| Cristina20099 a întrebat:

Femeia din zodia gemeni se înțelege cu barbatul rac?

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unei femei nu ii pasa de zodia unu barbat. Unei fetite, da. Te prinzi unde bat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Se enervează reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista barbati in zodia rac, doar fatalai in zodia rac.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce idee preconcepută. I-ai cunoscut pe toți și știi cum sunt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Da.

Si intrebarea ta e mai preconceputa decat afirmatia mea.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea explica de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Alta intrebare preconceputa.

Daca nu puteam, nu mai lasam acel reply.

Sa o luam pe rand.

"Le-ai/I-ai cunoscut tu pe toti/toate?"

Intrebarea asta cliseica este in primul rand lipsita de logica.

Nu trebuie sa cunosti toata planeta ca sa-ti faci niste idei coerente/realiste si sa-ti impregnezi propriile teorii despre societate.

Pentru ca majoritatea primeaza in fata minoritatii, evident.

Daca dai doar de prosti si incuiati banuiesc ca iti formezi o idee despre cum e societatea per ansamblu.

De aia astfel de generalizari "toate sunt..toti sunt" se bazeaza pe FACTS si de aceea e cat se poate de corect sa te exprimi asa. Ah ca vine nu stiu cine si zice despre el ca nu e asa...asta nu schimba cu nimic REALITATEA.

Da, exprimarea denota ca i-au cunoscut pe toti, dar greseala e a celorlalti care se ataca si o iau ad literam. Daca nu te regasesti in ceea ce generalizeaza cineva, de ce te ataci? ce treaba ai tu cu experientele aluia? Nu esti in felul in care te percepe cineva, atunci demonstreaza ca nu esti asa, simplu. Nu veni cu cliseul ala, ca vai, nu i-a cunoscut pe toti.

Fii tu EXCEPTIA! DEMONSTREAZA ca esti exceptia! Si abia atunci nu te va mai baga nimeni in aceeasi oala cu o anumita categorie de oameni.

Banuiesc ca stii in ce tara traiesti. Banuiesc ca stii ca suntem de rasul curcilor: homofobi, ipocriti, indoctrinati, ne conduce biserica, suntem codasi din toate punctele de vedere, suntem luati in ras in strainatate, avem orizonturi limitate, copiem cam tot de la americani samd.

TPU reflecta foarte bine realitatea romaneasca. Banuiesc ca stii ce majoritate de oameni isi face veacul pe aici.

Daca sunt cateva exceptii misto, nu inseamna ca gata, Romanii sunt si ei misto si merita toti respect.

Sa mai dau un exemplu. Sunt misogina, da? Si ajung sa iubesc o femeie, sau cateva femei... diferite de femeile proaste/incuiate pe care le intalnesc in general.

Cat de proasta sa fiu sa-mi schimb parerea despre femei in general si automat sa le consider destepte, misto precum iubitele mele...doar pentru ca am dat de cateva femei demne de respectul si de iubirea mea?

Tocmai asta e de ras! Sa faci greseala asta.
Nu e nimic realist in asta.

Ai inteles?

Conteaza doar ca desi sunt misogina, nu sunt si penibila incat sa fug de femei si sa nu mai iau contact ever cu femei. Si se aplica la toti aia care au parte de dezamagiri, inselat...samd. Mergi mai departe si nu arati ca ai avut parte de nasoale. Asta inseamna sa nu fii penibil. Sa nu traiesti in trecut.

Ca eu personal am dat de cativa misogini, si sincer, multi din ei ma scarbeau, desi si eu sunt misogina. Pentru ca erau prea extremisti si edgy pentru gustul meu. Aia chiar refuzau sa fie si prieteni cu femei. E deja prea mult, if you ask me. Eu am mereu limite cand e vorba de generalizari, stiu cand e posibil sa dau in penibil.

Desigur, nici mie nu-mi place cand aud "toate femeile sunt kuurve".
Dar fix alea care sar de fund in sus cu cliseul de 2 bani "LE-AI CUNOSCUT TU PE TOATE?"...fix alea aduc niste argumente de toata jena, si nici nu demonstreaza in general ca sunt stralucite mental.

