| Sara2 a întrebat:

Este un motiv de despărțire dacă un cuplu este de câțiva ani împreună, ea vrea căsătorie iar el nu? E un motiv ca ea să-l părăsească?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Iubirea e intotdeauna cu un interes. Iubesti persoana daca iti place ceva la ea: cum se comporta, faţa, fundul, casa, masina, serviciul, banii, deci intotdeauna vrei ceva pentru tine care sa-ti placa, nu iubesti degeaba. Iubirea fara interes e utopie, fantezie. Imi spunea cineva ca el isi iubeste nevasta transcendental, ca nu vrea nimic de la ea, ca vrea doar sa o ajute, dar eu i-am spus ca am convingerea ca nu si-a luat ca nevasta cea mai urata sau mai putin inteligenta dintre toate femeile, deci o iubeste normal, din interesul de a-si satisface placerile lui, nu dezinteresat asa cum dorea el sa spuna ca sa arate cat e de bun si ca iubirea trebuie sa fie pentru nimic.
E un fel de iluzie si fantezie sa consideri ca un cuplu e format din oameni fara interese atrasi de o "iubire" fara rost.
Apoi daca legea permite ca urmasul sa beneficieze de pe urma decedatului, atunci o dovada de iubire in sensul ca vrei tot ce e mai bun pentru partenerul tau pe care il "iubesti" e sa ii asiguri acele drepturi legale in cazul decesului, nu sa il lasi cu nimic in urma ta ("dupa mine potopul").
Deci daca unul dintre parteneri nu vrea casatorie legala, inseamna ca nu ii vrea binele partenerului, vrea doar sa se foloseasca de el si atat. Prin urmare, din punctul meu de vedere, a nu accepta casatoria e un motiv justificat pentru despartire.

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca om trebuie sa faci cea mai mare greseala ca sa te casatoresti

| Drimmero a răspuns:

Asta e deja constrangere si nu mai are legatura cu relatia in sine, daca au cativa ani impreuna nu inseamna ca automat trebuie sa se si insoare, iisuse. Poate el nu e pregatit pentru pasul asta inca si mai tatoneaza terenul, poate ii convine relatia si se simte ca intr-o casnicie doar ca fara acte...i-ar face un bine baiatul daca l-ar parasi, desi nu e un motiv sanatos, dar scapa de o nebuna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este chiar un motiv, insa... fiecare cum considera, poate pentru anumite persoane nu este, dar pentru altele da.

| Freya1 a răspuns:

E cumva.
Adică nu te tine un act spre exemplu, dar daca iubesti omul de langa tine nici nu te încurcă.

| SilentRain a răspuns:

Daca nu va mai înțelegeți deloc, eu zic că da
Tu vrei sa te măriți, copii iar el nu, nu-l poți obliga cel mai bine e sa cauți pe cineva care vrea același lucru ca și tine

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da pentru ca fiecare doreste altceva....baiatul e destept si stie ca viata lui e prea pretioasa ca sa se insoare, daca tu vrei casa torie dar el nu, stii unde e usa, ai iesit pe usa si iti cauti pe altcineva la fel de disperat dupa casatorie

| Emma30555 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu e motiv de despărțire, dar asta fiindcă nici eu nu înțeleg de ce unele fete vor neapărat sa se mărite sa se lege la cap, pe de alta parte dacă el nu vrea înseamnă că nu crede ca ea e aleasa, nu o iubește la fel de mult, nu e pregătit pentru viata de familie.

| halogen001 a răspuns:

Da, pentru ca asta inseamna ca el doreste sa nu aiba obligatii legale, iar ea vrea mai multa siguranta.

| Drimmero a răspuns (pentru halogen001):

Ce siguranta ar putea da o casatorie fetei avand in vedere ca mariajul e o relatie cu acte? relatia e la fel, nu se schimba brusc in secunda in care isi zic da.

| halogen001 a răspuns (pentru Drimmero):

E vorba de siguranta unor avantaje legale in cazul decesului unuia dintre parteneri: mostenire, pensie in conditiile legii.

| Drimmero a răspuns (pentru halogen001):

Deci casatoria inseamna cheia pentru obtinerea unor bunuri materiale, nu mai are legatura cu iubirea, acum are sens aceasta 'siguranta'.

| halogen001 a răspuns (pentru Drimmero):

Corect. Iubirea e o speranta, o dorinta, o placere si daca nu aduce ceva bun cum ar fi: frumusete, bogatie, satisfactie materiala sau spirituala, atunci e doar amagire. Intr-o relatie fiecare vrea sa obtina ce are nevoie. Daca partenerii nu se inteleg cu privire la ce dau si ce primesc, atunci relatia nu functioneaza. E ca la piata, cu cererea si oferta happy

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Drimmero):

Tocmai,că dacă te cere și te ia de nevastă prin asta el dovedește că o iubește cu adevărat, că nu fuge de responsabilitate, că este capabil să își ia un angajament față de ea. Când el și ea stau împreună fără a fi căsătoriți, este ca și când el ar avea bani să cumpere o casă, însă preferă să stea cu chirie.Nu,nu compar femeia cu vreun bun material, însă când el o ia de nevastă prin asta demonstrează că el dorește ca ea să fie doar a lui și el la rândul lui să aparțină doar ei.

