| cetateandezgustat a întrebat:

Este obligatorie mentiunea "se poate casatori" pe certificatele prenuptiale? (asta mentioneaza site-urile starilor civile, dar pe niciun formular din cele gasite pe Internet nu exista o asemenea rubrica)

Daca e obligatorie, unde se precizeaza aceasta mentiune pe formular?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

In formular nu scrie, in Lege e stipulat.
In acest ca a trebuie sa completezi un cerificat prenuptial cu averea dovedita a fiecaruia in momentul Casatoriei.Desigur si cu dovezi sau declaratie de acceptare din partea partenerului.
Sunt cupluri care 'Iubesc asa de tare' incat nu masi sunt interesati de eventuala 'teapa' care apare. Se da si acestora o sansa de imbogatire! Un om fin, cand se casatoreste, daca iubeste SINCER, nu se uita la asemenea 'amanunte'.
Apoi, daca e si hot, nu poate preciza averea, ca sa nu intre in conflict cu FISCUL, asa incat, LEGIUITORUL, v-a lasat LIBERTATEA de a va faceti 'ca ploua'. Simplu!