Niciuna nu se gandeste..."bah dar ia stai asa, dar eu nu am fost kuurva chiar niciodata? Nicodata nu am inselat nici macar cu gandul? Niciodata nu am fost o kuurva si o parsiva dpdv caracter?"

Daca vine una si zice despre ea ca e curva, are tot respectul meu (ma refer la sex, deoarece curvia in general e asociata cu promiscuitatea). Pentru ca nu faptul ca esti curva conteaza (adica sa fii deschisa sexual), conteaza doar cum GANDESTI. Si mai ales, daca recunoaste una ca e curva dpdv caracter (adevarata definitie a curviei), again, are tot respectul meu. Cati isi mai asuma ceea ce sunt cu adevarat? Cati recunosc despre ei chestii nasoale?

De aia cliseul asta cu le-ai cunoscut pe toate...nu vine in general din partea unor persoane destepte. Nu trebuie sa cunosti toate femeile ca sa crezi asta. Oricum toata lumea e curva intr-un fel. Toti suntem pe interes, avem un interes de la oameni. Toti avem defecte. Adevarata curvie vine din caracter, cum spuneam. Din parsivitate din aia scarboasa.

Ca nici eu nu-i consider inteligenti pe aia care zic despre femei ca sunt kuurve. Absolut toti sunt inselati si inseala din diverse motive. Faza cu poligamia e cat se poate de adevarata, dar motivele mereu sunt ALTELE CAND INSELI SI ESTI INSELAT.

Atunci cand te analizezi si realizezi de ce esti inselat....atunci esti cu adevarat inteligent. Cand iti asumi comportamentul ce a dus la a fi inselat. Problema e la tine. NU la o tipa care a facut sex cu altul. Ce vina are ea ca e atrasa de mai multi? Si eu am fost atrasa de mai multi in acelasi timp, stiu cum e sa vrei sa inseli. Nu e mare chestie. Nu suntem facuti sa fim monogami. Dar eu personal, pe langa faptul ca nu sunt monogama...am avut mereu ALTE MOTIVE mult mai relevante pentru care sa vreau sa fac sex cu altul sau sa insel dpdv emotional (adevaratul inselat).

Stiu ca am deviat putin, dar devierile mele sunt mereu accurate si pe subiect. Am vrut sa-ti fac o prefata de ce intrebarea ta e una gresita si lipsita de logica. Si in acest caz, nu am cum sa fiu scurta.

Acum sa revenim la zodii.

De la gradinita si pana in ziua de azi, absolut toti tipii/barbatii peste care am dat si erau in zodia rac...erau fatalai, slabi, cu iubirea in gura toata ziua, sau in depresie din cauza ca sunt solo. Cred ca doar de unu badass in zodia rac am dat. Dar again, cum am zis mai sus, cat de prost sa fii sa-ti schimbi parerea despre toti, doar pentru ca ai dat de unul mai alpha? Majoritatea e RELEVANTA. Nu minoritatea.

Daca ziceam ca pun pret pe zodii atunci cand e vorba de relatii, meritam sa te iei de mine si sa ma judeci.
Da, cred in zodii, se potrivesc anumite trasaturi, insa nu-mi conduc viata si alegerile dupa asa ceva.

Mi-am permis sa fac o generalizare pertinenta dupa experientele pe care le-am avut. Ceea ce e perfect normal.Nu inseamna ca refuz barbati doar pentru ca sunt in zodia rac. Refuz doar prostia si gandirea eronata.

Sunt atatia pe site care sunt incuiati, aroganti, si tu fix mie mi-ai zis ca am idei preconcepute. De aia ai fost preconceputa.

Sau mai e o varianta. Esti un barbat un zodia rac care nu se considera fatalau si s-a atacat cand mi-a vazut raspunsul.

In cazul asta, de ce esti nervos...pardon, nervoasa pe mine?
Eu sunt de partea ta, sunt pro LGBT.

Sunt cea mai open minded persoana cu care ai avut contact. Cati de pe site si in general in Romanica mai sunt pro LGBT?

Un procent destul de mic.

