasa poti iesi sa te plimbi iesi la un suc, iar daca parintii tai sunt in prag de divort viata merge inainte, asta nu inseamna ca nu ii vei mai putea vedea pe unul din ei
fa exercitii in oglinda si priveste totul pozitiv daca nu doresti sa mergi la un psiholog

| mixxjim a răspuns:

Incep prin a-ti spune ca poti suna la 116111, este telefonul copilului, este gratuit si au program 8. 00-24. 00 in fiecare zi. la telefon raspund psihologi care te pot ajuta si cu cateva vorbe specializate fara sa fie nevoie sa mergi undeva pentru asta. din pacate viata asta "capitalista" face foarte multe victime, cele mai multe fiind copii care patesc ce ai patit tu sau lucruri similare. parintii se zbat sa aiba cat mai multi bani, sa ofere copiilor lor "tot ce-si doresc, tot ce eu nu am avut", lucrand din zori si pina noaptea tarziu si uitand ca, de cele mai multe ori, singurul lucru pe care il vor copiii lor este este dragoste si caldura parinteasca. normal ar fi ca parintii tai sa stie de toate astea, tu esti principala lor preocupare, deci ar trebui sa le spui, sa incerci sa vorbesti deschis macar cu mama ta, sa-i spui ce simti si prin ce treci, poate ajutorul "specializat" ar veni chiar de la ea. pe de alta parte, problema ta poate fi depasita, trebuie sa vrei sa iti aduni puterile si resursele si sa iesi sa vezi ca se poate mult, mult mai rau. incearca sa-ti faci un hobby de care sa te ocupi, sa-ti abata gandurile, sau incearca sa te inscrii la o asociatie de voluntari pe orice domeniu ti-ar placea tie. poate asa o sa ajungi sa vezi copii bolnavi de cancer, care nu stiu daca mai apuca aniversarea urmatoare si totusi sunt veseli si nu au uitat sa rida, sau cu malformatii, sau grasi cu adevarat pentru ca sunt bolnavi cu adevarat, sau copii fara parinti, care nu au casa si nu au nimic, si poate vei ajunge la concluzia ca ai pentru ce trai si ca viata ta nu e chiar atat de rea. poti ajuta si tu la randul tau, poti primi prietenie, multumire si chiar fericire de unde nici nu te astepti. vezi ce multe raspunsuri ai primit, desi nu te asteptai? deci exista si oameni buni pe lume, oameni carora le pasa de tine, chiar daca nu te cunosc si incearca sa-ti aduca o cat de mica alinare si tu, la randul tau, poti face acelasi lucru pentru altii. deci, mai ai voie sa plangi putin, o zi-doua, dupa care te ridici de unde ai cazut acum pentru ca ai multa treaba de facut, da? happy hai, curaj, sigur poti face mai mult decat atat, nu-i asa? si nu e deloc nevoie sa te prefaci fericita mereu, nimeni nu este si nimeni nu se preface la infinit ca e fericit, la ce i-ar folosi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincere condoleante.
In primul rand, aspectul fizic nu prea conteaza.
Apoi, falsi prieteni daca te-au parasit pentru ca nu mai esti populara.
La sinucidere nici nu sa te gandesti.De ce? Explicatie clara:Te sinucizi pentru ca nu mai suporti durerile vietii acesteia. Daca te sinucizi, mergi in iad, acolo e mai rau -> nu trebuie sa te sinucizi.
Incearca sa iti faci prietene la scoala, care sa ramana cu tine si la bine si la greu.Nu trebuie sa iti faci neaparat foarte multe prietene, dar macar putinele care le ai sa fie adevarate.
Ai putea sa vorbesti intr-o zi mai separat cu mama ta [cand e in concediu /are liber] si sa ii spui cum sta treaba.
Daca vrei, lasa-mi id tau[prin privat] sa mai vorbim.:*
Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow! Aproape refuz sa cred ca la 13 ani scrii asa frumos si corect.Eu cred ca ai talent de scriitoare si ca daca scapi de frica de moarte(asta include sa scapi frica de orice si de oricine, inclusiv de frica de a nu avea un viitor ok sau de a nu fi fericita niciodata) poti sa faci lucruri mari.Trebuie doar sa vezi pe toata lumea la adevarata lor valoare, sa nu simti nimic in situatiile care inainte te umpleau de emotii. Asa ca, e simplu. Da-i drecu pe toti, renunta la dorintele tale legate de tine si de societate si fa ceva misto. Nu te apuca direct sa scrii un roman, scrisul e un talent pe care trebuie sa-l cultivi. Poti incepe cu mici povestioare. La viata pe care ai avut-o pana acum sunt sigur ca poti sa explodezi ca o supernova in ale scriiturii. Daca scapi de frici si dorinte idioate legate de oameni si pui ce simti in cuvinte o sa le dai tuturor o palma peste mutra de nu o sa se vada. Mno, sper sa intelegi ca trebuie sa te pui pe tine pe primul plan. Asta nu inseamna sa calci pe cineva in picioare sau sa-ti bati joc de cineva, inseamna doar sa nu-ti pese de nimeni si nimic, sa ai drumul tau. Si nu uita ca un om adevarat nu are o problema sa stea singur cu el insusi...sunt multi care nu suporta sa stea singuri, cei mai multi sunt lingaii aia pe care ii vezi ca sunt catzelusii alora mai populari. In situatia ta pariul e simplu, ori slabesti si ai grija maxima de tine sa arati cat mai bine, ori renunta la dorinta de a fi bagata in seama in societate(sa fim sinceri, nu poti sa ceri de la niste copii de 13 ani sa se uite cu adevarat la cine esti ca persoana si nici nu e normal sa fie asa, toti vor sa aiba viata cool si tu esti grasa.Mai tarziu o sa gasesti oameni care au mai trecut si ei prin una alta si vad dincolo de ambalaj.) Nu prea am fost coerent, dar tu trebuie sa te trezesti putin si sa devi inteligenta emotional (termenul din psihologie e inteligenta emotionala (EQ) ), acolo e problema ta. Trebuie sa intelegi ca nimeni nu e mai presus decat tine si ca e o tampenie sa permiti cuiva sa te faca sa te simti prost, fie ei chiar si parintii tai. Uite mai jos alte cateva raspunsuri pe care le-am dat pe aici, sper sa te ajute.

