| PopMariaClara a întrebat:

Este adevarat ca culoarea alba reprezinta persoana iubita?

Răspuns Câştigător
| Smiley a răspuns:

Albul – semnifică vindecare, purificare, nou, neatins, calm. Albul este culoare purităţii. Totodată, albul sugerează şi sinceritatea. Are : efecte de expansivitate, uşurinţă, suavitate, robusteţe, puritate, raceală; exprimă pace, impacare, liniste, inocenta, curatenie, sobrietate.

Utilizarea eficientă a culorilor in procesul de design al paginilor pentru Internet are urmatoarele influente:

· sporeste gradul de receptivitate, inţelegere si asimilare a cunoştinţelor de către cei ce vizualizează paginile;

· creează o stare de confort psihic, înviorare şi bună dispoziţie;

· sporeşte calitatea şi randamentul muncii intelectuale;

· asigură diminuarea oboselii intelectuale si deconectarea nervoasă;

· facilitează percepţia vizuală, concentrarea atenţiei si memorarea;

· influenţează pozitiv starea celor ce va lecturează paginile Web

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Din punct de vedere stiintific, albul este combinatia perfecta a culorilor spectrului, insa din punct de vedere cultural, albul are mult mai multe semnificatii.

Radacinile semnificatiilor se regasesc inca din Grecia Antica; atunci era considerata o culoare festiva, vesela, asociata cu un semn bun. Ofrandele oferite zeilor Olimpici in semn de recunostinta erau albe, in comparatie cu cele negre oferite zeilor subpamanteni.

In cultura crestina, albul reprezinta castitate, virginitate, bunavointa angelica si perfectiune. Dumnezeu insusi apare in alb, de unde robele albe ale reprezentantului Lui pamantesc — Papa.

Ulterior, albul a fost preluat ca un simbol pacifist (porumbelul pacii) si a fost utilizat ca simbol mondial, atat pe steaguri cat si pe alte sigle de ONG-uri sau organizatii recunoscute pentru profilul lor.

| NickiMinaj a răspuns:

De unde si pana unde, fratioare?
http://www.dailymotion.com/video/x10p6m_aerosmith-pink_music
PINK is za colour of passion lalalala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alb; inseamna puritate si sinceritate.Rosu; inseamna dragoste, iubire.Galben; inseamna gelozie.s.a.m.d.Numai bine.

| calugaruandreea a răspuns:

Eu cred ca rosul nu albul

| MissAndreea a răspuns:

Doamne...mari ce intrebare?!