| 124mara5 a întrebat:

Este normal ca parintii sa isi ducă copiii cu forta la ţară în fiecare wk si în timpul verii?

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu este normal. Parintii trebuie sa asculte de copii, sa le faca toate poftele. Copii n-au nici o bligatie fata de parinti. Si fa cum a zis unul: suna la protectia copilului! M-as bucura sa aud ca te-au luat aia si te instutionalizeaza. sa vezi ce bine este cand n-ai telefon, computer si cei mai mari o sa-ti ia si mancarea din gura. O sa ajungi sa te rogi sa te duca la tara in fiecare zi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca pe copii nu ii duce capul sa isi gaseasca o activitate mai serioasa, gen vreo olimpiada, voluntariat, job... patesti.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce treaba are?
Omul pur si simplu nu vrea la tara, si oarecum i se ia dreptul la libertate (intr-adevar nu-l tine intr-un lagar, dar totusi).

Nu-i ok.MAi lipseste sa aud ca pe asta il duce la tara si ei raman acasa ca atunci e clara treaba

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Atita vreme cit esti minor si traiesti pe spinarea parintilor, mai taci si inghiti si mersul la tara. Nu, a nu se intelege gresit, la tara aia unde mergeam cel mai des nici mie nu mi-a placut niciodata. Pe de alta parte, uneori nu incape negociere cu fiica-mea cand decidem sa mergem undeva. Mai intrebi si copilul din cand in cand, dar sa nu sarim calul. Cind ea o sa munceasca si eu o sa steau in spinarea ei, atunci o sa mergem unde vrea ea. Astia care comentati atit ca nu va convine unde va duc parintii, poate ar fi cazul sa petreceti vreo doua-trei zile la un orfelinat. Va garantez ca dupa aia nu o sa mai spuneti altceva decat "da, mama, da, tata, imediat, saru'mina" cand o fi sa mergeti la tara, oricit de nasol ar fi acolo.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gabi eu iti zic ca nu este ok. Daca parintii te pun toata saptamana sa inveti si cat timp tot mergi la scoala si iti faci un prieten, fix atunci cand esti liber (in weekend-uri) nu poti sa te intalnesti cu ei mi se pare bataie de joc.

Si nicio data nu am comentat in privinta locatie unde au vrut parintii mei sa mergem.Dar ocazional, nu duci copilul in fiecare weekend unde vreti in orice groapa de sat numai ca sa stai tu liber cu nevasta.Adica tu stai bine mersi unde sunt conditiile mai bune si pe copil il duci in cine stie ce groapa de sat fara internet (care sa recunoastem in 2019 este o necesitate)

Daca este pe asa de ce nu le convin parintilor (nu stiu si sper sa nu fi si tu unul dintre parintii din aceasta intrebare) SA MEARGA EI LA TARA si sa lase copii acasa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Cred ca aici era vorba de mers si parintii acolo. De regula asa se intampla. Poate am inteles gresit. De ce nu lasi copiii acasa cand pleci undeva? Asta raspunde copilul probabil. Majoritatea fac numai timpenii cand ii lasi singuri... happy
P.S. Internetul necesitate in 2019 pentru copiii? Daca imi spui si de ce, poate te cred. Eu de exemplu de pe mobil cand mai umblu cu trenul sau chiar si prin oras cu tramvaiul mai verific un email, mai fac un sondaj de opinie (=bani), mai verific niste stiri ca sa imi planific ce mai am de lucru. Ce sa faca astia mici cu netul la tara? Sa se uite la timpenii sinistre gen selly sau cum mama ma-si s-a botezat debilul ala cu sos?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si daca merg parintii tot nu mi se pare ok.Acum mai toti copii sunt la oras, prin tinutul copilului la sat nu faci alt ceva decat sa-l izolezi social.
Adica in weekend cand isi petrece cel mai mult timp trebuie sa invete si daca isi face si prieteni in timpul la scoala intre timp nu poate sa-i vada ca atunci cand in teorie este liber este la tara.

Tie ti se pare ok sa izolezi copilul in halul asta. DAca la tara nu are pe cineva cu care sa se inte; eaga in oras se cunosc usor oamenii, poate isi gaseste si el o prietena, eu stiu.

"Sa se uite la timpenii sinistre gen selly sau cum mama ma-si s-a botezat debilul ala cu sos?" laughing)) Nu la asta ma refeream.Bine acum internetul poate fi si foarte nociv (ai dat exemple mai devreme), dar ma refeream in speical la socializare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Hai mai lasa-ma cu socializarea. Asa, copiii socializeaza. Si ce fac de cele mai multe ori? Vrei sa ajungem si noi ca la americani sa nu faca copiii diferenta intre cal si vaca? In weekend NU trebuie sa invete. Poate doar sa invete ceva de capul lui, pentru viitor si cultura generala. Temele pentru scoala trebuie sa fie gata de vineri seara. Tu iti iei de lucru in weekend? De unde pretentiile astea timpite ca astia mici sa munceasca mai mult decat parintii lor? P.S. Cind mergeam la tara fie stateam in casa fiindca era mizerabil totul, fie ieseam cu var-meu si socializam instant cu ce omusteni gaseam pe acolo (tara aia cu var-meu e tara ai misto unde mereu ma simteam bine, spre deosebire de ailalta de unde abia asteptam sa plec; pentru conformitate, discutam de Marginea/Horodnicu de Sus (bun) si Costuleni (caca-maca)).winking

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-ai inteles.Eu asta zic ca in weekend cand insafarsit este liber nu se poate intalni cu colegii sau sa-si faca prieteni ca el trebuie sa mearga la tara.Asta am vrut sa spun. Poate la tara nu se intelege cu nimeni, mai sti ce specimene sunt la el acolo?