| Drimmero a răspuns (pentru halogen001):

Stiu ca suna cliseic dar motorul unei relatii n-ar trebui sa fie iubirea si atractia mare fata de persoana aia? daca iei pe cineva dupa interese mai bine gaseste-ti alt sport

| Drimmero a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Sunteti prea indoctrinati de ideea ca iubire=casatorie neaparat. E un act, dar relatia e fix aceeasi, voi asta nu vreti sa intelegi.

| MoonwalkPhenomenon a răspuns (pentru Drimmero):

Orice femeie, indiferent de cum e ea, se gandeste macar o data in viata cum va fi cand se va casatori. Pur si simplu femeile isi doresc asta si nu vad dezavantajele. Si daca iubeste un barbat, e clar ca isi imagineaza o casatorie cu el. Si s-ar simti rau daca barbatul i-ar zice ca nu vrea.

| Drimmero a răspuns (pentru halogen001):

Ai o parere, ti-o respect insa realitatea ta nu e si realitatea altora, se pare ca privim cu ochi diferiti casatoria.

| Drimmero a răspuns (pentru MoonwalkPhenomenon):

Casatoria e apogeul, e Mecca vietii amoroase?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca aveai bani era mai mult decat un act

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tie iti trebuie casatorie ca sa simti ca omul ala te iubeste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Se vede ca esti copil

Stau cu omul 20 de ani
Ne trebuie o casa
Cum facem casa?
Pe numele meu? Pe numele lui? Si daca ne despartim toti banii investiti de cel care nu e trecut pe act se duc unde?
Totul se complica cand stai cu cineva necasatorit
Si la notar, si la banca, si peste tot
Trezeste-te ca ai 26 de ani si casatoria nu e doar religioasa

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu alte cuvinte casatoria e mai mult un contract cu beneficii economice, nu o placere, o dorinta a amandurora, asta am zis mai sus. Ce a ajuns...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Atata poti tu sa intelegi cu mintea ta de copil rolling on the floorrolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Unde am scris eu ca te ia cineva in casatorie cu forta de nu e dorinta amandurora? rolling on the floor)) Si in ce film disney traiesti intretinut de parinti de ti se pare irelevant in ce iti investesti banii?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sus raspundeai afirmativ ca e un motiv de despartire daca partenerul nu are ganduri de casatorie...ntz ntz, asta mi se pare fortare. Nu-s impotriva casatoriei doar ca ma amuza cata importanta ii da societatea in ziua de azi si cum stramba unii cand le spui ca nu reprezinta o prioritate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Normal ca e motiv de despartire
De ce as sta in chirie cu un fraier iresponsabil? Eu vreau casa mea, vreau stabilitate
Nu acum, dar peste 2-3 ani daca nu ar da semne ca vrea sa se casatoreasca, CIAO
Nu e o prioritate cand stai cu parintii si nu ai niciun plan de viitor
Nu te forteaza nimeni. Vrei te casatoresti nu vrei nu te casatoresti dar daca stii ca partenerul e dispus te gandesti daca mai are rost sau nu pentru ca nu mai aveti 12 ani sa stati in chirie si sa mancati mucii
E penibil sa ai 35 de ani si sa te referi la prietena ta cu concubina

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei casa pui mana si iti cumperi, iti iei si 'fraierul' dupa tine, dar cam urat sa-l numesti pe partener asa. Depinde ce intelegi prin stabilitate ca daca te referi fix la sentimente e suficienta o relatie serioasa, daca vrei si pe partea economica atunci da. Peste 2-3 ani, mama ai si termen ))). La o reuniune cu familia stai linistita ca mi se sare in cap, mai ceva ca ma iau la bataie si rudele alea indepartate cand aud ca n-am niciun gand si le zic ca gandirea lor e una invechita pentru vremurile astea, ei la varsta asta le aveau pe toate, asta e...ii las asa, n-am cu cine sa ma inteleg pe subiectul asta.

De ce e penibil ca la 35 de ani sa isi numeasca partenera concubina? poate relatia lor e foarte scurta, poate omul mai asteapta pana sa o ceara, ai tendinta sa te duci prea mult la extreme si sa judeci aparentele, nu iei in calcul situatiile diferite care pot aparea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Jur cu comentariul asta mi-ai dovedit ca esti ultimul prost
Daca esti intr-o relatie nu iti faci casa ca asa vrei tu
Se face la comun
Nu eu imi fac casa si iubitul doarme afara pe pres

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Practic tu nu vrei relatii
Vrei tu sa stai inca la mama
Si iubita ta sa-si faca casa ei rolling on the floor
Si tu sa vii in vizita sa mananci ca esti un incapabil sa gatesti
Sau tu sa stai in casa ei si sa fii intretinut? rolling on the floor
N-ai sens
Adica ai dar nu prea te pune intr-o lumina buna

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident, se trece usor la jigniri, ti-am dat o momeala pentru ca am intuit exact raspunsul in ceea ce priveste 'Vrei casa pui mana si iti cumperi, iti iei si 'fraierul' dupa tine, dar cam urat sa-l numesti pe partener asa. ' vezi ca devii obraznica si schimbam foaia.

