| Swetlly122 a întrebat:

Eu nu prea mai am prieteni..Cine vrea sa fim prieteni?

34 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Uneori chiar nu-si au rostul... In general prieteniile vizeaza un interes, se cladesc pe un anumit interes, drept pentru care nu poti avea relatii stranse cu majoritatea persoanelor pe care le intalnesti sau cunosti.

| RAY a răspuns:

Pai ai nevoie de internet ca sa ai prieteni imaginari?

| Frank51 a răspuns:

Mai degraba vrei atentie.

| aXy99 a răspuns:

Nu e nevoie sa ai multi prieteni, mai bine putini si buni.

| Ineys a răspuns:

Bff suntem fratele meu, dai o funda?

| cfrtobias a răspuns (pentru Ineys):

Te face fericit o funda pe gratis? laughing

| Ineys a răspuns (pentru cfrtobias):

Aaa, nu, era doar asa cum sa zic... un legamant al prieteniei noastre. Ai vazut pe aia in filme cum isi taie palma si scurg sange si-l amesteca si fac un ritual dubios. Deoarece noi suntem online aici, am zis ca o simpla funda-i de ajuns... you know?

| cfrtobias a răspuns (pentru Ineys):

Probabil si persoanele care are ea is tot pe beneficii si ea e mai rara

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Odata a venit Parintele Arsenie la biserica Blumena (Biserica Sfantului Nicolae din Schei), unde a participat la slujba. Atunci a spus: „Trebuie sa ne intarim spiritualiceste, ca altfel viata noastra este moarta, chiar daca ne merge numele ca traim."

Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"

Stai linistit chiar daca nu mai ai pe nimeni Dumnezeu te vede, e cu tine pana la final, el stie ca in sinea in sufletul tau ai ramas un om bun si ca simti nevoia sa ai pe cineva dar nu uita un lucru foarte important in viata asta de rahat pe care o avem, chiar daca ai pierdut totul si esti sarac si nu ai pe nimeni nu uita sa fi OM ca daca am uitat sa fim oameni ramanem decat niste animale pe doua picioare.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

Eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce poți oferi

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prieten de beneficiu laughing

| Sekim a răspuns:

Oricine iti poate fi prieten. nu conteaza daca e prieten virtual sau real. Eu de ex sunt deschis cu oricine happy

| Raducons a răspuns:

Nici eu nu am, e greu dar asta e

| OrdanKarris a răspuns:

Daca activitatile nostre ca prieteni se realizeaza fara haine pe noi, atunci da, iti pot fi prieten. Altfel, nu sunt interesat happy

| noname2021 a răspuns:

Ca sa fii prieten cu cineva trebuie sa aveti o perioada de comunicare, de acomodare unul cu celalalt.Nu poti intreba o persoana vrei sa fim prieteni, ea sa spuna da, si gata friends forever.Nu,prietenii sunt foarte greu de gasit, cei adevarati desigur, jigodii de prieteni gasesti la tot pasul.Dar ma indoiesc ca vei gasi pe TPU ceea ce ai nevoie.Iesi,comunica,plimba-te,fa ceva, nu sta in casa si astepta prietenii.Fa-ti curaj!

| relian a răspuns (pentru noname2021):

Tu crezi ca pe afara sunt alti oameni decat pe TPU?laughing Cand auzi pe unia vai pe net nu ai ce gasi,de parca pe net ar sta doara personaje imaginare.Tu esti reala? Daca da atunci te pot gasi pe strada,sau stiu si eu intre oameni?
Si pana la urma cum e cu TPU, cu netu si iesitu pe afara?laughing Asa ziceam si eu, afara is alti oameni, astia ce stau pe net nu ies deloc niciodata, stau inchisi in casa si doara pe net laughing

| noname2021 a răspuns (pentru relian):

Vai de unii.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Salut.Daca ai subiecte de discuție interesante atunci da.

| anonimg a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Tu spui: "Daca ai subiecte de discuție interesante atunci da."
Pai tocmai cineva care nu are prieteni nu are ce ceri tu. Am fi fost mult mai fericiti daca am invata ce inseamna "Este mai ferce sa dai decat sa primesti."

| OctavianSps a răspuns:

Sigur

| ThyDoom a răspuns:

Nimeni.