Uite tu l-ai avut pe vara-tu si chiar si eu cand eram mic stateam intr-o zona de la marginea orasului cu varul meu, dar acum ca el a plecat si eu am plecat nu as mai putea rezista acolo pentru ca efectiv nu mai sunt oameni cu care sa te intelegi. (acolo la mine cel putin)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Da, dar in intrebare nu a specificat nimic de genul. Si la urma-urmei, iti iei o carte la tine si citesti. Sau dai la sapa prin gradina, ca sa ai motivatie de invatat sa NU ajungi la sapa si cand o sa fii mare. Nu a detaliat suficient in intrebare ce si cum asa ca noi aici doar ne dam cu presupusul.

| Catrice a răspuns:

Suna la protectia copilului dacă te simți abuzat.

| ywar a răspuns:

Pai vor si ei sa respire... destul muncesc in timpul anului pentru voi si vor si ei sa se cotaie! fara sa le numarati voi partidele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate comentarii inutile... traim cu adevarat in 2019? Dupa ce iti dau de mancare, bani de buzunar si ai Slava Domnului un acoperis deaspura capului datorita lor te simti abuzat doar pentru ca vor sa te duca undeva unde le place si lor? Unde e obrazul, copile? Mai lasa si tu telefonul si fa-le pe plac, nu cred ca e un chin la tara, eu aspir sa merg acolo dupa cate indur la serviciu in fiecare zi, zgomot de oras etc.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi tie ti-ar conveni (sa speram ca nu este cazul, zic ca exemplu) parintii sa te duca si sa te tina departe de prietenii de la scoala (ti-ar fi placut ca banuiesc ca nu mai este cazul), in cine stie ce sat abandonat ca sa se distreze ei bine mersi in oras?

Aidica pana la urma de ce il obliga sa mearga la tara? Gaseste-mi si mie un motiv bun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori e. Fix mai ieri discutam cu vara-mea, acum amindoi avand in jur de 40 de ani. Tara aia unde ne duceau ai nostri mai des e de tot rahatul. Amindoi faceam alergie de la apa, chiar si dupa ce o fierbeau, tot ne umpleam de urticarie, o umbra nu aveam, numa' praf, buda sub orice critica de infecta. Acum si eu si ea sintem de parere sa vinda groapa aia jegoasa, iar ai nostri baga strimbe ca nu vrem noi (maica-mea zice ca sora-sa a zis ca vara-mea nu ii lasa sa vinda, eu cand am vb cu vara-mea a zis ca si ea le zice mereu sa vinda). Depinde de unde discutam ca e "la tara". De multe ori poate fi un chin.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Da,e normal,fiindca acum copiii nu fac altceva decat sa stea cu ochii in telefoane si calculatoare. Vor sa vedeti si voi ce e aia copilarie cu adevarat.
Apoi,mai vor si ei putina relaxare. Daca vor sta toata ziua sa va cocoloseaca pe voi, relatia lor se va destrama.
Mai bine mergi si ajuta-ti bunicii la treburile casei, la animale. Plimba-te, relaxeaza-te citind o carte, priveste apusul si rasaritul.
Copiii din ziua de azi au ajuns tare alintati.

| LaraClarice a răspuns:

Nu, nu mi se pare normal. La 14 ani cred că poți sta și singura acasa.
Înțeleg că părinții vor să iasă, sau nu mai au răbdare, sau vor un timp doar pentru ei, dar când faci un copil trebuie sa îți asumi toate lucrurile astea. Încearcă să vorbești cu bunicii, sau rudele la care stai la țară, sa le explici că nu îți place ce îți fac, că indiferent cat de bine te simți la ei, acasă îți este cel mai bine. Spune-le constat lucrul asta, atât lor cât și părinților.

| Delcatty a răspuns:

Tin sa am o opinie diferita fata de majoritatea celor care au comentat.
Mie mi se pare frumos. Mi se pare ca vezi alt mediu, mi se pare ca iti poti imbunatati abilitatile (sa ajuti in gospodarie) si ca te "dezintoxici" de viata de oras. Eu, una, daca as simti ca am un viciu scapat de sub control, as calatori undeva in mediul rural. Probabil nu este cazul tau sau al copiilor despre care vorbesti, dar, nu iti face griji, iti este util si tie.
Inteleg avantajele orasului, inteleg ca vrei sa traiesti cu ce ofera modernizarea sau ca vrei sa iesi si tu la un mall in weekend, dar priveste partea buna. Inveti sa ai grija de o casa, te va ajuta pe viitor cand vei fi adult. Stai cu animalutele, te plimbi pe ulita, iti retragi gandurile de la grijile care te tin legat de glie in oras. Priveste-o ca pe o evadare. Esti intr-un mediu linistit.
Un mediu schimbat. Un mediu pe care poti sa incerci sa il cunosti si sa il intelegi. Poti sa iti faci cunostinte printre copiii din zona si sa iesiti impreuna. Gandeste-te la tara ca la turism.
In viata de adult ai da orice sa poti calatori. Parintii tai te aduc aici gratis!
Succes!