| anonim_4396 a întrebat:

Faceti un test de imaginație.
Tu esti intr-o situatie precară, muncești cu ziua sau pe un salariu instabil, locuiești cu chirie.Sau chiar mai rau depinzi prin conjunctura financiar de cel de langa tine.Iar părinții tăi iti propun o casa sau sa te ajute cu construirea uneia si un loc stabil de munca cu pretentia sa ii ajuți ocazional cu o reparație,o cumpărătură,un transport (din banii lor).Deci pretentia cea mai mare e sa te muți acolo si sa te angajezi (având în vedere că tu nu ai un loc de munca si trăiești greu).Iar partenerul tau refuză să facă pasul asta odată cu tine, pur si simplu el vrea altceva, vrea acte pe loc la casa sau teren înainte de orice, vrea sa muncească la casa doar cand are chef si daca are si sa muncească cum vrea in ce domeniu vrea sau chiar sa iti acuze părinți ca vor sa te manipuleze si ca daca ar vrea sa te ajute ar face ei pentru voi un împrumut ca sa începeți o afacere (mai mult el) nu asa.Iar daca i se spune ca i se dau acte de casa, il ajuta cu loc de munca si chiar cu bani pentru a ridica/renovat locuinta si poate si peste din nou nu este de acord gasind tot felul de pretexte. Tineti cont,sa nu aiba un loc stabil de munca,sa nu faca mai mult decat ati face amândoi pe luna daca ati fi angajați.
El/ea ar merge pe premiza ca unde este momentan ii e bine, se descurca si chiar de unde este crede că va avansa si isi va deschide o afacere in conditiile in care tie nu iti e bine, tu nu ai nici o perspectivă doar sa astepti ca intr-o zi el/ea sa aiba propria afacere si sa scoată bani mai multi. Ceea ce insemna ca e posibil sa trăiești la fel de greu o perioada de câțiva ani de acum având în vedere că deja ai 20+ chiar 30.
Cum ai proceda?
Te-ai gândi ca ai tăi vor sa te manipuleze?
Ce părere ai avea despre toata situația asta?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Las femeia pentru parinti si nu am batai de cap, femeia poate trada barbatul dar el o bate in schimb ca asa e pe la noi. Singur faci ce vrei fara obligatii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-aș gândi să aleg între parteneră și părinți. Dacă am deja o parteneră, cu care îmi duc viața, aleg partenera iar nu oferta părinților.

| Frank51 a răspuns:

Cam multe situații ai descris simultan. Dacă e posibil aș cumpăra casă cu credit, având ca girant pe parteneră, sau viceversa.

| Ellya15 a răspuns (pentru Frank51):

Nu ai inteles ideea.Tu nu ai cum sa iti cumperi o casa decat in câțiva ani daca e sa fie ca munceste doar partenerul ca tu nu ai unde, si pana atunci trebuie sa stai in chirie lucrând cu ziua fara posibilitatea de a scoate bani din banca pentru ca nu sunteti angajați nici unul.
Iar ai tăi zic ca iti ofera loc de munca si casa.Dar partenerul tau sa nu vrea, sa vrea sa stati in continuare asa ca poate intr-o zi cu soare va face el/ea vreo afacere si va scoate bani.

| Frank51 a răspuns (pentru Ellya15):

Inseamna ca partenerul este cam idiot pentru ca inca nu stie ce vrea.

Eu as renunta la acel partener, nu as putea sa stau degeaba asteptand cai verzi pe pereti.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca trebuie sa-ti gasesti alt tip. Am asa o presimtire ca impreuna ajungeti rau.
Sper doar ca parintii tai nu-s asa de prosti incat sa ii dea ceva cu acte.

| AliGab a răspuns:

Daca partenerul nu mi-ar fi sot, as cantari foarte bine ce imi doresc si as actiona ca atare, chiar daca asta ar insemna despartirea de partener

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate tipul se simte intimidat de faptul ca parintii fetei is mai cu bani, considera ca si-ar pierde independenta ar fi prea legata de partenera si familia ei, lucru ce nu-i convine. Daca as fi in locul tipului nici eu nu as prea accepta.

Nu prea ai ce face, problema asta ar fi trebuit discutatat in momentul cand a-ti decisi sa va mutati impreuna in chirie.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sunt de acord cu ce í-a scris LittlePoppy mai sus.
Partenerul tău e un idiot. Dar nu un simplu idiot.
Unul îngâmfat și posesiv, care în loc să zică sărumâna că cineva vrea să îl ajute și să vă facă viața mai ușoară, vrea el să demonstreze că are *oaie și poate să facă el singur (ceea ce ar fi trebuit să demonstreze deja dacă ar fi fost în stare).
Te vei chinui degeaba lângă el dacă e atât de încuiat.
Am mai întâlnit de-ăștia care refuză orice pentru că vor ei să demonstreze ei că sunt în stare singuri, și sunt vai de mama lor și după ani de zile.

| LittlePoppy a răspuns:

Te-ai gândi ca ai tăi vor sa te manipuleze?
Nu. Ei vor sa te ajute. Din felul CUM ai descris situatia, eu spun ca partenerul te manipuleaza.

| lifit a răspuns:

As fi ridicat squat niste greutati la sala.