| RAY a întrebat:

E trist cand văd copii care nu îsi prețuiesc parintii, voi ce relatie aveti cu părinții voștri?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Majoritatea covarsitoare a adolescentilor sunt rebeli.

| Mosotti a răspuns:

Eu am o relatie f buna cu parintii, e normal asa, si am avut mereu.

| Sofer a răspuns:

Destul de buna relația mea cu părinți mei. Încă ne înțelegem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa tin distanta cat mai mare.
Nu stiu nici unde locuiesc. Practic nimeni din familia mea nu stie/ si nici nu e interesat unde stau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am, cred ca cel mai bine pentru mine e sa tac sa stau in liniste, ca pe ei ii apuca mereu si sunt violenti si au o ura pe mine. Si mereu ma simt in pericol, nu stau niciodata confortabil. Cred ca nici un copil->adult n-a ajuns in situatia in care am ajuns eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne intelegem foarte bine!

| Turbo223 a răspuns:

Am o relatia foarte buna, incerc sa petrec mai mult timp cu ei happy.

| 4StarLight a răspuns:

Nici buna, nici rea. Sunt momente in care ma cert cu părinții si in care ii tratez cu multă lipsa de respect. Însă stii de ce? Pentru ca si ei ma tratează la fel uneori, drept urmare le raspund cu aceeasi moneda. Poate nu e cea mai corecta atitudine, însă faptul că ei sunt mai in varsta nu le da dreptul sa ridice vocea la mine, sa creada superiori fata de mine si ca au mereu dreptate. De multe ori le-am demonstrat ca greseau si ca ar trebui sa mai asculte si staturile celor tineri care poate nu au la fel de multă experiență, însă sunt mai ancorati decat ei in unele aspecte. Însă, în ciuda tuturor lucrurilor ăstora, nu inseamna ca ii prețuiesc mai puțin. Multa vreme tindeam sa-mi vad părinții doar ca persoane care au grija de mine, ii priveam doar din perspectiva a ceea ce imi arătau ei mie. Recent, am realizat ca părinții sunt si ei oamenii, cu sentimente si gânduri și regrete. Au si ei amintirile lor, au si ei secretele lor si anumite lucruri pe care aleg să nu mi le împărtășească mie, copilul lor. De aceea, în momentele în care ii percep mai mult ca pe ființe umane și mai puțin ca pe masini programate ca sa ma îngrijească, ii prețuiesc chiar mai mult. Pana la urma, o parte din persoana care sunt astăzi li se datorează lor.winking

| AnastasiaSt a răspuns:

Părinții trebuie iubiți si respectați veșnic!