PS: Nu avea încredere în nimeni de pe internet. Prieteni adevărați îți poți face doar în viața reală.

| Ella27 a răspuns:

Buna, am aproape 19 ani si sunt in aceeasi situatie cu tine laughing Poti sa-mi scrii daca vrei. Mi-ar face placere sa vorbesc cu tine happy

| Ella27 a răspuns:

Nu pot sa iti trimit mesaje aici pentru ca sunt junior. Vrei sa iti las Facebook-ul meu aici? Desi nu prea imi place ideea asta laughing

| Ella27 a răspuns:

Https://www.facebook.com/adina.al.710 Acesta este Facebook-ul meu :/ Scuze pentru ca ti-am raspuns asa tarziu, dar am fost destul de ocupata cu scoala. Astept sa-mi dai add :D

| Sabretooth a răspuns:

Imi plac filmele, serialele, benzile desenate, limba engleză si muzica soft rock(orice fel de mesaj dar să nu fie satanist) daca ai aceleași sfere de interes putem să vorbim ore intregi.
Dacă esti un copil de 12 ani obsedat de Fortnite si alte jocuri poți să îți iei adio.
Tre să fi cât de cât apropiat de varsta mea ca să ne imprietenim (17 ani )
Dacă nu îs genul tău de amic tot ce pot să spun e succes.

| anonimg a răspuns (pentru Sabretooth):

Cu putin interes ne-am fi dat seama ca Swetlly122 este o adolescenta de 17 ani, 1, 65m si 55kg.

Cat despre tine Swetlly, nu te ingrijora ca nu ai prieteni. Cei mai populari sunt mai singuri decat isi poate da cineva seama. Daca unii aleg sa fie in pamant dcat sa fie in centrul atentiei, altii chiar ajung in pamant (psihic daca nu si fizic) daca nu sunt in centrul atentiei. Nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla cu acestia de pe urma daca ar fi fost lasati singuri intr-o camera. Iar daca ar avea familii, ar fi cei mai egoisti oameni. Ei si-ar umbri familia cautand sa fie ei pe primul loc, iar familia pe locul doi. Mai bine sa fim singuri decat sa cautam prietenia celor care vorbesc in vant. Biblia nu minte si nu exagereaza cand spune: "Cine vorbeste mult nu se poate sa nu pacatuiasca, dar cel ce-si tine buzele, este un om chibzuit." - (Proverbe.10:19)
Intotdeauna trebuie pastrat echilibrul. Am fost creati cu nevoia de prieteni, de socializare. Si Domnul Hristos a avut aceasta nevoie inca din tinerete; dar nu mi-L imaginez ca ar fi fost printre cei populari, printre cei vorbareti, sau ca ar fi avut prieteni. El avea o comuniune cu Tatal ceresc prin cercetarea Scripturilor si rugaciune. Asa trebuie sa facem si noi. Pentru ca numai in felul acesta El a capatat intelepciunea sa ofere raspunsuri care sa-i uimeasca pe mai mari poporului din vremea aceea.
Cat adevar se gasesc in cuvintele acestea: "Cine isi face multi prieteni, ii face spre nenorocirea lui, dar este un prieten care tine mai mult la tine decat un frate." - (Proverbe.18:24)!

Cat despre tine Sabretooth, ai dobandi un caracter vrednic de apreciat daca ai cauta sa renunti la placerile tale cautand sa implinesti nevoile (nu placerile) celorlalti. Pe tine asa te sfatuiesc sa faci: "Arunca-ti painea pe ape, si dupa multa vreme o vei gasi iarasi!" (Eclesiast.11:1) Nu de paine este vorba aici. Ci sa cauti sa fii prieten cu oricine are nevoie de o prietenie -chiar daca aceasta cere sacrificiu din partea ta /si il va cere; pentru ca nu vei sti niciodata cand aceasta prietenie se va intoarce la tine. Si nu mica iti va fi atunci bucuria.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Haoleu, tu si astia ca tine nu va ginditi ca bietul tata ceresc sughita non-stop ca un subiect omenesc si terestru de discutie nu puteti gasi? Mai lasa sfintul cremvusti in pace si coboara printre oameni!

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Păi nu printre oameni se află și Swetlly? Ba încă este înconjurată de peste 20 de colegi în cele mai multe zile. Și cu toate acestea, tot singură este. Ce poate să-i ofere oamenii dacă lor nu li se oferă nimic în schimb? Pe când Dumnezeu Se oferă pe Sine "fără dar și fără plată" tuturor celor ce nădăjduiesc în El.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu e o iluzie. Acum na, fiecare cu prietenii lui imaginari, doar ca nu mi se pare de bun-simt sa iti bagi fanteziile pe gitul altora non-stop. E si normal sa te simti singur. Viata nu are nici un sens, insa pana la urma fiecare ii gaseste unul. E si normal sa ai o perioada in care te simti singur. E si mai normal ca sa te simti singur printre alti oameni. E foarte greu sa nu ai un prieten imaginar.

| Haygram a răspuns:

Sigur putem fi prieteni banuiesc