http://www.tpu.ro/......os-si-nou/

http://www.tpu.ro/......n-familie/

http://www.tpu.ro/......pun-ca-la/

http://www.tpu.ro/......-totul-in/

http://www.tpu.ro/......ne-si-din/

Sper sa te ajute cu ceva punctual meu de vedere. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi tuturor. Toți meritați fundiță, dar din păcate pot să dau numai una. Oricum, vă mulțumesc tuturor. Vă pup și să aveți parte de sărbători fericite și tot ce vă doriți :*

| Nanami利 a răspuns:

Pai ai putea sa le demonstrezi celorlalti ca nu esti o fata urata, grasa sau cum spui tu.Si daca tii dieta si faci mult sport vei putea slabi.Si aia care se iau de tine ar trebui sa te iei si tu de ei ca toti au defecte.Si ar trebui sa spui asta macar mameipoate ea te-ar intelege.Sau fa-o sa inteleaga.Ca daca iti propui reusesti ca daca intri intr-o depresie, te poti ingrasa.Si ar trebui sa speri ca asa poate va fi mai bine.Si acum ca e Pastele ar trebui sa fi mai vesela. Oricum conteaza si frumusetea interioara.Succes!:*

| Kyrie a răspuns:

Mi-e rusine sa-ti postez dupa ce-am citit mizeria aia, nu sunt eu rau faptul ca vorbesc asa, dar ce ai zis tu e o mare prostie, du-te la psihiatru (nu psiholog ca ala nu prea te ajuta), nu posta pe TPU deoarece TPU nu e site de ajutor in familie sau personal

| mariamaria33 a răspuns (pentru Kyrie):

O fi asa dar nu e vina ei ca are canduri de astea! 1

| mixxjim a răspuns (pentru Kyrie):

Te rog frumos sa incetezi cu raspunsurile astea in batjocura si pline de nesimtire la orice postare! inca una daca mai vad pe undeva te raportez si sper sa-ti inchida contul definitiv

| Kyrie a răspuns (pentru mixxjim):

Du-te ma si culca-te

| Kyrie a răspuns:

Te-ai trezit tu educatule

| geop a răspuns:

În tine există o parte bună şi se numeşte suflet. Despre prieteni: NU SE MERITĂ, DĂ-I DRACU. PRIETENII SUNT CEI MAI MARI DUŞMANI. Aşa a cam fost în cazul meu. Prietenul e primul care te lasă la necaz. Dacă toţi am fi slabi ar fi mai bine? Dacă ar fi lumină 24 din 24, 7 din 7 zile ar fi mai bine? Când un om e frustrat râde de primul pe care îl vede. Chestia cu sinucisul e decât o greşeală. Arată lenea noastră de a găsi rezolvarea problemelor şi cea mai uşoară variantă e sinuciderea. GREŞIT. Cât despre părinţii tăi: faceţi o şedinţă de familie şi dezbateţi serios problema familiei. Îţi stau la dispoziţie.

| CyberCode a răspuns:

1) Citeste o rugaciune, gandeste-te bine la decizia pe care vrei sa o faci, parintii tai sau iubit deaccea teau facut.
2) Incearca sa slabesti, du-te la sala, alearga, opreste banii acasa, strange bani, ia-ti o haina buna frumoasa, incearca sa fii cat mai vesela la chip.
3) Daca te sinucizi ce rezolvi in 12 ani de zile nu ai avut nici o clipa fericita?
4) Asa este viata cu suisiuri si ciborasauri,... incearca sa vb cat mai mult cu dumnezeu el este singurul prieten care te intelege.
5)Numi vine sa cred ca spun asta dar = DACA AI 1 SINGUR MOTIV DAR NUMAI 1 ATUCI FAO, DACA AI MAI MULTE MOTIVE SA TE SINUCIZI NU O FACE.

6) AM INCERCAT SA TE AJUT CU CE AM PUTUT happy NU UITA VEI SUFERII PUTIN, POATE TE CALESTI PENTRU VIATA, VEI FII O FATA MAI ADULTA IN VIATA...

aI GRIJA DE TINE.

| Alexutzaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna...chiar am citit cu mare placere povestea ta :*eu zic sa incerci sa vorbesti cu ei ce`l putin cu mamica ta poate te va intelege intr-un felstraight facesi sa numai te gandesti sa te sinucizi pentru ca. poate acum viata ta nu e roz dar mai tarziu sigur va aparea si baiatu` pe care ti`l doresti cu adv si nu tine cont de aspectu`fizic ci de ceea ce se afla in sufletselu` tau:*si prietena ta daca ti-ar fi fost cu adv prietena nu te`ar fi lasat in cele mai grele momente ci dinpotriva te`ar fi sprijinit pentru ca nu toti care se dau prieteni sunt cu adv!:* o sa vina persoane potrivite in viata ta fie iubit fie prietena :*ai incredere in tine si orice fata este frumoasa in felul sau chiar daca e grasa slaba etc numai te simti complexata pentru ca din cate am vazut mai sus nu esti o fata cum te crezi tu:* ai incredere`n tine si numai da atentie tuturor proastelor/prostiilor.:*Sper ca te-am ajutat. funda?love struck, si sa stii ca ti-am raspuns de placere nu pentru fundita:*pentru ca m-a impresionat povestea ta:*succes!:*si nu uita ca si pe TPU ai prieteni!:*te pup!

| Anutsa410 a răspuns:

Hey>big grin

| eXtream46 a răspuns:

Pai in cazul tau nu sunt prea multi, dar totusi am auzit ca exista la fel niste copii care ei (unii mai nebuni se sinucid)dar altii nu fac prea multe (sa le zicem "rele")cu corpul decat niste taieturi...in fine.Acestia sunt numiti Emo si poate sunt cativa care nu sunt asa nebuni si poate vor sa iti devina prieteni sau altceva si daca au aceeasi situatie cred ca te vei putea intelege cu ei.Asta e raspunsul, nu stiu daca e bun dar...

| anonim_4396 explică (pentru eXtream46):

Nu vreau să devin o ciudată masochistă, nu vreau să mă dau în spectacol cu freze ciudate și să stau singură într-un colț. Nu vreau pe cineva care m-ar convinge că nu mai există șansa zilei de mâine fericitewinking
Scuzee puppy dog eyes. Oricum mersi :*

| Kyrie a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca e mai bine sa ramai o grasa pe toata viata nu?

| Eddy_Petric_1997 a răspuns:

Cati ani ziceai ca ai?

| anonim_4396 explică (pentru Eddy_Petric_1997):

| cristina444 a răspuns:

Viata trebuie sa tio traiesti din plin... DA prietena care te lasa la greu nu e prietena. Da de baiat ii prost ca tati baieti.Noi toti avem brobleme si iti pare ca nu mai poti... Dar viata e veata trebuie sa tio traiesti cu un scop,