| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu am nici un prieten adevarat! Cei pe care i-am avut erau cu doua fete! O parte ma foloseau drept animal de companie! Ma sunau daca trebuia sa ii ajut la ceva sau daca erau singuri si se plictiseau iar cand erau cu prietenii lor eu parca eram invizibila! Iar o parte se dadeau drept prieteni adevarati in fata: ii ajutam si pe ei la teme si la diverse lucruri in iar pe la spat ma barfeau si ziceau niste lucruri foarte urate desrep mine! Cum stiu cand cineva imi e prieten cu adevarat?

Răspuns Câştigător
| Jonsdottir a răspuns:

Nu te lasa calcata in picioare! asa eram si eu...bine ca m-am schimbat. le-am zis in fata "respecta-ma si te voi respecta! nu sunt papusa nimanui... daca ai de gand sa te comporti cu mine asa, poti sa-mi spui adio, daca ai de gand sa te comporti ca un/o adevarat/a prieten/a eu te astept cu bratele deschise" big grin

By Dy
Xo~Xo

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ajuta-i dar pastreaza-ti demnitatea, nu accepta sa fii folosita crezand astfel ca ajuti!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

In ziua de azi e greu sa gasesti prieteni adevarati straight face
Trebuie sa ai grija la persoanele cu care te imprietenestiwinkingNu trebuie sa ai incredere in oricine.Inainte sa fi prietena cu cineva incearca sa il cunosti mai binewinking

| alexdop21 a răspuns:

Nu ai cum sa stii, eu unu nu cred in prieteni adevarati, si tocmai de aia sunt mai rece cu ei, da sunt persoane cu care ma inteleg mai bine, dar nu stiu daca exista unul pentru care sa imi dau o mana sau asa ceva! Nu ii mai ajuta asa mult, lasa-i sa se mai descurce si singuri, si mai ales cauta sa iti maresti cat mai mult numarul de cunostinte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul adevarat e langa tine nu doar cand te simti bine,,., ci si cand nu te simti bine...prietenul adevarat... te suna... fara sa aiba un motiv anume.doar sa vb cu tine...prietenul adevarat...se simte bine in compania ta.si niciodata nu te tradeaza sau te vb pe la spate...nici eu nu am prieteni adevarati.asa sunt si ai mei...sunt buna doar cand au nevoie de ajutor.in vreo problema... dar ii ajut...nu judec pe nimeni.ma simt bine in pielea mea...si consider...ca.nu am nevoie de ei cand am vreo problema.ca nu vreau ziua urmatoare sa imi scoata ochii ca... uite ce am zis sau am facut... tu continua sa ii ajuti...dar.nu te mai lasa doborata...fii indiferenta.ai grija doar sa iti fie tie bine.ca in ziua de azi...nimeni nu mai e interesat de persoana de langa el.toti ne luptam sa ne fie noua bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bagati pl in tot ce misca in lumea asta ca sunt destui nenorociti cu 2 picioare asa ca viata nu are farmec. Unii te iau ca prieten doar de plictiseala.Viata nu e roz, e praf.Asa ca nu uitahappyOamenii sunt Oameni si nu-i poti schimba.acesta e raspunsul pe care il asteptihappycat timp esti om, esti defect.Intotdeauna va exista lacomie, ura si etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia id meu by_sweety_girl :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am trecut acum la liceu si am avut si eu trei prietene mai apropiate, am incercat sa fim egale sa nu le bag sub papuc sau acum m-au bagat ele sub papuc, m-am lasat calcata in picioare. cand le sun, nu imi raspund si cand ma suna inapoi imi spun ca le-a fost lene sa-i raspunde. voi ce ziceti sa rup regatula cu ele? crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum recunosti un prieten adevarat? eu cred ca vine el la tine nu te duci tu la el.cand vezi ca pe cineva chiar il intereseaza de tine si tot timpu se zbate sa iti fie bine. pot fii si baieti dar vezi ca multi cauta interes.am patit-o. daca nu vroiam sa fiu cu el nu mai vorbea cu mine. unde era prietenia aia de care imi tot vorbea? eu zic.sa ii pui la incercare pe cei care iti spun ca ti-s prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ce crezi tu ca este mai bine...Chiar daca cineva o sati spunca candva schimbate tu sa faci doar ce crezi...Alegeti prietenii cu mare grija.intr-un fel chiar testeazaibig grin

| miha_3376 a răspuns:

Nu prea stiu...asa am patit si eu in scoala generala...norocul meu ca am trecut la liceu...pai eu cred ca iti dai seama dc cineva iti este prieten adevarat dc te ajuta si el pe tine...winking

| Georgy_1051 a răspuns:

Eu le-as plati cu aceiasi moneda. Cei pe care ii ajuti la teme ar trebui sa le gresesti temele. Iar pe cei care te trateaza ca te un animal ar trebui sa ii parasesti.Ascultami sfatul si sa ii parasesti imediat.

| dia94 a răspuns:

Sincer...cred ca pentru a-ti putea da seama daa o persoana iti e prieten/prietena adevarat/adevarata trebuie sa petreci mult timp cu persoana respectiva, sa ajungeti sa va cunoasteti bine, sa aveti incredere reciproca deplina, si nu uita ca sinceritatea e foarte importanta pentru ca fara increde si sinceritate nu cred ca se poate lega o prietenie
si fi mereu atenta deoarece uneori prietenia advarata vine de la persoanele la care te astepti mai putin
cand o sa-i gasesti...sa-i pretuiesti pentru ca prietenii adevarati sunt foarte rari...nu multi au norocul de a avea asa ceva
eu am o prietena adevarata care e gata de orice pentru mine si e mereu langa mine cand am nevoie de sprijin sau ajutor (le doresc tuturor o prietena ca ea)
crede-ma... un prieten adevarat e de nepretuit...

| drinny_1019 a răspuns:

Poi...sincer asa mi se intampla si mie dar am invatat de la unii sa ma folosesc de cei care ma folosesc.Un prieten adevarat face si el pentru tine ce faci tu pentru el, e fgreu sa gasesti un prieten adevarat si sunt de parere ca fiecare dintre noi merita unul, deorece avem nevoie de atentie si sprijin.Parerea mea este ca cei care spun lucruri urate despre tine, nu au un prieten adevarat si profita ca sa-i faca pe alti sa se simta prost, ai grija de tine te'am pupat:*