In concluzie, sunt ultima persoana pe care vrei sa o cataloghezi drept "preconceputa".

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

În primul rând, ar trebui să-ți însușești proprietatea termenilor și să nu mai folosești cuvinte al căror sens nu îl înțelegi; nimic greșit în a nu le cunoaște sensul. Tocmai datorită/din cauza faptului că evit să am idei preconcepute, ți-am adresat o întrebare. Cum o întrebare(prin intermediul căreia nu e emisă absolut nicio idee) ar putea fi preconcepută laughing? Ți-am spus că părerea ta e preconcepută, tocmai pentru că ai catalogat o masă de oameni după niște exemple întâlnite de tine. În cazul în care ai datele vreunui studiu, te-aș ruga să mi-l citezi, ca să-mi pot schimba opinia.
Personalitatea unui individ nu e modelată exclusiv de zodia sub semnul căreia s-a născut, ci și de ascendent, influențe ale oamenilor, ale mediului în care s-a dezvoltat.

în 18 Iunie | NookAndCranny a răspuns:
Nu exista barbati in zodia rac, doar fatalai in zodia rac.

„Nu inseamna ca refuz barbati doar pentru ca sunt in zodia rac. Refuz doar prostia si gandirea eronata."

Nu ți se pare că te și contrazici puțin? Ori îți place să stai cu fătălăi, având în vedere că i-ai băgat pe toți în aceeași oală. Dacă spuneai de majoritatea, era totul în regulă, că mai existau excepții de la regulă, însă i-ai făcut pe toți o apă și un pământ.
Ai extrapolat inutil o discuție doar pentru a căuta motiv de ceartă. Nu ți se pare ironic să te consideri deschisă la minte din toată gloata de români tâmpiți, dar să ai o grămadă de prejudecăți?
Dar da, într-adevăr, animusul meu e un bărbat în zodia rac și am ales să mă simt persoană de sex feminin pe TPU sau, cine știe, poate sunt delirantă și actualmente erijez în fată/femeie.
Și doar pentru că accepți LGBT, nu înseamnă că nu poți avea idei preconcepute despre o vastă gamă de alte subiecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Spor la citit.

"În primul rând, ar trebui să-ți însușești proprietatea termenilor și să nu mai folosești cuvinte al căror sens nu îl înțelegi"

ce termen am folosit in mod eronat?
Preconceput?

PRECONCEPÚT, -Ă, preconcepuți, -te, adj. (Despre idei sau păreri) Admis, adoptat dinainte, fără o cercetare sau o experimentare prealabilă.

Tu nu intelegi anumiti termeni, nu eu.

Tocmai am spus ca am avut parte de experimentari prealabile. Unde spune in definitia aia ca preconceput inseamnna EXPERIMENTARE SAU CERCETARE TOTALA GLOBALA?

Daca cunosti foarte multi oameni in zodia rac fatalai nu se pune ca experimentare prealabila? Cercetarea aia din definitie inseamna in cazul de fata analiza psihologica a acestor persoane. Toti aveau acelasi pattern.

Si da, ai fost preconceputa si prin intrebarea pusa. Preconceptiile nu se expun doar prin afirmatii. Prin faptul ca m-ai intrebat initial "I-ai cunoscut pe toți și știi cum sunt?" ai presupus ca nu am experienta si ca nu am dreptul sa adopt pareri proprii despre majoritatea oamenilor din zodia rac intalniti de mine.
Asta una.

A doua oara m-ai intrebat daca pot explica, aratand din nou, ca te astepti sa nu fiu in stare sa-mi sustin perceptiile si ideile.

Deci per ansamblu, ai fost cliseica si destul de previzibila. Ramuri ale preconceptiei. Asta tot lipsa de cercetare/experimentare neuronala se cheama.

Ok, sa zicem ca ai fost curioasa si nu ai presupus a doua oara ca nu sunt in stare sa-mi sustin punctul de vedere.Dar felul cum te-ai exprimat m-a facut sa cred opusul.

"Ți-am spus că părerea ta e preconcepută, tocmai pentru că ai catalogat o masă de oameni după niște exemple întâlnite de tine. În cazul în care ai datele vreunui studiu, te-aș ruga să mi-l citezi, ca să-mi pot schimba opinia."

