| Danidda a întrebat:

Faptul CA am crescut fara parinti, tatal a murit, am fost crescut de bunica, am fost o fire mai timida, nu totdeauna dar nu mi-a trecut de tot.Ai mei zic ca sunt rusinos, un om mi-a zis ca sunt moale doar pentru ca nu i-am facut un favor.M-a cam deranjat chestiile acestea in ultima vreme.Am si permis de conducere, eu ma consider un om descurcaret...dar cred ca am un pic de depresie cateodata! Cum pot sa scap de ea fara psihiatru? Poatre trec printr-o drama ce s-a activat acum.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin socilizare cu oamenii reali, poti sa scapi de timiditate si depresie. fa-ti o prietena, iesiti afara, plimbati-va in aer liber si totul se va schimba in bine, pentru tine.
Ori apuca-te de un sport, ori cumpara-ti o bicicleta si alearga zilnic.

| Apokales a răspuns:

Cauta pe net: Complexul Oedip, ca sa intelegi de unde vin aceste goluri. Si da, singurul mod de a te intelege mai bine cu oamenii este sa iesi afara si sa socializezi cu ei, de la buna ziua pana la conversatiile lungi despre viata, toate te vor ajuta. Iar cand vine vorba de depresie, nu am nici cea mai vaga idee, poate ca putina miscare ti-ar prinde bine, stiu ca ajuta la reducerea stresul si previne instalarea depresiei.

| Crackman a răspuns:

Citeste o carte de self confidence