| Nils92 a întrebat:

Este bine sa trăiești fără femeie,adica: sa mergi unde vrei,sa stai într-un restaurant cât vrei si sa nu te sune femeia ca nu vii odată acasă, sa mergi cu prietenii unde vrei, sa iti cumperi ce vrei si femeia sa nu iti scoată ochii ca de ce cheltui banii, sa dormi cât vrei de mult, sa nu te deranjeze nimeni? Intreb pentru ca tot la mai multi bărbați le este incalcata teritoriul de libertate de catre sotiile lor si pana la urma ajung la divort

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine dar femeia e un rau necesar & mai rau e sa stai fara ea. Ideal ar fi sa platesti una sa iti faca mancare 1 data pe saptamana si in rest te descurci. Gatitul e cel mai complicat lucru din viata restul e simplu de facut curatenie, calcat, ordine etc. https://youtu.be/ittkIhZrMIk iti permiti mai multe in viata fara sa ai femeie dar la batranete trebuie sa mergi la un azil de batrani sa te ingrijeasca ei

| darrio2007 a răspuns:

Te vei simti bine o anumita perioada. Dar e bine sa ai pe cineva langa tine, din anumite motive. Daca ai bani de cheltuit este problema ta.

| RAY a răspuns:

Părerile sunt subiective si tin de fiecare individ in parte,tu ai libertatea sa faci ce doresti, faza e ca nu toate femeile tin barbati in cusca = e o generalizare eronata, a sta cu cineva nu inseamna ca te posedeaza sau numai ai liberul arbitru, libertatea ta ca individ, eu unu numai ma implic ca numai cred in femei ( necunoscute, straine) nu din asemenea argumente, cel care se lasa sa fie catelus iti merita soarta

byeeee

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E... dar stai asa. De unde divort? Doar nu divorteaza omul din cauza asta, zau asa.
Da, e bine sa traiesti fara femeie, dar nu fara persoana iubita. Este o diferenta. Daca intalnesti pe cineva care iti tolereaza tabieturile si mai mult de atat le practica si ea atunci ce este in neregula?
Mereu am spus, este bine sa alegi ceea ce iti trebuie, nu ceea ce vrei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum scrii, e mai bine pentru tine. Faci naibii vreun copil dupa aia si iese la fel de agramat. Dar, ca subiect - si facind abstractie de modul infantil in care e pusa problema - tind sa iti dau dreptate. Totusi se naste o noua intrebare - bun, bun, dar ce faci fara? Cine o sa iti aduca o canutza de apa cand esti mosneag? Cine o sa iti tina de cald noaptea? (pana ajungeti sa dormiti in camere diferite cel putin, lol)

| mgtow a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se duce la azil in schimbul apartamentului il ingrijesc ei. Ea poate sa moara inaintea lui si tot singur ramane. Problema ca nu mai gasesti femei sa reziste in 2 relatie zic, o sa apara roboti in forma de femeie care nu vor imbatrani deloc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mgtow):

Eu cand aud astea cu azilul ma ia cu ameteala. Mai bine vind apartamentul, imi iau frumos un bilet dus pana in Thailanda, imi cumpar un flacon de viagra, iau vreo doua fatuci cu mine, si dau in ele pana imi crapa inima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Serios, iti iei femeie pentru a-ti tine de urat cand mori? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cind mori ar trebui sa iti tina de urit un copchil-doi. Ca sa fie siguri ca ai crapat si pot sa intre intr-un final in posesia mostenirii. tongue

| mgtow a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vise nene oricum sant unii care mor cu amanta in pat la 70 de ani pentru ca i-a dat bani la shimb

| Emma30555 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta nu e motiv sa stai cu cineva. Era si un banc, cand tipul e pe moarte si ce crezi? Nu i era sete. In fine nu poti sa faci ceva in prezent cu gandul la ce va fi mai tarziu, traim clipa prezenta asta e viata, mai departe nu putem sti. Ce rost are ca tipul sa se sacrifice acum pentru ca ii e teama de mai tarziu si poate nu e cum si a planificat nici mai tarziu. Una peste alta eu cred ca toti be dorim pe cibeva alaturi dar sa ne faca fericiti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emma30555):