Si de cand masele de oameni intalnite de mine si de altii nu sunt relevante pentru a adopta o anumita conceptie?
Iar esti preconceputa, prin faptul ca ai mentionat sa-ti arat studii. Toate cliseicele o baga pe aia cu studiile.

Dar studiile mele personale ce au?

Realizezi ca oamenii de stiinta, psihologii sau diversi asa zisi experti care fac studii pe oameni nu ajung sa ii includa pe toti de pe planeta, nu?
Si ei se raporteaza la un anumit procent ca apoi sa emita concluzii, fara sa fie nevoie sa-i studieze pe absolut toti oamenii de pe Terra.

Parca studiai psihologia. Ma insel?
Nu cumva si in domeniul asta analiza aia psihologica urmeaza acelasi pattern precum astrologia? Se bazeaza pe majoritate? Si ca exceptiile nu prea conteaza? Intr-adevar, exceptiile sunt si ele luate in considerare, dar nu cat sa influenteze intreaga teorie despre anumite afectiuni cum ar fi Borderline, Schizofrenie, Bipolaritate si alte asemenea.

"Personalitatea unui individ nu e modelată exclusiv de zodia sub semnul căreia s-a născut, ci și de ascendent, influențe ale oamenilor, ale mediului în care s-a dezvoltat."

Deviezi grav. Unde am sustinut eu asa ceva? Unde am aratat eu ca sunt o maniaca dupa zodii?

"Dacă spuneai de majoritatea, era totul în regulă, că mai existau excepții de la regulă, însă i-ai făcut pe toți o apă și un pământ."

Pai daca foloseam termenul "majoritatea" unde mai era distractia? Imi mai sarea cineva in cap?
Adica e destul de clar ca a fost spusa in forma de gluma ca sa starnesc reactii.

Si am vorbit parca si de termenul "toti" si de practicalitatea lui. E mai usor si practic sa zici ca toti sunt intr-un fel (desi e clar ca ma refer la majoritatea), decat sa-i iau pe rand pe toti si sa spun de fiecare ca e fatalau sau nu.

Ce am zis eu de exceptii in raspunsul anterior?!
Sa vina un barbat in zodia rac sa-mi demonstreze ca nu e fatalau! SIMPLU!

Eu am dreptul sa generalizez despre ce vreau eu, atata timp cat nimeni nu-mi demonstreaza contrariul!
2, 3 exceptii nu se pun, cum se pare ca trebuie sa repet de fiecare data. DE ACEEA SI SCRIU MULT, pentru ca ai probleme grave de reflectare si de a intelege ceva ATAT DE SIMPLU.
NU eu sunt problema aici. Eu prin astfel de afirmatii provoc lumea sa-mi demonstreze ca nu sunt cum ii caracterizez. Ceva absolut normal si logic. E ceva normal sa provoci pe cineva. Sa stimulezi pe cineva in mod constructiv, nu negativ, evident. Asa cunosti pe cineva cum trebuie, provocandu-l. Asta e esenta cunoasterii umane. Vezi de ce e in stare comportamental si argumentativ. Dar tu tot ce ai vazut a fost faptul ca am vrut sa provoc lumea la cearta.

Deloc inteligent if you ask me, si destul de "preconceput".

Dupa cum vezi, eu iti demonstrez de fiecare data de ce esti preconceputa. Tu nu mi-ai demonstrat nimic, continui cu acuze fara nicio baza.

"Ai extrapolat inutil o discuție doar pentru a căuta motiv de ceartă."

Nu, am cautat motiv de provocare. Am spus mai sus. Sa provoci pe cineva sa-ti demonstreze contrariul e cearta?
Se simt jigniti doar aia care se regasesc.

Chiar daca nu era discutia despre tine, tu te-ai simtit jignita, si numai tu stii in ce fel anume. Asta nu ma priveste, e doar problema ta. Femeile se pricep sa inventeze probleme acolo unde nu sunt.

Valeuu, am emis o prejudecata! Sue me!
Dar am o idee mai buna. Demonstreaza ca esti opusul!

