| anonim_4396 a întrebat:

Există bărbați care în societate se comportă dur cu ceilalți, autoritar, cel puțin așa par, dar acasă sunt submisivi în fața soțiilor lor. Poate cunoașteți și voi cazuri.
Cunosc pe cineva care intră în această categorie. Atât el cât și soția lui sunt persoane de vârstă mijlocie. El la serviciu și în societate nu e un om prea tolerant, e mai aspru și dur, dar în căminul conjugal este 100% supus soției, aceasta fiind o femeie rea de gură și temperamentală.
Ambii locuiesc în casa lui, adică este noră in casă dar nu de puține ori s-a întâmplat să-l bată, să-l injure, ba chiar lui îi este și frică de ea. Ea stă mai mult în casă și se uită la TV iar treburile casei 90% le face el. El spală, gătește, plus că tot salariul il dă ei.
P.S Nu îi invidiez, nu am nimic cu cei 2.
Cum credeți că e posibil ca un om dur și aspru în societate să fie atât de submisiv în fața soției?
Un om care e din fire dur nu ar trebui să fie predominant așa, adică incluzând și în căminul conjugal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da lasă-mă că persoanele care par cele mai dure și autoritare, care dau impresia asta sunt printre cele mai submisive in viață personală.

1. Deoarece crede că așa e normal sa fie o relație, pur și simplu nu au dat de una sănătoasă. In mintea lui asta e o normalitate.De obicei acești bărbați evita și nu sunt interesați de niste femeie cuminți și empatice.
2. De frica sa nu rămână singuri, acești bărbați sunt niște victime as putea spune sau femei nu contează nu își dau seama că asemenea relații sunt toxice și cred că nu se va mai uita nimeni la ei daca părăsesc asemenea relație și sunt norocoși sa fie cu cu persoana aia.
3. Nu trebuie sa fie așa, o femeie merita divinizată dar numai daca și merită.

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E invers. Pentru ca e submisiv acasă, devine dur in afara. Transmite ce primește.
Oricum, e trist cand în casa nu cinta cocosul, ci gaina

| mgtow a răspuns:

Daca face rau la altii i.o intoarce romanca. Dumnezeu nu doarme. Vezi ca sant indivizi care nu au nevasta si daca prinde pe una sa incerce cu manipulari asupra lui ea va pierde batalia

| darrio2007 a răspuns:

Acasa nu se poate „desfasura" dar isi descarca frustrarea pe ceilalti din jur. Cam asa a fost dintotdeauna.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca e sub papucul nevestii, ii e frica de ea sa nu-l parasesca sau ceva, mai sunt prosti de genul asta.Nu inteleg atunci de ce e dur el in afara caminului conjugal, caci daca e fraierica ar trebui peste tot sa fie asa nu sa-si ia o alta alura cand iese pe strada.Asta se da ceea ce nu este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum credeți că e posibil ca un om dur și aspru în societate să fie atât de submisiv în fața soției?
Mai citește de exemplu Jak London. A observat și el și eu că e posibil.
Un om care e din fire dur nu ar trebui să fie predominant așa, adică incluzând și în căminul conjugal?
Nu ar trebui. Relațiile sunt familiale, de cumetrie, de prietenie și profesionale. În toate aceste tipuri de relații, on om se comportă diferit.

| Drimmero a răspuns:

Vai si amar, sa te faca nevasta pres si sa faca ce vrea din tine...halal barbat. Nu zic s-o bata, dar macar sa puna piciorul in prag si s-o potoleasca, aia nu e casnicie, ci sclavie, n-ar trebui sa existe asa ceva la niciunul dintre sexe. Cam asa se intampla cand acasa primesti un tratament ca asta prinzi frustrari si in societate cand prinzi ocazia te razbuni pe altii, nervii de acasa ii versi pe oameni nevinovati, nu suport oamenii de genul, sunt precum cainii care de fata cu stapanii sunt ingerasi iar cand scapa au muscat pe cineva si stapanii sunt ''da cum sa faca azorel asa ceva ca era cuminte'' si cine stie ce omor isi lua in curte, asa si cu genul asta de oameni.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

În plus, îl mai și înșeală. De exemplu, era el plecat din localitate într-o zi și la ea a venit un bărbat care nu era prieten cu soțul ei și a stat vreo două ore la ea.
Se mai culca și cu un tip căruia îi făcea periodic curătenie în casă.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, e pe bune asta? dar tu de unde stii toate detaliile de genul?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Deoarece sunt vecinii mei.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Refuz sa cred ca exista asa pampalau demn de cartile lui Creanga, sau pesemne tu esti vecina cu vulpita si viorel?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Să zicem că pe aproape. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca e epidemie de viorei pe la voi, boala grea in randul barbatilor