DA, corect, dar fara planuri de viitor esti ca un vagabond de pe strada. Ala macar de regula are un plan sa se ridice de la conditia aia...

| Freya1 a răspuns:

Nu toate femeile te adresează sau iti stau pe cap, există libertate si spatiu personal in orce relație.Cum iti cumperi tu ceva poate sa isi cumpere si ea, sau sa va faceti cadouri reciproce.Cum ieșiți impreuna puteti sa aveti si prieteni separați cu care sa stati la un suc, plus ca munciti separat aveti colegi separați etc.
Trebuie să vezi pe cine iti iei si sa stabilești niște lucruri dinainte sau treptat nu e obligat să stai singur sa nu fi bătut la cap.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Freya1):

Foarte interesanta povestea ta, doar ca uiti un aspect sau chiar doua: nu prea stiu daca exista relatii unde barbatul sa aiba nevoie de atentie (in schimb muierea clar are nevoie de acea atentie), ca sa nu mai zic ca muierea e aia cu starile emotionale schimbatoare, barbatii in proportie de 95% sunt consecventi in starea lor emotionala, nu-s pe ciclu. Da, am o mare problema cu muierea care traieste cu impresia ca daca e in relatie cu mine, nefericirea ei trebuie sa devina a mea, energia ei canceroasa sa fie impartita la doi. Da, am o mare mare mare problema cu asta. In rest sunt de acord cu comentariul tau. Propun o chestie: ca sa fim amandoi egali, cand esti pe ciclu si ai stari emotionale negative si simti nevoia sa fi o cățea si sa ma sacai aiurea, musca-ti limba si tine-ti gura, pentru ca eu ca barbat nu am ciclu si nu necesit sa ma descarc pe tine. Si totul va fi frumos, floricelele sunt roz, cerul albastru si senin, ciripelele vor pasareste si amandoi suntem fericiti, cu banii nostri, carierele noastre, prietenii nostri. Atat trebuie schimbat, nevoia ta de muiere de a -ti revarsa starile emotionale asupra mea ca barbat. Cand ai nevoie sa faci asta, nu conteaza ca esti intr-o relatie cu mine, musca-ti drecului limba, si tine-ti gura. Vorbeste doar cand iti trece ciclul. Asta cu ciclul a fost un exemplu. Sunt sigur ca mai gasesc si alte exemple.

| Freya1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Si bărbații sunt oameni si au nevoie de afectiune sau atenție cel puțin cei pe care i-am cunoscut eu.Tu daca nu ai nevoie de atenție sau de o femeie aia e, nu toti sunt la fel.
Si femeia are zile proaste la fel ca si bărbatul, ca stiu destui bărbați ce stau prost cu nervi sau au momente proaste sau nu le convin anumite situatii dar suntem oameni toti.

| Hammurabi a răspuns:

Oamenii mărunți și frustrați nu vor pricepe niciodată care e esența problemei.
Dacă mâine îți pune cineva în față femeia visurilor tale să trăiți împreună, dar îți spune că amândoi aveți aceleași drepturi, ai fi de acord?
Adică, libertatea pe care o vrei tu, să o aibă și ea.
Vrei să stai în cârciumă și să nu te f*** nimeni la cap? să-ți cumperi ce vrei tu? să dormi cât vrei tu? să cheltui banii tăi pe ce vrei tu? ok. La fel poate să facă și ea.
Ești de acord?

| RainmakerX a răspuns:

Este asa pentru ca nu se impun, sunt prosti sau nu stiu cum sa discute cu partenera. Chestia asta se aplica si invers, sa stii.

Daca tu nu esti permisiv cu ea atunci nici ea nu o sa fie cu tine.
Stai cat vrei. Poate ca ii este dor. Poate ca i s-a luat de telenovele turcesti. Poate ca nu iesi cu ea tot atat de mult.
Poate ca iesi mai mult cu prietenii decat cu ea. Astea ar putea sa fie niste motive pentru care iti reproseaza.

Iti cumperi ce vrei. Banii sunt un subiect delicat. Fiecare ar trebui sa aiba niste bani ai lui dar banii (aia principali din care platesti mancarea, chiria etc) ar trebui sa fie la comun. E normal ca ea sa nu-si cumpere cine stie ce lucru scump fara sa te intrebe si invers.

