| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca la varsta de 16 ani sa n-am o prietena? Stiu ca suna prostesc doar ca vad toti copiii de varsta mea au prietene si mi se pare bizar ca eu nu am, intr-un fel ma simt bine si naspa. As aprecia enorm de mult seriozitatea fiecaruia dintre voi, mersi!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i normal! Esti inca copil, ai doar 16 ani, abia de acum te dezvolti si cresti, ajungand pana la 20 de ani, adult.
La 16 ani abia incepi sa deschizi ochii, sa descoperii prieteniile cu adolescentii, sa experimentezi, sa legii prieteii cu baietii mai usor decat fetele, ele fiind mult mai dezvoltate la 16 ani, decat baietii.
Toate la timpul lor!
Prietenia cu fetele se leaga foarte usor in anii copilariei mici, cand esti la generala, la liceu, deja fetele sunt mai selective dupa am explicat mai sus, fiindca se dezvolta mult mai repede decat baietii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin normal? Dar prin anormal?
Deci dacă este normal este și bine? Dacă este anormal este cea rău? Este important cum ni se pare nouă? Este ceva rău dacă ai 16 ani și nu ai încă o prietenă? Așa ți se pare ție, doar fiindcă alții au? Contează părerea noastră?
Ei de ce au și tu nu ai o prietenă? Există vreo legătură între faptul că ei au și faptul că tu nu ai? Când te simți bine din cauza asta, cum te simți bine? Dar nașpa, cum te simți?

| Emma30555 a răspuns:

La vârsta asta abia începi sa experimentezi, e ceva normal mai ales ca la vârsta asta unii sunt mai copilărosi alții se dau maturi, fiecare la timpul lui

| StrongHeart a răspuns:

Nah,esti ok ai tot timpul din lume pentru asa ceva.

| AliGab a răspuns:

Este foarte normal dragul meu. Nu trebuie sa te simti aiurea in niciun fel

| Alverto a răspuns:

Prima data învață să scrii corect fiecare cuvânt și fetele nu vor da navala peste tine, dar te vor aprecia pentru ce cunoștințe ai, daca asculți azteca și Ian la boxe toată ziua fi sigur că nu o sa dai de o fată frumoasă și deșteaptă, ci mai degrabă de una care urmărește Acces Direct. de vreo 100 kg laughing
Caută și tu pe Instagram din zona ta și te bagi in seamă

| hidemyglock a răspuns (pentru Alverto):

Nu vad unde am gresit gramatical (daca tot e vorba de „prima data invata sa scrii corect fiecare cuvant), ca nu pun accentul pe ș ț ă ca nu traiesc pe internet plus ca nu locuiesc in Romania, nu ma face deloc agramat sau analfabet, + fiecare asculta ce vrea si fiecare are parerea lui personala despre cineva/ceva, anyways. Nu cred ca e oricum raspunsul pe care l cautam big grin

| Alverto a răspuns (pentru hidemyglock):

"Copii" bro, se scrie "copiii"
Copi se scrie la foi de hârtie copiate
Copii se scrie gen "acei copii"
Copiii se scrie gen "cu copiii am mers la restaurant"winking

| hidemyglock a răspuns (pentru Alverto):

Nu incerc sa fiu toxic, dar gen nu te am intrebat laughing, oricum mersi cred!

| Adrian5575 a răspuns:

Unii au prima relatie la 14 ani, altii la 24, nu e obligatoriu sa iti faci relatie la o anumita varsta. Cand o sa vina timpul, o sa iti faci o prietena, care va deveni apoi iubita.

| Dana1999 a răspuns:

Pai te simți asa pentru ca stai printre oameni de genul și vrei sa i copiezi, te compari cu ei
Sunt mulți oameni care nu au relații deloc fiindcă nu sunt disperați sa aibă pe oricine, au alte ocupații sau așteaptă sa găsească persoana potrivită
Care este problema? Trebuie sa fi tu sau sa fi ca alte persoane?
Dacă vrei o prietena pentru ca are toată lumea atunci fi cu orice fata îți iese in cale, ce sa zic.
Deși se va vedea ca esti disperat sa fi ca toată lumea

| hidemyglock a răspuns (pentru Dana1999):

Disperat nu sunt lol, si nu caut ca sa fiu ca toata lumea, voiam doar ca sa mi petrec timpul impreuna cu cineva, daca mi trebuia sa fiu disperat as fi acceptat negresele de anul trecut laughing

| ACTH a răspuns:

O sa-ti gasesti. E normal, evident, daca esti timid si nu incerci, probabil.
Eu am avut prima prietena in clasa a 5-a, iar pana la prietena mea de acum, cu care sunt de 3 ani impreuna am mai avut alte 8 prietene in generala. Sunt cu prietena mea inca din liceu si este totul ok). E vorba de timp. Stai chillache)

| 4StarLight a răspuns:

Nu-mi dau seama daca te referi la prietena in sensul de amica sau de iubita. În ambele cazuri totusi inseamna ca încă nu ai gasit perosana potrivita, dar va veni si acel moment. Unii dintre noi avem norocul sa dam mai devreme peste prieteni, altii mai tarziu. Dacă e vorba de o iubită, nu există o varsta pentru asta. O sa ai una cand o sa simti ca vei place pe cineva si ca esti pregatit sa te implici intr-o relatie. E normal si daca ai avea una, si daca nu ai. Copiii de varsta ta au prietene pentru ca poate se grăbesc sa creasca. Dar dacă analizezi un pic relatiile lor, chiar ti se pare ceva serios între ei? Gandeste-te si asa, ai prefera ceva superficial de dragul de a fi ca ceilalti, sau vrei sa ceea ce simti chiar sa fie real, alături de cineva care impartaseste acelasi lucru?