| anonim_4396 a întrebat:

E o problema mai complicata: eu si cu o fata suntem prietene de la 5 ani. Am intrat in aceeasi scoala, clasa, si am stat cu ea in banca mai tot timpul. Printr-a 4-a am inceput o cearta al cariu subiect era faptul ca o folosesc (m-am imprietenit in acelasi an mai mult cu alte 2 fete si am stat mai mult cu ele, si zicea ca atunci cand ma cert cu ele, vin la ea). Mi-am cerut scuze, am incercat sa nu mai fac asta, si ne-am impacat. Chestia e ca si ea a inceput sa faca asta anul trecut, intr-a 7-a, cand a devenit prietena unui tip, si statea cu el si cu gasca lui mai mereu, iar atunci cand nu se intelegeu, venea la mine si era in gen "Hey, ce faci? big grin" Asta intamplandu-se prin luna mai. Inainte, in ianuarie, ea si cum un prieten bun de-al nostru au hotarat sa se mute impreuna in banca. Insa diriginta l-a mutat pe el cu mine, iar pe viitorul ei prieten cu ea. Ei nu-i placea deloc sa stea cu el. Relatia noastra a inceput sa se raceasca. In martie eu si colegul meu de banca am devenit prieteni foarte foarte buni. Mentionez ca ea si el erau inainte sa ma mute prieteni mai buni decat eram eu cu el. La sfarsitul clasei a 7-a ne-am certat (noi doua) rau, dintr-o prostie care cred ca era de fapt descarcarea tuturor sentimentelor acumulte pe parcursul anului. De atunci nu mai suntem `cele mai bune prietene`, ci doar cunostinte. O vedeam uneori in fata scarii mele, eu ii faceam discert cu mana in semn de "Buna!", iar ea parca se ascundea dupa mama ei sau o prietena de-a mamei ei (cu ele era afara) probabil in speranta sa nu o vad. Vara am vorbit doar foarte rar pe facebook (avem o pagina facuta inainte sa ne certam). In acest timp aveam impresia ca ea se distreaza tot timpul mai bine si chestii de genul asta. Ea a avut mereu 10 pe linie, iar eu 9 si 10. E laudata constant, si eu doar uneori. Parul ei e mai des si mai lung, are haine scumpe, si chestii de genul asta. Mi se pare ca e mai buna decat mine la tot, diferenta dintre noi fiind mica, dar existenta. Colegul meu de banca a devenit prietenul meu in aprilie, ea si cu tipul ala s-au despartit la sfarsitul lunii iunie. Am observat ca de cand ne intelegem noi 2 foarte bine, ea se comporta cam urat cu el. In orice caz, problema e ca ma deranjeaza ca sunt intr-un fel geloasa, si am sentimentul asta de neimplinire de fiecare data cand ii iese ceva mai bine decat mie. V-am spus intreaga poveste pentru a ma putea ajuta sa descopar sursa acestor sentimente, si eventual "leacul".

Răspuns Câştigător
| WildLatte a răspuns:

Te inteleg destul de bine ce simti si eu am trecut prin asta. Doar gandeste-te ca fiecare e special in felul lui si nu cred ca hainele sau alte lucruri conteaza atat de mult ci felul tau de-a fi. Iti fi fericit si cu lucruri normale nu neaparat scumpe. Tot ce trebuie sa faci e sa te gandesti ca esti speciala in felul tau, ai persoane in jurul tau care te apreciaza pentru cea ce esti si sunt o gramada de lucruri pe care le poti face si ea nu poate... doar ca trebuie sa le descoperi. Bafta! kiss

4 răspunsuri:
| amuzanta a răspuns:

Stii eu stiu ce inseamna adevarata prietenie...Am avut deaface cu aceste lucriuri dar nu ar trebui sa puneti ininte gagii ci prietenia voarsta INPACATIVA nu merita

| WildLatte a răspuns:

Poti fi *

| Elizabethzutzu a răspuns:

Stii in viata asta toti au drumul lor.Tu doar trebuie sa fii buna cu cei din jur.La sigur ca esti la multe lucruri mai buna dar nu le dai importanta...Iar daca te vei comporta cu ea frumos vei fi cu mult mai buna decit ea.

| maritan a răspuns:

Esti geloasa ca ea are totul.mai bine ar fi sa incerci sa fi buna la tot chiar daca n-o sa-ti iasa din prima.eu am o prietena care e geloasa pentru ca placem pe acelasi tip si se enerveaza cand zic ceva care ei nu i s-a intamplat sa ii arate sau sa-i faca cu ochiul.bine poate e un inceput de gelozie pentru mine, dar vedem. sper ca sfatul meu sa te ajute chiar daca nu e prea folositor