Sa dormi cat vrei de mult. Toti oamenii vor sa se simta odihniti.
Cine nu spune asta sufera de ceva cu siguranta.

Vezi tu, in spatele fiecarei chestii de genul exista o cauza.
Poate ca ea vede lucrurile respective ca fiind normale, iar tu le vezi ca pe un abuz. Ei bine, pentru ea sunt normale, deci trebuie sa vorbesti cu ea.

De asta se si ajunge la divort.
Trebuie sa stabiliti niste reguli care sa fie valabile pentru ambele parti. Ce facem aici este ca si cum as spune ca "Eu ies cu baietii la bere dar tu nu ai voie sa iesi cu fetele la cafea." sau invers.
Vorbiti, vorbiti, vorbiti.

| sofisis a răspuns:

Fiecare e liber sa traiasca asa cum vrea. Daca tie iti e bine fara femei ( momentan) e alegerea ta. Asta nu inseamna ca toti barbatii vor sa traiasca asa sau ca se baga in relatii doar de dragul pizdii. Scuza-ma dar refuz sa cred ca sunteti atat de limitati...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, e superbine, să strângi bani de psiholog de pe acum, că depresie scrie pe tine.

| mentholinks a răspuns:

Este bine sa traiesti cum iti place, cu sa fara, nu-ti baga nimeni femei pe gat daca tu nu vrei.

| Plato a răspuns:

Intr-o relatie veridica, cei doi ar trebui sa fie pe aceeasi lungime de unde, fara a exista uriase discrepante.
Ajung la divort oamenii incapabili, imaturi, care s-au pripit cand s-au luat. O relatie ar trebui sa fie o binecuvantare, nu o povara. Bineinteles, daca stii s-o faci asa.

Pana la urma, trebuie sa fii si completat. De obicei, intr-un cuplu, cineva e putin mai cu capul pe umeri. Asa ca, de ce sa nu-ti zica cineva, uneori, ca ai o problema cu cheltuitul banilor?
Vrei sa te pupe cucu' armenesc in fiecare dimineata? Ia-ti una care crede la fel, dormiti amandoi pana la 14, dar daca nu sunteti milionari... nu va vad bine. laughing Mai bine sa-ti zica "hai, Gogule, sapa si tu gradina aia, ca vecinii s-au apucat deja."

Eu cred ca barbatii astia de care zici tu, a caror libertate este incalcata, sunt mai mult baietei decat barbati. In viata chiar nu poti sa faci doar ce vrei, ci si ce trebuie.
Desigur ca un Hagi Tudose si o "mana-larga" n-au ce cauta impreuna ca-si dau un cap, dar acizii au nevoie de o baza, sa nu fie relatia prea acida in lipsa ei.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce spui tu de femeia asta e un minus din punctul meu de vedere și ca orice om are și niște plusuri acolo.
Depinde de bărbat ce anume acceptă și ce nu.
Dacă el simte să fie cu cineva așa atunci e bine.
Deci, dacă e bine sau nu depinde de bărbat, de cum vede el asta.

| Dandinelle a răspuns:

Pareri:
Cred ca o relatie ar trebui sa mearga din amble parti. Tu vrei libertatea ta, ea vrea libertatea ei. Ea nu te calca in picioare, tu nu o calci in picioare.
Exista oameni care pot sustine impreuna relatii mature, in care comunicarea si sinceritatea este pe primul loc si chiar merge.
Daca te izolezi de relatii intime, e greu sa simti viata deplin, si sa impartasesti cu cineva drag momentele. Nu e nevoie neaparat de casatorie intre 2 suflete ca sa mearga relatia. Prietenii si ei la randul lor isi fac relatii si unii au sau nu mai au timp de tine pentru ca le creste bebelul sau sotia ii tine sub papuc sau ei isi tin sotia sub papuc si te trezesti singur.

| GirlOnline81 a răspuns:

O sa repet aici ce am scris si in alta parte: cu cat ii pui mai multe "interdictii" partenereului, cu atat relatia se duce naibii.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Daca cei doi se potrivesc, nu e nevoie de prea multe interdictii.

