| fgmijpb a întrebat:

Eu cand ma enervez 'explodez' si spun niste lucruri pentru care imi pare rau. Ce as putea face ca sa ma controlez mai usor?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te poti controla de cat cu timpul. Asa am fost si eu. Acum spre batranete mi-a mai trecut.

| vocea a răspuns:

Cred ca acest articol te va ajuta mult succes
http://top-psy.ro/......pe-tine-2/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand simti ca te enervezi, fa un exercitiu de respiratie. Inspiri cam 3 secunde, iti tii respiratia 1 secunda si expiri 5 secunde - poti mari intervalul daca vrei. Acest lucru iti va da o stare de calm. Poti practica exercitiu de respiratie oricand, nu numai cand te enervezi, astfel vei fi mai echilibrat.

De asemenea, incearca sa te privesti din afara cum esti tu cand te enervezi, te asigur ca nu-ti va placea.

Analizeaza situatiile care te fac sa te enervezi si intreaba-te la ce foloseste acest lucru. Si eu obisnuiam sa fiu ca tine, pana am vazut ca imi faceam rau singura. Nu numai ca imi creeam o stare negativa, dar imi stricam si relatiile cu cei din jur.

Mult noroc, cu exercitiu si auto-observatie vei reusi. happy

| XxBlueRosexX a răspuns:

Abtinete...mai bine spune-le in gandul tau si nu cu voce tare, si eu am fost asa o perioada dar acum cand imi vine sa injur, injur in gand si asa nimeni nu se supara happy

| GreenBubble a răspuns:

Esti mai impulsiv, asta ti-e temperamentul, daca te controlezi probabil te vei controla o vreme dupa care cand o sa "explodezi" o sa spui tot ce ai pe suflet...
Cand te enervezi respira mai adanc intai dupa care incearca sa te gandesti mai bine la ce urmeaza sa pui, pentru mine functioneaza uneori big grin

Take care!(^_^)

| KilluaZoldyck a răspuns:

Iti musti mana

| losseru a răspuns:

Nu te controla. spune ce gandesti pentru ca altfel, daca te abtii o sa bubui deodata si o sa spui tot ce te framantalaughing

| Ella192 a răspuns:

Incerca sa taci in momentul acela. Da, nu zi nimic, uneori tacerea e cea mai cumplita arma. Dupa ce te linistesti, poti discuta normal. Dar sa-ti bagi in cap ca nu trebuie sa "explodezi", pentru ca iti faci rau tie si persoanei celelate.

| UnDezaxat a răspuns:

Mi se pare un comportament de imbecil asta. Nu esti in stare sa te controlezi, sau ce? Nu te duce capu' destul!?

| fgmijpb explică (pentru UnDezaxat):

Se pare ca pe tine nu te duce capul.

| LoveYou7784 a răspuns:

Așa pățesc și eu. Dar gandeste-te ca persoana pe care te enervezi nu merita și o sa Îți treacă pana la urma

| gabriela15gabigaby a răspuns:

Cand ai o situatie din asta conflictuala si simti ca explodezi, incearca sa respiri adanc, sa numeri pana la 10 si sa privesti din nou situatia cu calm, obiectiv. Spune celorlalti ceea ce te deranjeaza, dar cu tonul jos si propune persoanei/persoanelor cu care te certi sa rezolvati situatia printr-o discutie, si nu prin tipete. La nervi este bine sa asteptam cateva minute pana ne calmam putin, caci de aceea spunem lucruri pe care le regretam.
Sper ca te-am ajutat!winking

| laurentiu16660 a răspuns:

Ai nevoie de o vacanta...