| DiannaDi a întrebat:

Eu nu am iubit de mai mult timp, iar doua prietene de ale mele, au. Cand vorbesc cu ele, mereu vorbesc despre iubiții lor. Adica ii mai aduc in discutie. Vi se pare normal? Ma simt deranjata de chestia asta. Eu daca as sti ca cineva e singur iar eu cu relatie, nu i-as vorbi persoanei respective despre cat de bine dorm cu iubitul sau ce surprize imi face sau alte chestii de genu, care imi sunt spuse mie de catre prietenele mele. Nu e deplasat? Sau exagerez eu?

Răspuns Câştigător
| LimitBreaker a răspuns:

E normal sa vorbeasca despre ei. Chiar daca sunteti bune prietene si prietenul lor inseamna o parte importanta in viata lor.
Tu nu te simti rau ca nu ai deoarece nu trebuie sa ai iubit doar de dragul de a avea. Crede-ma ca e mai bine singura decat sa ajungi sa suferi sau sa-si bata cineva joc de tine (sau chiar sa afli ca a fost o greseala si sa trebuie sa treci printr-o despartire).
E aiurea ca nd nu ai o relatie dar te asigur ca e si mai oribil cand ajungi sa regreti ca ai avut una. Sunt sanse mari ca prietenele tale sa ajunga sa regrete alegerea facuta, ca de multe ori lumea zice doar cat de minunat e totul si a 2-a zi auzi ca s-au despartit sau au fost inselate si cat de oribil e.
Ele doar vor sa imparta ce simt, ca probabil e ceva nou si frumos pentru ele.
Nu fi invidioasa, invata sa le intelegi si de asemenea nici ele probabil nu vrea sa auda tot ce le povestesti tu.
Uneori auzi ce nu-ti place/convine.
Poti sa le mai zici ca nu e okay sa-ti povesteasca de toate alea ca te simti aiurea din moment ce nu te poti regasi in povestea lor.
Repet: e posibil si tu uneori sa le povestesti de ceva ce ele nu vor sa auda (un animal pe care-l ai, o ruda, cat de bine te intelegi cu parintii, un aparat electric pe care ele nu il au, un loc frumos pe care l-ai vizitat etc).
Nu fi invidioasa. Ori nu mai vorbesti nici tu de lucrurile care nici ele nu le apreciaza ori accepti si intelegi ca asta le fac si pe ele fericite si vor sa povesteasca la cineva (probabil asa o sa fie si cand or sa aiba momente triste in viata lor).
Fi acolo pentru ele si la bine si la rau, mai ales daca stii ca sunt prietene bune.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le poti exclude din prietenie sa nu le auzi ce barfesc

| romeo78 a răspuns:

Trăiești în lumea on-line în care viața privată este expusă publicului mondial. Pur și simplu nu le deranjează ca să fiscute intimitatea cuplului.
Ai două variante, părăsești grupul sau porți o discuție cu ele și le ceri să fie mai discrete.
În rest, mergi înainte și fi mai maleabilă într-o relație.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar trebuii sa le spui ca esti deranjata de aceste subiecte si sa te inteleagă ca treci printr o perioada mai specială esti singură poate ca vrei sa uiti de fosta relatie dar daca ele continuă sa i ti povesteasca de prietenii lor nu fac altceva decat sa adînceasca rana sufleteasca. Multa sanatate.

| RAY a răspuns:

Sunteți fete e ceva normal, femeile se exprima mai mult emoțional

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exagerezi.

| Mosotti a răspuns:

Si daca nu ai iubit ce? Nu se invarte totul in jurul la asta, ai timp sa ai cand se va invi ocazia.
Lasa-le sa vb, exagerezi tu deci.

| Sofer a răspuns:

Da. Chiar e deranjat sa asculți cât de fericite sunt ele cu iubiți lor.

| Holiday a răspuns:

Asta nu-i nimic. Bine ca nu vorbesc despre inteligenta ca intrai in depresie definitiv...

| Emma30555 a răspuns:

Ai dreptate și tu, eu as fi mai atenta cu o prietena care știu ca poate o deranjează un subiect dar probabil ca nu o fac cu răutate, încearcă sa nu ți pese, nu e mare chestie sa ai un iubit, poate e mai bine sa nu ai uneori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar de ce nu ți ai găsit iubit pana acum.

| DiannaDi explică (pentru anonim_4396):

Ce usor e sa judeci

| NotNamed a răspuns (pentru DiannaDi):

Mai e si un religios fanatic. Asa l.a invatat biblia, sa judece tot ce apuca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ce să vorbească dacă nu despre persoana cu care petrec cel mai mult timp? Zici tu că nu ai vorbi, dar nu e chiar așa. Eu cred că e ceva normal.
Dar înțeleg că e neplăcut. Încearcă să înțelegi că sunt și ele entuziasmate. Istoria se repetă, altădată tu o să vorbești și ele nu.

| AndreeaWTS a răspuns:

Dacă una din cele două "prietene" ale tale își cumpără ceva frumos, nu trebuie să-ți spună și ție pentru că te-ai simți deranjată că tu nu ai acel ceva? (dacă așa se pune problema, nu degeaba am scris prietene în ghilimele)

| Jany123Jane a răspuns:

Sunt si ele incantate sa vorbeasca despre asta...pana la urma de ce sunteti prietene? Doar la mine? Nu mi se pare o tragedie ca ele au si tu nu sau ca vorbesc despre ei cu tine. Daca tot simti nevoia de un iubit, roaga-le sa iti faca cunostinta cu unu', probabil din prietenii iubitilor lor...mare branza.

| Nick007e a răspuns:

Nu vrei să fii iubita mea? Sunt în căutarea de iubită

| Sarafan a răspuns:

E normal sa faca asa. Daca sunteti ptietene vorbiti despre orice. Nu e ca se cum iti fac tie in ciuda. Se bucura si ele si vor sa iti povesteasca. Nu cred ca atunci cand tu aveai iubit si ele nu tu nu le vorbeai de el.