| Rares94 a întrebat:

Este sexul in cadrul casatoriei, fara concepere de copii, un pacat? Pentru ca daca e asa, atunci toata planeta va ajunge in iad. Uitati ce am gasit.,,Onania este păcatul pe care-l fac un bărbat şi o femeie, sau doi soţi căsătoriţi care întrebuinţează mijloace de a nu face copii:,, Onan... vărsa sămânţa jos ori de cîte ori se culca cu soţia fratelui său (mort dar acum era a lui prin căsătorie de levirat) ca să nu se nască copiii fratelui său din duşmănie. Ce a făcut el n-a plăcut Domnului, de aceea l-a omorît, care era duşman al legilor naturale"(Fac.38, 9-10). Acest păcat se canoniseşte ca şi avortul şi malahia pînă la vindecare, căci fără îndreptare nu există iertare." Pareri?

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
este adevarat ce se zice, ca atat timp cat esti casatorit sa te inmultesti precum iarba si nisipul pe plaja, dar sa le zicem celor care conduc tara ca nu sunt locuri de munca, deci cum sa ne inmultim daca nu avem unde sa muncim? din ce sa traim? e bine sa face 10 copilasi si ne plangem ca nu avem ce le da de mancare/imbracaminte/scoala educatie etc..mai este adevarat ca saracia nu vine de la copilasi, dar nici sa ii crestem in conditii insalubre nu cred ca se merita..am vazut acel reportaj cu acei 4 ingerasi care au ars ...strigator la cer.
O zi frumoasa sa aihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la Biserica si o sa intelegi. Normal ca este pacat!

| Rares94 explică (pentru anonim_4396):

Merg la biserica si inteleg perfect. Desi religiile protestante nu considera sexul in cadrul casatoriei, chiar si fara concepere de copii, un pacat - din cate stiu. Pai care ar fi atunci concluzia... Iti doresti 2 copii, faci sex in cadrul casatoriei de doua ori pe viata? Cam asta ar fi idealitatea? In rest ajungem toti in iad? Give me a break.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rares94):

Ce religie ai?

| Rares94 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt ortodox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia si multe alte carti asemanatoare cu ea nu pot sa fie luate in totalitate in serios.
Cati ani au trecut de cand s-a scris Vechiul Testamen? Altfel spus, religia este ca un basm popular: are caracter oral. Fiecare individ care a rescris Biblia a mai adaugat ceva de la el si fiecare individ care a citit-o a inerpretat-o in alt fel. De aceea exista atat de multe religii.
Si nu, sexul facut pentru placere cu sotul/sotia tau/ta nu este un pacat, cu atat mai putin unul de moarte. Fireste, prostitutia sau violul intra la capitolul desfranare, dar altfel, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre sex si onanie, practic, nu e nici diferenta decat ca la sex, mai cunosti oameni.

| adrykiba a răspuns:

Decat sa faci copii si sa nu ii poti intretine, mai bine ii faci cant este momentul potrivit.Pe vremea aceea nu era asa suprapopulata planeta, inainte o femeie trebuia sa stea acasa si sa faca copii si avea in jur de 15 copii, acum vremea s-a schimbat.Cu criza asta de abia iti permiti sa traiesti fara copii.CEl mai mare pacat este sa ii faci ca la banda rlanta si sa ii abandoneti ca pe caini.

| CiprianFreeLife a răspuns:

LoL, cum adica "căci fără îndreptare nu există iertare"? acest pacat nu se iarta? iadul ne asteapta laughing

| alehandraalexa a răspuns:

Este pacat da, dar este iertare!