Da ma, vreau sa ma duc la fraiera sa-mi gateasca si dupa ce imi potoleste poftele sa-mi vad de treaba, fiecare cu acoperisul lui, musc-o si p-asta daca te tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Mereu dai tu momeli cand nu iti convine raspunsul rolling on the floor rolling on the floor mai te suporti la cat minti?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Incep sa te cunosc, ma rog sa cunosc personajul ca nu stiu cine esti in spatele contului. Cand am dat raspunsul ala voiam sa scriu un ''glumesc'' dar am vrut sa te fierb nitel ca se simtea tensiunea subiectului, atinsesem o coarda sensibila. Daca unele sunt intretinute de ce n-ar putea fi si barbatii? : D mai trebuie sa zic ca glumesc sau imi vei lua neamul la plimbare? hai ca risc fara sa zic ca glumesc.

Imi place si mie stabilitatea, ce om normal n-ar vrea insa momentan nu-mi trebuie, inca mai am de experimentat prin viata, asta e probabil singurul motiv pentru reticenta in fata casatoriei

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Siguranta psihică mai mult.
Multe femei, de fapt ele in genera vor sa aiba totul sigur si stabil.Si probabil si căsătoria ii da senzaria de siguranta in relatia de cuplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru halogen001):

OK, zici ca e bine asa, dar ai fi de acord ca in cazul asta ea sa semneze un contract prenuptial prin care in caz de divort sa nu primeasca absolut nimic? Nu de alta, dar poate nu stii cum e legea la noi. Angajatorii si sotii sunt cele mai nenorocite entitati in caz de procese/divorturi intentate de angajati/sotii.

| halogen001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, e foarte bine sa fie si un contract prenuptial. Asa e cel mai corect pentru toti.

| halogen001 a răspuns (pentru Drimmero):

Iubirea e intotdeauna cu un interes. Iubesti persoana daca iti place ceva la ea: cum se comporta, faţa, fundul, casa, masina, serviciul, banii, deci intotdeauna vrei ceva pentru tine care sa-ti placa, nu iubesti degeaba. Iubirea fara interes e utopie, fantezie. Imi spunea cineva ca el isi iubeste nevasta transcendental, ca nu vrea nimic de la ea, ca vrea doar sa o ajute, dar eu i-am spus ca am convingerea ca nu si-a luat ca nevasta cea mai urata sau mai putin inteligenta dintre toate femeile, deci o iubeste normal, din interesul de a-si satisface placerile lui, nu dezinteresat asa cum dorea el sa spuna ca sa arate cat e de bun si ca iubirea trebuie sa fie pentru nimic.
E un fel de iluzie si fantezie sa consideri ca un cuplu e format din oameni fara interese atrasi de o "iubire" fara rost.
Apoi daca legea permite ca urmasul sa beneficieze de pe urma decedatului, atunci o dovada de iubire in sensul ca vrei tot ce e mai bun pentru partenerul tau pe care il "iubesti" e sa ii asiguri acele drepturi legale in cazul decesului, nu sa il lasi cu nimic in urma ta ("dupa mine potopul").
Deci daca unul dintre parteneri nu vrea casatorie legala, inseamna ca nu ii vrea binele partenerului, vrea doar sa se foloseasca de el si atat. Prin urmare, din punctul meu de vedere, a nu accepta casatoria e un motiv justificat pentru despartire.

| wildthing a răspuns:

Ea trebuie sa se intrebe de ce el nu vrea sa o ia de nevasta. De ce oare?winking E atat de simplu de dat un raspuns la intrebarea asta. Un barbat care iubeste o femeie, cu siguranta vrea sa se insoare cu ea, dincolo de toate vrajelile celor care spun ca o casnicie nu sta intr-un certificat si o ceremonie. Ba da, e important acel certificat! Refuzul unei persoane de a avea acel certificat, spune extrem de mult!winking

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Măi,de ce vă pierdeți vremea,vă trec anii,tinerețea,lângă o persoană care vrea doar distracție? De ce nu discutați de la început ce caută și ce așteptări aveți fiecare? Este atât de simplu, atât de ușor să aveți parte de fericire și nu este absolut nici un secret, totul constă în purtarea unui dialog în care să fiți sinceri și să vă expuneți dorințele, visele, planurile voastre în ceea ce privește relația dintre voi care așa veți afla dacă pe viitor o să ducă sau nu la o căsătorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| glasulfilologului a răspuns:

În nici un caz. Totul în relație se împarte la 2. Deci înseamnă că trebuie să existe susținere. Cel mai probabil în sitautaia de genu este vorba despre posesivitate sau monotonie în relație(plictiseala). Cred ca ai fi bătut în cap sa crezi ca relația dintre doi oameni se bazează pe o ceremonie/tradiție și niște acte. Din păcate multe cupluri cam asa cred, ca odată cu căsătoria dispar și problemele în relația de cuplu, dar avem n dovezi ca nu este asa.
Concluzia? Nu, acesta nu este un motiv.