Răspuns utilizator avertizat
| OrdanKarris a răspuns:

De murit oricum mori singur, chiar si cu 10 oameni la capataiul patului de moarte. Nu pleci in mormant cu nimeni de manuta. Ca sa nu mai zic ca daca ai copii, aia vin la tine doar dupa ce ai murit, iar baba ori da divort de tine la batranete ori te baga ea in mormant cu sacaiala ei. Nicidecum nu-ti aduce acea cana cu apa.

Raspunsul la intrebarea ta este da, este bine sa fii liber si independent in absolut orice clipa a vietii tale. Bineinteles ca poti avea relatie sau doar contacte intime, dar in nici o clipa nu lasi muierea sa-ti dicteze stilul de viata. O tii aproape cat timp e pe unda cu tine, cat timp iti respecta libertatea si nu incearca sa iti impuna reguli (oricum se va intasmpla dupa un timp in orice relatie). Tii femeile aproape doar cat timp se comporta exemplar cu tine, cand nu se mai comporta, le faci vant afara pe usa. Intotdeauna femeile isi vor schimba asteptarile decat ce a fost la inceputul relatiei, oricat de mult ai stabili cu ea ce nu esti dispus sa faci. Femeia va incerca de fiecare data sa incalce regulile tale. E datoria ta sa-i dai sutul in fund atunci cand o face. Nu te izola de femei dar nu lasa nici sa-ti dicteze stilul de viata, nici macar o secunda. Nu e singuratate, e libertate.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Sunt și barbati care impun reguli și au așteptări. Nu ma refer la regula în ceea ce privește fidelitatea. Ideea e ca dacă te îndrăgostești mai accepti dar dacă ești mai independent ca persoana e mai greu sa te adaptezi vieții de cuplu,
e cum te obisnuiesti tu ca om

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Ai fost lovit de tren de curand, OrdanKarris?
Nu de alta, dar pe un alt topic aveai o alta parere despre libertatea intr-o relatie. Sau libertatea este aplicabila doar barbatilor?

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu prea inteleg exact ce vrei sa zici. Te rog sa ma citezi unde am scris si ce am scris, altfel tind sa cred ca mananci ciuperci. Zi-mi exact ce am scris si astfel pot sa-ti raspund.

Femeia beneficiaza mai mult de relatie desi sustine tare ca vrea libertate. Barbatul beneficiaza mai mult de libertate desi multi (ametiti) sustin ca vor relatie. Da, la exact asta ma refer, libertatea este aplicabila doar barbatilor. De ce? Foarte simplu si am spus-o de 1000 de ori: pentru ca voi femeile beneficiati cel mai mult din notiunea de "relatie", noi barbatii avem de castigat din libertate. Relatia pentru un barbat este o responsabilitate, pentru ca in general muierea incearca la orice pas sa preia controlul acelei relatii si sa ceara chestii, si sa ceara, si sa tot necesite si sa ceara chestii, iar barbatul din urma este responsabil cu toate starile ei emotionale si incearca sa tina pasul cu haosul din capul muierii cu care se afla in acea relatie, iar asta pentru sex care oricum se rarifica odata cu trecerea timpului in relatie. De asta, barbatul trebuie sa aiba libertatea deplina in relatie, pentru ca relatia NU ESTE IN INTERESUL NOSTRU EXPRES, ci e doar un pret care il platim pentru sexul mai mult sau mai putin conditionat de... muiere. Este infinit mai castigator pentru un barbat sa fie liber sa fie in relatii pasagere, cu femeile care au chef de ceva la un anumit moment decat sa fie sluga zilnica a unei muieri pentru un beneficiu care scade in calitate si intensitate in fiecare zi. Bineinteles, tu ca muiere ai toata lubertatea din lume sa renunti la relatie, dar din nou, ti-ai face singura un defavor, pentru ca in ziua de azi relatiile serioase sunt din ce in ce mai rare si daca nu pastreze ce ai deja, lucrezi impotriva ta. Este in interesul tau de femeie sa pastrezi relatia care o ai, pentru ca alta cu greu obtii. Atentie, am zis relatie serioasa, nu pasagera(sexuala si pa). Astept sa-mi zici unde m-am contrazis.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Da, stii de ce? Pentru ca desi multi barbati spun ca vor relatie, o spun pentru ca asa cred ca obtin acces nelimitat si exclusiv la un vagin. Altfel nu si-ar bate capul si ar fi toti in relatii pasagere cu sex si pa. De fapt asta e interesul. Relatia e o responsabilitate si cateodata una nu tocmai placuta pentru un barbat si de asta doreste sa stabileasca reguli. Relatia e beneficiul tau, un anume barbat iti ofera acel beneficiu, beneficiul de a fi alaturi de tine cand o iei razna si ai nevoie sa te descarci emotional, sa vorbesti, sa te simti protejata, sa ai un al 2-lea venit, chestii care iti ofera senzatia de siguranta. Iar la schimb omul cu care esti in relatie vrea sa fie sigur ca nu te implici cu alt barbat, adica vrea sa stie ca pentru tot ce-ti ofera, nu te duci la un strain si oferi gratuit ce iubitul ta trebuie sa plateasca. Asta ar fi o lipsa totala de respect pentru un beneficul care nu a fost niciodata in interesul lui, dar ti l-a oferit oricum. din varii motive. Acum intelegi de ce barbatii impun reguli si asteptari?

