| LoveYou7784 a întrebat:

Este vorba despre tatal meu. Nu ma mai inteleg deloc cu el, chiar nu stiu ce sa mai fac. Mama mea a murit cand aveam 11 ani. Eu inteleg ca e asa pentru ca ii e teama sa nu patesc ceva si stiu ca ii e greu singur. Adevaru e ca nu doar ceea ce s.a intamplat cu mama a fost singuru lucru greu prin care am trecut. Pana acum am trecut prin multe. Dar am stiut mereu sa ma descruc. N.am facut niciodata o criza gen * Ma omor * oricat de grea ar fi fost situatia. Cand nu mi.e bine niciodata nu ma duc la el sa.i zic ca nu sunt bine, stau in camera si plang si tin tot in mine. Eu mereu il inteleg. El nu ma intelege niciodata. Sunt corigenta la mate. Imi trebuie un 7 ca sa-mi iasa media si eu fac tot ce pot. Azi mi.a reprosat ca spera ca nu raman corigenta si eu n.am mai suportat si i.am zis sa inceteze sa mai tipe la mine si sa-mi zica ca pot sa trec. Mi.a zis ca pot. Dar tipand. Mama ma incuraja tot timpul. Decand a murit nu mai are cine sa ma incurajeze. Tata zice mereu ca nu poate sa faca totul singur. Dar nici eu nu pot. Ar putea macar sa-mi explice la mate, seara cand vine acasa. Dar nu, eu trebuie sa fac asta singura. Si dupa tot vina mea e. Cand eram in clasa a4a nu a venit nici la serbarea de sfarsit de an. Nu pentru ca avea treaba, ci pentru ca nu avea chef sa vina. In clasa a5a am avut spectacol sa dansuri. Putea sa nu mearga in ziua aia la munca si sa vina sa ma vada. Si se putea invoii pentru ca face asta si acum. Mama venea tot timpu. Cat era langa mine nu ma simteam deloc singura. Decand nu mai e. Ma simt mai singura ca niciodata. Mereu statea cu mine. Mereu ma sustinea. Tata nu face decat sa.si verse nervii pe mine. Cand traia mama nici nu era asa. Nu ma lua niciunde cu el, de abia iesea cu mine afara, niciodata nu statea cu mine sa scriu temele. Mama facea toate astea si mult mai mult. Cand se certau mereu dadea vina pe ea si asa face si cu mine. Nu accepta sa i se zica ca a gresit. Eu am gresit de multe ori si accept sa mi se zica asta. E un lucru normal sa mai gresim. Am ajuns sa.l mint pe tata in ultimu hal. Nu.mi place sa.l mint. Dar altfel nu se poate vorbi cu el. Daca ma vede cu vreun baiat face crize. Am 14 ani, imediat fac 15 si mai nou n.am voie sa stau cu baieti. Trebuie sa inteleaga ca nu mai sunt copilu care eram acum vreo 2 ani. M.am schimbat mult, am invatat sa nu mai pun la suflet tot ce aud, sa nu ma mai plang din orice si multe altele. Mai am momente in care sunt mai copilaroasa dar cred ca toti avem. Eu oricum nu mai rezist mult asa. Odata am sa.i spun tot ce gandesc pentru ca am ajuns sa nu.l mai suport. Odata era ora 23:00 si mi-a zis ceva gen * Sper ca nu vorbesti cu baieti la ora asta*. Vorbesc cu cine vreau. Eu nu am sa renunt la persoanele la care tin din cauza lui. Zice ca pana la 18 ani trebuie sa fac ce zice el. Cred ca trebuie sa.i reamintesc ca imi e tata, nu sef. Puteti sa ma judecati pentru asta dar. Nu il ascult. Am o singura viata si vreau sa mi.o traiesc. Vreau sa rad, sa incerc cat pot de mult sa evit tristetea, sa invat sa iubesc. Mai am multe de invatat si n.am sa-mi ratez viata si tot ceea ce am de invatat din cauza lui. Imi place mult sa cant. Adevaru e ca muzica imi e mai alaturi decat el. El nu e de acord cu muzica pentru ca zice ca nu se castiga bani. Mie nu.mi pasa. Eu nu fac muzica pentru bani. Decand cu mama. Numa muzica mi.a mai ramas. Si ei ii placea mult sa cante. Tata crede ca am trecut peste faza cu ea. Dar adevarul e ca de fiecare data cand gasesc o poza dea ei incep sa plang. In fiecare seara ma gandesc la ea. Imi e enorm de dor de ea. Era frumoasa, tanara. Avea toata viata inainte si as fi preferat sa fiu eu in locul ei. A fost mereu langa mine. Acum sunt complet singura.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si sora-mea este cu muzica. A facut electrotehnica si a lucrat ca atasamentista la o firma de constructii si norocul ei este ca a fost si ea disponibilizata cand s-au facut reduceri de personal. Apoi a fost angajata o vreme la un butic deschis de fostul ei sef, s-a reapucat de muzica, apoi a facut Conservatorul, acum face ceea ce i-a placut, intr-adevar nu castiga la fel de mult din asta, dar merge si in turnee. Un mail sau facebook, ceva? Te pun in legatura cu ea, sper sa te poata ajuta.

| Zenithf a răspuns:

Sfatul meu personal este sa nu te pui de-a curmezisul. Cand cineva este luat de curent, daca incearca sa inoate contra lui oboseste repede apoi ajunge sa se inece. Daca incearca sa ramana doar pe val, sa-si conserve energia, poate sa supravietuiasca pana gaseste o omortunitate, o creanga de care sa se agate. Sa vedem ce zic si altii. :\

| SkyPilot a răspuns:

Nu te supara, esti micuta si nu intelegi multe probleme pe care le are tatal tau.
Fiind singurul care castiga painea in casa, nu isi poate periclita serviciul si sa lipseasca pentru serbarea ta. Daca ar fi dat afara ce ati face?
Parintii mei, ambii intelectuali, au fost depasiti de matematica mea prin clasa a 5-a. De atunci nu m-a mai putut ajuta nimeni si m-am descurcat singur. De ce crezi ca tatal tau se mai poate descurca sa iti explice? E cumva profesor de matematica?
Eu cred ca ar trebui sa lasi foarte mult de la tine, sa intelegi ca tatalui tau ii este foarte greu sa creasca singur o fata, sa apreciezi ceea ce face pentru tine, sa il iubesti si sa il ajuti din toate puterile tale sa va scoata la liman, adica sa ajungeti la momentul in care tu esti pregatita sa mergi in viata pe propriile tale picioare.
Si inca ceva: tatal tau, asa cum este, este cel mi bun prieten al tau. Vei intelege asta mai tarziu. Face ce face pentru ca ii pasa de tine, ar putea sa nu se certe cu tine si sa nu il intereseze.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cristinaaa57 a răspuns:

Esti mare acum, daca tu crezi ca nu mai ai pe nimeni ar trebui sa te descurci singura de acum incolo, stiu ca e greu, dar ai langa tine niste prieteni...si stiu cum e sa nu te intelegi cu parintii...dar trebuie sa treci singura peste tot ca lumea e rea, ai grija de tinekiss

| Scolarul12444 a răspuns:

Ești o persoana bună, ai câștigat admirația mea. Dacă vrei sa vorbim, spune-mi te rog. Poate reușesc sa te înțeleg, dat fiind faptul ca sunt doar puțin mai mare decât tine.