| frum a întrebat:

El e divortat de vreo 7-8 ani. Noi suntem impreuna de 5. Se comporta frumos cu mine, e foarte dragastos, insa cand se pune problema sa aduc discutia de casatorie zici ca ii dau in cap. Imi spune mereu ca nu mai vrea sa se casatoreasca si sa fie sub papucul nimanui. Noi doi nu stam impreuna, stam singuri si eu mai petrec cate 2-3 zile pe saptamana la el. II place sa ii fac mancare, sa ii fac de toate, insa mereu ma simt ca o straina, mereu el se tine pe primul loc in orice. Nu stiu sa exprim in cuvinte. Apoi cand ne intalnim cu prietenii si povesteste ce a facut in general, mereu vorbeste despre el cu apelativul "burlac". "Am fost cu baietii la bere si am mancat, ca doar burlacii mereu se bucura cand ii cheama cineva la masa...". Ce inseamna pentru un barbat ca este burlac? Ce insemn eu pentru el?
Ma doare tare pentru ca eu il iubesc si de 5 ani incerc sa ii fac mereu pe plac chiar daca nu merita uneori, vreau sa ii fac sa ii fie doar bine. In acelasi timp, am zis ca el e dragastos cu mine insa mi se pare ca ma tine doar asa de rezerva si el se vede in continuare singur si fericit.
Ce Dumnezeu sa fac, am pierdut 5 ani asa, viata mea se invarte in jurul lui (lucram si impreuna) si nu stiu daca o sa aiba un final bun sau trebuie sa fac ceva si sa nu o mai lungesc.

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cine stie care au fost cauzele divorțului. Poate persoana dinainte la trădat rau cand el a iubito mult, dar in acelaș timp poate ca divorțul sa se fi produs din cauza ca el era badaran si avea nevoie doar de o sluga ca acum.
Sunt bărbați ce vad femeia ca pe cineva care trebuie sa ii slugareasca si sa le faca poftele si femeile ce le sunt alaturi încearcă in zadar sa ii schimbe, iar ei vezi doamne se satură ca sunt cicaliti.Asta,sau pur si simplu sunt uni ce pun mult suflet si daca nu sunt apreciati se închid atat de tare in ei de frica sa nu sufere incat încearcă din răsputeri să țină la distanță orce situație în care s-ar putea avanta din nou foarte mult emoțional si sentimental.
Oricum o dai situația în care esti tu este dificilă și urâtă si chiar de neacceptat.Indiferent daca a fost victima sau "calau" nu e corect si e chiar egoist sa se foloseasca de sentimentele tale.Nu esti tu de vina pentru divorțul lui, nu esti tu de vina ca el nu mai are încredere în femei. Daca nu se simțea capabil sa faca o familie si o femeie fericită nu trebuia sa se lege la cap cu o nouă relație de durata. Poti sa ii spui chestia asta si sa il lasi in continuare burlac daca nu iti mai convine.
Si tu ai partea ta de vina, nici tu nu trebuia sa accepti asemenea comportament dar acum poti sa ii pui capăt daca esti convinsă că nu e ok.

| JicaContra a răspuns:

Esti femeia ideala pentru un barbat care nu vrea sa se implice, vii, stai putin, faci curatenie, faci mancare, il satisfaci si apoi el face, ce vrea

iar diferenta de varsta e ENORMA din ce vad la alta intrebare de a ta, si te v-a lovi la un moment dat, in mod SIGUR

iar cand o sa vezi ca nu ajungi nicaieri cu el, o sa il lasi, insa atunci s-ar putea sa fii mult mai batrana

asa ca eu as termina-o acum, cat inca nu ai facut 30 de ani, si nu sa te trezesti ca ai 40 si el a facut infarct si a murit

| Panamax a răspuns:

Cine s-a fript cu ciorba sufla si in iaurt, pe de alta parte nu poti nici sa stai la cheremul lui.
Partea nasoala este ca lucrati impreuna, dar este ok si asa pentru ca o sa-i vezi adevarata fata daca o sa-i spui ca vrei sa intrerupi relatia deoarece vrei ceva mai serios.
Trebuie sa actionezi, el este ca un copil care se bucura de libertate.
Daca tine la tine o sa ia o decizie.

| Legion7X a răspuns:

Este o relație fără angajamente, dacă întelegi.Nu casatorie, nu copii, el doar chestii necesare are nevoie. O mâncare și atingerea unei femei în rest cam atât. Altă întrebare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

Pare un tip ok, da-mi-l mie și așa n-am alte variante de relații. Îmi convine așa.

| Dalmore a răspuns:

Ai mai avut o revelație și în ianuarie, în aceeași situație ești?
https://www.tpu.ro/......ora-si-eu/
Poți să te angajezi în altă parte, să suferi cât trebuie și să treci peste. Ești tânără, poți să-ți refaci viața. Nu e normal sa fii atât de dependentă de cineva, stai și reciteste-ti întrebările că poate nu realizezi 100% in ce situație ești și mergi la psiholog dacă vezi că nici acum nu reușești să faci ceva, te rog eu.
Înțelege că un om la vârsta lui, care nu are oricum planuri de viitor cu tine, te ține doar ca pe un trofeu (altfel măcar s-ar purta mai frumos cu tine). Nu așa ar trebui să te simți într-o relatie. Pleacă cat mai repede, pentru că atunci când o să ai o relație cu un om care te iubește și te respecta o să-ți dai seama ce preș ai fost... Si pentru cine? Bleh.
Daca nu voia copil, nunta pompoasă, era una, dar sa se poarte de parcă tu nici nu exiști? Al meu spune că e însurat de un an, cu toate că noi suntem doar logodiți și mai avem mult până la nuntă. O relație nu trebuie să ducă neapărat la copii, dar nu trebuie să ducă în niciun caz la alcolism, dependențe toxice etc.
Eu sper să iei în sfârșit o decizie și să cauți ceva mai bun. Repetă-ți de 100 de ori: pot mai mult de atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunță la bărbați, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema ta e psihica

| lorix a răspuns:

"Ce insemn eu pentru el?"

Saltea si menajera.