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Întotdeauna sa te păzești de ochiul vecinei?
Chiar e o regula. Vecinele cam știu tot ce se petrece în casa

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai vreo dovadă că femeia respectivă îşi înseală bărbatul? Nu mă refer la ce "crezi, la ce bănuieşti sau la ce pare a fi" Mă refer la dovezi care ai vrea să le vezi dacă un întreg cartier te-ar acuza pe TINE că îți înşeli soţul, când tu ştii că nu-i adevărat.

| Catrice a răspuns:

Pai dacă nu acasă, măcar în afara laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am mai întâlnit astfel de persoane. Știu care fie sunt așa submisivi cum spui tu, dar mereu, fie care sunt duri și acasă. Dar așa e chiar dubios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dacă nu da in nora lui sau soția lui dar ii bate pe alții asta e ok înseamnă ca le respecta, un bărbat adevărat nu da într-o femeie asta se știe, dar nici sa fie asa dominat /sub papuc nu pare ok mai ales dacă el aduce banii în casa. acasă e sac de box și în societate e bad boy ..era mai nasol dacă era invers, e mai greu sa te impui în societate ca bărbat, necesita școală vieții! Da, ar putea fi un mecanism de apărare faptul ca în societate pare dur și acasă nu, nu vrea sa își afișeze vulnerabilitatea, știe sa o "mascheze " bine, ar trebui totuși sa nu se lase călcat în picioare de nimeni, nici măcar de sotie/nora dar la urma, urmei e viata lui el o gestionează cum vrea el.de regula femeile sunt bătute, maltratate ..acest om le poarta mare respect dar si frica în acel timp de a nu fi părăsit, alea ia găsit punctul slab. cred ca e vorba de coping mechanism.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala nu mai e niciun respect cand esti umilit, trebuie din start sa iti exprimi nemultumirile ca d-aia ai gura, nu sa te lasi calcat in picioare. Chestiile de genul pot degenera, frustrarile interioare te sapa pana ajungi neom, ajungi inclusiv sa omori pe altii, sau pe cei care te umilesc, rabufnesti dintr-o data, nu poti tine la nesfarsit umilinta in tine. E aiurea sa se ajunga la asa ceva cand lucrurile se pot rezolva cu vorba, cu comunicarea, desi la ce umilinta e supus numai de vorba buna nu-ti mai arde, cum ziceam, lucrurile pot degenera dintr-o data, limita umana de toleranta nu e infinita si dintr-o data o poti lua razna din cauza unor factori, o iei randeaua.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Pai am menționat nici sa fie supus, sub papuc nu e ok deja asta inseamna ca alea fac ce vor ele cu el, bătaia lor de joc, eu am vrut sa spun ca are un mecanism de apărare de aceea pare sau e perceput ca un tip dur, în realitate nu stau lucrurile asa, asta cu limita da, dacă nu știe sa se facă respectat și acasă denota o problema pe care ar trebui sa o ia în serios. pana la urma "cum îți așterni, asa și dormi".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea personala despre cuplul pe care l-ai descris mai sus este ca se iubesc foarte mult. Daca i-ai separa le-a luat toată puterea, Insa impreuna,, sunt invincibili!
Bravo ei, o fmeie care stie sa lupte pentru casa si familia ei. Bravo si lui, e un barbat care nu permite turmei sa-l calce in picioare.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca e vorba de ceva normal aici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare relatie e cu avantaje si dezavantaje. Fiecare om are preferintele si fanteziile lui. Din moment ce unii se excita cand primesc tocuri in "oute", o simpla cicalire mi se pare de inteles.
O parte din barbatii submisivi in cuplu, cred ca au fost tinuti "din scurt" de catre parinti, in special de catre mama. Majoritatea aplica in cuplu ceea ce au vazut la ei in familie.
Si eu ma intreb daca sunt complet prosti, ori simuleaza, cei care se inchina in fata femeii, cand aceasta e guraliva lenesa, cu mintea ingusta. A face pe prostul/a nu te pune cu prostul e varianta castigatoare in majoritatea cazurilor, mai putin cand vine vorba de atmosfera de acasa.
In concluzie, habar n-am cat de prosti sunt barbatii care asculta de una mai proasta decat ei.
Casniciile cu desteapta corecta + prostut sunt altceva, acolo e perfect daca ea conduce, pentru ca are grija de prost si mentine o directie buna.
Dar fetele destepte si cu intentii bune sunt doar un mit.

| Jus7t a răspuns:

Probabil știe că dacă își permite de astea cu soția aia îl lasă.
Cu alții își permite că nu are ce pierde, nu îl interesează.