| SimonaBubu a întrebat:

Eu vreau neaparat sa ma despart de sotul meu, neaparat din cauza ca e gelos dar el nu vrea. Am incercat sa il fac sa se desparta de mine, adica îi fac numai rau gen il injur, ma iau din orice de el, il pun sa faca curat prin toata casa si mancare, dar degeaba parca e obsedat de mine. De ce nu vrea sa se desparta de mine dupa tot ce i-am facut? Ce trebuie sa fac ca sa inchei relatia?

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ăsta e motiv să bagi divorț? gelozia?! Duceți-vă la terapie de cuplu sau trimite-l eventual pe el singur la psiholog să-și rezolve problemele astea, ăsta nu-i motiv serios de despărțire. dacă era violent, te bătea, te înjura, înșela etc. mai înțelegeam, da asta se poate rezolva cu voința din partea amândurora. asta dacă e pe bune întrebarea și nu vreun troll stupid

| MihaelaDart a răspuns:

Dacă ai fi fost o femeie căsătorită ai fi știut că gelozia înseamnă iubirea exagerata a jumătății. Dacă acest soț al tău nu a ridicat în viața lui mâna la tine, nu te-a înjurat, ce motiv ai sa te desparți de el?! Mai bine ați merge amândoi mâna de mâna la un psihoterapeut pentru a face câteva ședințe și veți vedea că acest comportament al lui, cât și al tău se vor schimba in timp in bine. Asta nu e motiv de divorț! Tot ce văd, istericalele le ai tu, la tine e buba, nu la el. El iubindu-te atât de mult face tot pentru tine și nu vede nici un fel de problema! Spune-i direct că nu mai vrei sa fi cu el, nu mai simți nimic pentru el, vrei sa fi singură și să intentezi actele de divorț.
A fi gelos într-o relație asta înseamnă iubire, daca gelozia era mai gravă se ajungea și la vătămare corporală cât și înjurii! Sunt 2 categorii de gelozie!

| Simpatic a răspuns:

Te-ai gandit ca poate omul acela te iubeste.
Ii spui asa daca nu o termini cu gelozia o termin eu cu tine, ii dai de ales. Poate se va invata minte.
In rest nu este frumos ce faci! Ai vreun amant de fapt si vrei sa scapi de sot? cat de gelos este? omul gelos daca il injurai te lovea de nu te vedeai! Deci mai gandeste-te daca e gelozia sau altceva la mijloc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depune actele de divort la Judecatorie si gata. Spune-i Ioneascai (pe mine m-a blocat si nu-i pot scrie nimic) ca la notar se depun numai cand este la intelegerea ambelor parti. Asta numai raspunsuri tampite da!

| Endoryus a răspuns (pentru Salontanul):

Nu te poti astepta un om tampit sa dea raspunsuri folositoare.

| Salontanul a răspuns (pentru Endoryus):

Ulterior a corectat raspunsul ca si-a dat seama ca greseste. Asa ceva!

| Endoryus a răspuns (pentru Salontanul):

Am observat. O sa ajunga sa aiba tot site-ul la ignore ca toti o corecteaza si clar nu ii place asta. Ce om trist.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai incercat sa depui actele de divort, la judecatorie?

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Violleta2022):

Si care ar fi efectul depunerii la notar? La notar se merge la intelegerea ambelor parti, la fel si la ofiterul starii civile care te-a casatorit. Aici, daca ala nu vrea, trebuie sa mearga in instanta! http://bit.ly/2GB3Yem

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

La notar se depun doar daca sunteti de acord amandoi.
La Judecatorie se depun daca una din parti nu este de acord.
Ma gandeam sa-i spui de Notar public si ca doresti sa idivortezi acolo, ca divortuls e pornunta rapid si costa foarte putin.
Poate intelege in final, ca treaba este serioasa si ca vrei divort si cine stie, poate accepta.

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Violleta2022):

N-ai facut decat sa repeti ce am spus eu. Eu ti-am atras atentia ca in cazul de fata gresesti: nu poate depune la notar ca sotul ei nu vrea sa divorteze. Si eu nu vreau sa divortez. Nu esti atenta la ce scrii! Stiu ca o sa ma blochezi ca am mai vazut multi care se plang pe aici. Sa fii sanatoasa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a comedie slaba de la Hollywood

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te muți dacă ai unde.Să nu permiți accesul soțului la noul domiciliu.

| mihai69 a răspuns:

Cum ce? Mergi la un avocat și te lămurește el ce să faci.
Soțul tău nu trebuie să fie de acord.
Nici fosta mea nevastă nu dorea să divorțeze, și totuși am făcut-o.

| Freya1 a răspuns:

Te-ai gandit ca de început nu e neapărat nevoie sa divorteze. Poti pur si simplu sa pleci de acasa, sa depui actele de divorț iar daca el e de fire gelos poate te va cauta, te va hârtii si poti sa depui plângere iar divorțul se va termina mai repede.Bine,asta in cazul in care omul este o jigodie si chiar nu va intelege de buna voie după ce te vede si plecată.

| Andreeush a răspuns:

Dar tu îl mai iubești pe el?
Ai încercat să discuți cu el, să vă rezolvați problemele?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Gelozia este o boala. Cunosc o familie in care soțul este gelos si au avut de la începutul căsniciei numai probleme. Întrebând pe sotie de ce ii răbda îmi spunea ca pentru fetițe, avea 2. Întrebând si pe soțul ei de ce nu divitteaza daca tot duc o viata de mizerie datorita geloziei lui. Răspunsul a fost: Decât sa divorțez, mai bine o omor. Nu a divorțat, nici nu a omorat-o dar nici căsnicie nu se poate numi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă citesc o intrebare a unui copil de la grădiniță

Răspuns utilizator avertizat
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Ii spui politicos ca esti prea imatura pentru el si ca merita ceva mai bun, dupa care ii prezinti actele de divort.

| EuAMG a răspuns:

Divorț! la voi ăștia că tine ar trebui sa fie interzisa casatoria