| darkhell217 a întrebat:

Este periculos ca un copil sa se nasca la 8 luni?

Răspuns Câştigător
| Aimwork a răspuns:

Cauta pe net pentru mai multe informatii, insa foarte multi copii se nasc,, prematur" si nu au nici o problema. Riscuri sunt tot timpul la nastere insa, cum am spus este des intalnit si in cel mai rau caz copilul va sta cateva zile in plus sub supraveghere/incubator dupa caz. insa desi nu este,, normal" este des intalnit si doctorii stiu ce sa faca in aceasta situatie!
Fii fara griji!

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu e imposibil dar, de obicei, la 8 luni, copilul e asezat transversal fata de canalul de nastere. In cazul in care sarcina nu mai poate fi dusa pana la capat, la 8 luni se cam opteaza pentru cezariana. Pentru siguranta.

| Freya1 a răspuns:

De obicei copii se nasc la 9 sau 7 adica prematur ceia ce este periculos ca asta inseamna ca deja avusese complicati

| Staif a răspuns:

Da! Nu stiu de ce, dar la 8 luni este mai periculos decat la 7. Am auzit multe femei si asistente spunand asta.

| Anemona2020 a răspuns:

Dar de ce nu cauti pe google. Aici nu se intreaba termenii atat de importanti. Si din cate stiu eu da pentru ca nu se dezvolta tot ce trebuie, unele organe sunt inca in dezvoltare si va trebui tinut in incubator.

| Ilie94 a răspuns:

Da,deoarece pot aparea complicatii la nastere atat la copil cat si la mama, deoarece este o nastere prematura ce a fost realizata in urma unor factori din timpul sarcinii si nu numai.multumesc,multa sanatate