| anonim_4396 a întrebat:

Este ceva in neregula faptul ca sunt o persoana care nu-mi place sa ies in evidenta si ma adaptez destul de greu unui grup, de multe ori chiar nu ma simt bine intr-un grup de peste 4-5 persoane, nu stiu de ce. Intreb asta pentru ca uneori primesc observatii din partea unor persoane.
Spre exemplu daca sunt intr-un grup de 7-9 persoane si spun ceva, orice, am senzatia ca toata lumea ma priveste si efectiv nu ma simt bine. De ce oare?

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este o problema de adaptare la un mediu diferit. Alegi sa traiesti ca si crabul pustnic? Gasesti atunci o cochilie de melc, o decorezi cu ceva anemone (functie dubla, si decor, si protectie de eventuali pradatori, ca tentaculele lor ustura), si iti duci viata mai departe in coltul tau izolat de lume. Sau traiesti precum tonul, in bancuri mari ce numara sute de mii si chiar milioane de pesti, fiecare un anonim din multime. Poti chiar sa fii si un sarpe de lapte, prin coloritul tau sa pari a fii unul dintre cei mai veninosi serpi (sarpele coral), desi in fapt asta este doar o masca pe care o porti ca sa te feresti de dusmani.
Ei, ce zici, ramanem la cochilie?

| MissxD a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Nu suport sa stau cu mai mult de trei persoane. Eu una vreau sa acord atentie tuturor, dar stiu ca nu se poate. Nu ma integrez intr-un grup, pentru ca sunt multi care imi transmit energie negativa. Sfatul meu este sa iti faci un grup de prieteni care sa iti asemene intr-o oarecare masura. Accepta in viata ta persoanele care stii ca iti fac bine, care te accepta asa cum esti, dar si cei care incearca sa te faca mai sigura pe tine si mai comunicativa nu merita dati la o parte. Noi traim intr-o societate si nu avem ce ii facem: buna, rea, trebuie sa traim cu ceilalti. Asa cum bine stii, fiecare om are personalitatea sa: unii accepta sa fie sufletul petrecerii, al grupului de prieteni, stiu sa se impuna sau sa echilibreze prieteniile (sa zic asa); altii sunt mai retrasi. Acestia din urma trebuie sa isi stabileasca principiile, sa stie sigur ceea ce le place sa faca, cu cine le place sa stea. Evita persoanele in preajma carora nu te simti bine. Vorbeste cu ei, dar nu cine stie ce. Daca ai vreo nelamurire, astept mesaj! happy

| vocea a răspuns:

Nu nu este nimic in neregula stai linistita asa este firea ta, iar faza cu grupul daca gasesti un grup in care sa te simti in largul tau adica bine, atunci sigur scapi de asa zisa problema succes

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Buna.

Majoritatea oamenilor se simt stânjeniți doar ca in situații diferita sau într/o măsură diferita. Ceea ce spui tu ca simți poate avea legătură cu lipsa de respect de sine care in perioada adolescentei se simte mult mai accentuat. Daca consideri ca asta e valabil si in cazul tau atunci propuneți sa studiezi mai mult despre cum se poate cultiva un respect de sine sănătos.

PS: cartea Cei șase piloni a respectului de sine prezinta idei practice in acest sens.

Cele bune!

| sori88 a răspuns:

Poate ca iti pasa cum se uita, ce gandesc ceilaltii despre u sa nu spui vreo prostie...

| yoman13 a răspuns:

Asa este firea ta. Esti individualista si ai putine probleme de socializare. Nu e neaparat ceva rau, fiecare om este cladit intr-un anumit fel, iar in cazul tau emotivitatea poate fi un motiv. Pot sa-ti dau insa un sfat: incearca sa cunosti persoane noi sa comunici mai mult si cu parintii, te va ajuta. Multa bafta!

| Dewzv a răspuns:

Nu, nu e nimic decat ca n-o sa ai multi prieteni.