Întrebare recomandată | Abracadabra22222 a întrebat:

Eu si iubita mea avem un an si 3 luni impreuna si vrem sa ne traim viata impreuna. Ea a spus dupa ce a terminat a 12 a ca o sa ramana in oras cu mine, eu fiind student si urmand si postliceala de asistenti, fiind si voluntar i-am spus ca o sa invat si o sa-mi dau tot interesul sa reusesc in viata si ea cand a spus ca ramane langa mine i-am spus sa ne concetram pe facultate si sa avem o viata impreuna. De curand la munca cineva tot i-a spus sa incerce la politie si ea nu mai vrea sa auda acum de nimic altceva decat de asta. I-am spus sa astepte sa termin si eu si ea facultatile(2 ani) si dupa o sustin sa dea si o sa o urmez, dar nu vrea sub nicio forma sa ramana. Am intrat in depresie pentru ca zilele ne sunt numarate, cand o sa plece o sa fie si despartirea pentru ca, o sa stea plecata un an daca intra si dupa o sa o repartizeze la tara si eu tot o sa trebuiasca sa traiesc 2 ani fara ea, doar in anumite zile sa o vad si asta o sa ne omoare relatie. I-am spus sa aiba rabdare si sa ne dezvoltam impreuna, sa inflorim impreuna si sa ne facem o viata impreuna, dar orice as zice este fixata pe ideea asta si vrea sa plece. O intelegeam daca este visul ei dar s-a intamplat brusc, fix dupa o zi chestia asta si n-am avut niciun cuvant de spus.Mi-a spus ca visul ei era altul.Ce pot sa fac? Eu am renuntat sa plec din oras doar sa raman cu ea si m-am complacut situatiei si am acceptat sa fac ceva cu care sa am un viitor chiar daca nu era visul meu doar pentru ea, sa raman cu ea si ea ma paraseste fara nicio problema. Sunt egoist ca i-am cerut sa ramana, dar nu o sa suport durerea ca o sa plece. Relatia se va destrama pentru ca o sa ne vedem foarte rar si o sa fim la distanta. Nu stiu ce sa fac, sa o las sa plece si sa ne despartim, sa sufar pana imi trece sau sa continuam asa pana cand intr-o zi distanta o sa ne omoare?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ea nu te iubeste daca pleaca. Tu iti poti continua studiile apoi pleci acasa sau ramai unde esti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

U tot o sa trebuiasca sa traiesc 2 ani fara ea, doar in anumite zile sa o vad si asta o sa ne omoare relatie.
Asta nu o să vă omoare relația dacă și tu și ea hotărâți acest lucru și vă țineți de promisiune.
iubirea înseamnă să faci acest sacrificiu, să o lași să plece. Nu este obiectul tău. să îl ții lângă tine.

| Abracadabra22222 explică (pentru sadrian46):

Chiar daca eu am renuntat la tot sa raman langa ea si ne-am prom is ca o sa ramanem impreuna si deodata vrea sa plece? Pentru ce au mai fost vorbele si promisiunile alea? Am gresit ca am ramas si o sa regret toata viata asta, o sa pierd 2 ani din viata cand puteam sa fac ce-mi place, fiind militar, toti cei care au plecat si trebuia sa merg cu ei au intrat, toti, iar eu m-am complacut situatiei de a ramane "cu fata". Acum ea pleaca stiind ca am ramas pentru ea, ca am renuntat la visul meu pentru ea. E corect din partea ei?

| sadrian46 a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Nu se pune problema unei corectitudini, din ce punct de vedere? Cine decide dacă e corect su nu? Dta nu ai greșit. Dta ai decis să faci un sacrificiu pentru a rămâne împreună, ea a decis că acum pentru ea e mai importantă cariera decât relația cu tine. Vorbele și promisiunile sunt vorbe și faptele sunt fapte. Au fost promisiuni, nu jurăminte, nu contracte de căsătorie cu tine.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, ești egoist. Nu îi poți cere cuiva să renunțe la dorințele sale și să le urmeze doar pe ale tale, mai ales dacă spui că iubești persoana respectivă.
Ar trebui să vă susțineți unul pe altul, iar dacă vă iubiți cu adevărat, relația va supraviețui.

| johnnny123 a răspuns:

Este aceeași iubită de care te-ai despărțit pe 17 iulie 2019, 2 mai 2019, 8 aprilie 2019, 17 ianuarie 2019, 3 ianuarie 2019, 24 decembrie 2018, 13 noiembrie 2018 și probabil de încă vreo sută de ori?

Aceeași iubită care nu-ți dă atenție, cu care nu ai de fapt niciun fel de conexiune, pe care o suspectezi că te înșală, care flirtează cu oricine altcineva în afară de tine și căreia i-ai spus că "e ușuratică și are un caracter jegos"?

Oare de câte indicii mai ai nevoie ca să înțelegi că nu este fata "cu care-ți vei petrece viața împreună"? Și citindu-ți romanele siropoase pe care le scrii aici, nici măcar nu cred că este în totalitate vina ei.