"Ideea ca daca te indragostesti...". Amuzant! Cand spui asta in capul meu imediat imi imaginez "ideea ca daca esti sluga oarba a unei femei" si o spui ca si cum ar fi sau ar trebui sa fie ceva firesc. Amuzant!

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Eu zic ca e la fel pentru ambii. Nu ma refeream la fidelitate ci la celelalte aspecte, ce au legatura cu cheltuitul banilor, gatitul, iesitul in oras cu fetele etc. In plus unii dintre ei vor copii, poate ea nu vrea neaparat etc. Eu iti spun din perspectiva mea.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

" Este in interesul tau de femeie sa pastrezi relatia (serioasa) care o ai, pentru ca alta cu greu obtii."

Stai sa ma opresc din ras.
... Gata!

Primul meu instinct a fost sa-ti spun ca mi-e prea lene sa caut in arhiva, mai ales dupa acel " Da, la asta ma refer, libertatea este aplicabila doar barbatilor. Am facut-o, totusi, din doua motive:
1. Nu sunt un mare fan al ciupercilor, cu exceptia soiului Champignon;
2. Nu, nu sunt nici in acea zi a lunii.

O sa-ti las link-ul respectiv, doar de dragul efortului (de a scormoni), cu aceeasi replica finala: cauti echitabilitate, fara sa ai habar de fapt ca asa ceva se stabileste in doi;).

https://www.tpu.ro/......ieteni-de/

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

1. Daca tu efectiv nu esti in stare sa-mi arati punctual unde nu-ti convine ce am spus atunci vs ce spun (aceleasi chestii doar ca nu te duce capul sau prin definitie ESTI cu capul) de ce as face-o eu pentru tine. Cand mi te adresezi, macar documenteaza-te clar, altfel te faci singira de cacao.
2. Nu prea inteleg ce treaba au ciupercile cu discutia curenta. Probabil e incapacitatea ta de a raspunde concret cu replici si argumente la o discutie. Nu esti in ziua aia a lunii? Ciudat, la ce enormitati debitezi as tinde sa cred ca esti. Am sa ma prefac sa cred ca esti pe ciclu. laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

" nu esti in stare sa-mi arati punctual unde nu-ti convine ce am spus..."

Nu este vorba despre ceea ce-mi convine mie, ci despre faptul ca niciodata n-am inteles de ce unii nu pricep ca o relatie inseamna un parteneriat, nu un prizonierat, sau de ce acele persoane tind sa creada ca ingradirea libertatii este modul de a-si tine partenerul aproape.
Mi te imaginez deja contraatacand; am auzit prea des spunand: " Eu nu o tin cu forta." Ceea ce nu spui insa (ori omiti cu buna stiinta?), este ca desi ea pleaca, frica si nesigurantele tale raman.
( stiu, e greu sa intelegi femeile ( nu-i asa, OrdanKarris), dar daca te straduiesti, vei intelege ce am vrut sa zic).

P.S: tin la tavaleala. Nu ma menajawinking.

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

"tin la tavaleala. Nu ma menajawinking. " - urli sau gemi? laughing

P.S. - nu ma chinui sa inteleg ce iese pe gura muierii.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

" Urli sau gemi?"

Sa nu intram in amanunte big grin.

| Atfas a răspuns:

Eu nu as putea frate