Chiar ești incapabil să iei și tu un pic de atitudine și să tranșezi situația clar într-o direcție sau în alta? Cât timp vei mai scheuna în preajma ei dacă ea nu te vrea?

| Abracadabra22222 explică (pentru johnnny123):

Wow, nu ma gandeam ca o sa-mi citeasca cineva povestea vietii laughing. Apreciez mult man ca mi-ai citit postarile. Da e aceeasi, pai la noi treaba e ca suntem fucked up si ea isi vede de viata ei si eu trebuie sa am grija de relatie, ca pentru ea nu conteaza ca daca pleaca si dupa cate probleme am avut o sa se duca dracului totul. Mnah, nu prea stiu ce sa fac, m-as despartii de ea pentru ca eu vreau ca ea sa isi urmeze visurile, dar eu nu pot sa fiu alaturi de ea pe drumul asta, nu cand eu am ramas pentru noi si ea e ok sa plece. Are optiuni aici dar ea vrea acolo, s-a sucit intr-o zi si au disparut toate celelalte optiuni. Mnah, s-a dus naibii relatia noastra din pacate pentru mine ca eu tin mult la ea. Nu prea stiu ce sa fac, adica eu o sustin dar cu inima grea si i-am tot spus sa ramana si am cautat variante sa ramana dar am acceptat ca vrea sa plece si am devenit rece cu ea. Asa sunt eu, nu ma pot bucura ca vrea sa plece de langa mine

| Nilsson a răspuns:

N-ai de unde sa stii care sunt intentiile ei adevarate, poate nu o intereseaza o relatii de durata cu tine.
Sau poate isi doreste foarte mult o cariera in politie si este o fire pragmatica ce ia decizile cu mintea si mai putin cu inima.
Insa ideea e ca tu ca barbat trebuie sa fii capabil sa accepti oricare dintre variante, daca nu e sa mearga relatia asta e, nu-i nicio tragedie.

| Abracadabra22222 explică (pentru Nilsson):

Ne-am despartit, i-am spus ca nu pot sa raman langa cineva care dupa 3 zile de cearta a ales sa plece fara sa se consulte si cu mine. I-am spus ca am nevoie de cineva care sa ma puna pe primul loc si sa ramana langa mine cum am ramas eu langa acea persoana. Nu e nicio tragedie a inceput sa planga, dar eu i-am spus sa ramanem prieteni si ii urez tot succesul sa intre unde isi doreste acum.

| Nilsson a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Parca vad ca peste o saptamana va impacati din nou happy
Multa bafta!

| Abracadabra22222 explică (pentru Nilsson):

Daca alege sa ramana din proprie inițiativă si pentru binele relației o sa raman langa ea, daca nu am planuri mari pe anul viitor. Sa las postliceala si facultatea si sa dau la medicina, am ramas pentru ea dar acum am realizat ca imi doresc mai mult de la viață. E decizia ei, daca ramane o sa ne impacam, daca nu am un vis de urmat

| Yurisa a răspuns:

Daca ai reusit sa traiesti pana acum 1 an si 3 luni fara ea, poti si de acum incolo. De ce sa o opresti din a avea un viitor frumos? Las-o sa plece, daca relatia va continua si la distanta inseamna ca este intr-adevar o iubire puternica si distanta e doar un aspect minor. Daca nu, inseamna ca nu este ea cea potrivita pentru tine mai ales daca nu puteti tine legatura in aceste conditii. Distanta nu omoara pe nimeni, doar nu pleaca in cealalta parte a continentului. Poti chiar tu sa te duci sa o vizitezi in timpul liber, sau ea pe tine. Solutii se gasesc, vointa sa fie. Mult succees!

Răspuns utilizator avertizat
| XYZ02 a răspuns:

Orice om normal si-ar urma cariera intai, apoi "iubirea" de la 18ani.
Las-o sa se duca, tu ai gresit cand ai ales sa ramai dupa o fata care te poate lasa in orice moment, se pare ca ea nu va face aceeasi greseala.Nu inseamna ca este final de relatie, dar intr-adevar ca lucrurile vor deveni instabile.

| qwertpro a răspuns:

Salut,pentru unele persoane cariera este mai importanta de cat dragostea.Fiecare om are propriile valori stabilite dupa care se ghideaza.Pentru tine iubirea este mai presus de cat cariera, pentru ea in schimb situatia este opusa considerand cariera mai importanta ca orice. Poate ea nu e constienta de faptul ca astfel relatia dintre voi s-ar putea distruge, sau poate ca are incredere in tine ca o vei astepta si vei continua relatia cu ea.In unele relatii cineva ofera mai mult de cat primeste,iar celalalt mai mult primeste de cat ofera,in cazul de fata tu esti cel care ofera si ea e cea care mai mult primeste.Dragostea cere sacrificii,dar din cate se vede ea nu este gata sa le faca,si nu poti sa o impui sa-si schimbe principala ei valoare. Daca intr-adevar te iubeste si vrea sa aveti un viitor,trebuie sa decida singura ca sa fie alaturi de tine si sa se dezica de unele oportunitati. Poate inca se va razgandi,uneori suntem atrasi de unele oferte pentru ca nu meditam asupra lor,si nici nu vedem aspectele negative,ci doar pe cele pozitive,dar depinde de ceea la ce tine ea mai mult. Daca va alege sa plece,asta nu inseamna neaparat ca relatia dintre voi se va distruge, distanta nu e un obstacol, ci e doar un test pentru a vedea cat de puternica e relatia. Daca aceasta se va pierde, atunci inseamna ca nu a fost una adevarata, si trebuie sa treci peste.Incearca sa vorbesti cu ea sincer, si sa-i spui ce simti cu adevarat.Tu ai facut ce ai putut si ai luptat prea mult, e randul ei sa o faca acum.Nu incerca sa o convingi cu orice pret sa nu plece, dragostea nu trebuie controlata si nici impusa, ci sustinuta de ambii, de altfel nu iti va aduce nici-o placere.

| Spartacus12345 a răspuns:

Buna!
Daca ea vrea sa plece si nu se gandeste la tine, las-o sa faca ce vrea! Nu o poti tine cu forta langa tine, iar daca o sa va despartiti inseamna ca Dumnezeu are pregatit ceva mult mai bun pentru tine. Doar la inceput e mai greu, dar o sa te obisnuiesti, o sa mai cunosti multe fete, crede-ma.