"Nu ți se pare ironic să te consideri deschisă la minte din toată gloata de români tâmpiți, dar să ai o grămadă de prejudecăți? "

I-auzi!

Unde e gramada aia? ca eu n-o vad.

You are delusional. Again, acum oare cine emite idei preconcepute?

Vad ca te plangi ca scriu mult. Tu nu ai inteles nimic dintr-un roman lung super detaliat in mod eclectic, dar apoi daca scriam un reply scurt. Cred ca mai clar de atat nu puteam sa relatez.
Dar again, cu femeile oricum o dai, nu e bine.
Oh yeah! Sue me again!

"Și doar pentru că accepți LGBT, nu înseamnă că nu poți avea idei preconcepute despre o vastă gamă de alte subiecte."

Adevarat. Dar presupunerea asta a ta avea o baza solida daca chiar demonstram ca am prejudecati. Intotdeauna vorbesc in cunostinta de cauza, dupa cum am demonstrat de fiecare data. Deci din nou, te inseli. Oricum termenul de preconceptie se refera in general la oameni. Exista preconceptii despre alte vietati sau obiecte care sa conteze mai mult decat cele despre oameni? Si preconceptia se refera oricum tot la acceptare. Deci poti incadra aici si LGBT, mai ales.

Sa accepti si sa tolerezi e foarte important si face diferenta intre un prost si un inteligent.
Pentru mine de exemplu, sa nu accepti LGBT e deal breaker. Nu am cum sa te mai vad inteligent dupa ce aflu ca esti homofob.

Pentru ca homofobia e legata de multe alte aspecte ce tin de inteligenta: esti indoctrinat de biserica, esti scarbos de ipocrit (pentru ca mai toti se uita la p0rno cu gay si lesbi, dar in realitate te declari plin de repugna la adresa lor), judeci fara sa cunosti persoana, practic din prima o renegi doar pentru ca e gay, si contribui si la nefericirea propriului copil, ceea ce duce de multe ori si la suicid. Numai negativisme aduce homofobia. Vine cu un pachet intreg de defecte intolerabile. Asta e printre primele motive de suicid: pentru ca parintii nu iti accepta orientarea sexuala. Pe locul 2 e depresia. SI DA, ASTA E UN STUDIU.

Dar depresia oricum merge mana in mana cu asta. Devii depresiv cand nu esti acceptat si tolerat in niciun fel, dpdv gandire, dorinte sau comportament.
Intr-adevar, nu inseamna ca daca esti pro LGBT esti dumnezeu si free of stupidity. Dar daca esti deschis din punctul asta de vedere, automat esti deschis si in general. Ceea ce conteaza foarte mult. Nivelul de toleranta spune tot despre tine.

Eu nu am intalnit in viata mea un homofob inteligent. Dimpotriva, astia au idei preconcepute despre o vasta gama de alte subiecte.
Cum sa consider inteligent un om care uraste o categorie de oameni fara o baza solida? Asta e primul lucru pe care trebuie sa il iei in considerare cand cunosti prima oara pe cineva. Zi-mi tu ceva mai important de atat, chiar sunt curioasa.

Adica sunt pro LGBT, da? Ofera-mi te rog exemple despre ce preconceptii as avea eu si ar fi intolerabile pentru tine. Preconceptii care automat ar anula faptul ca sunt pro LGBT, sau ca trasatura asta pozitiva se anuleaza.
Scoatem din ecuatie "femeile sunt kuurve si barbatii sunt porci", pentru ca e evident ca nu am mentionat asa ceva.

Dar probabil vei zice a N-a oara ca nu am folosit "majoritatea".

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Măcar ești amuzantă, îmi lași impresia că ești un chihuahua de ăla mic și nervos, dar nu te îngrijora, că sunt drăguți happy.
La fel ca mai sus, te-ai contrazis în nenumărate rânduri(întâi spui că ai folosit un termen doar pentru a provoca, apoi dai o mulțime de argumente cum că ar fi opinia ta, vorbești de toleranță, dar arunci săgeți înspre cei cu probleme; înainte de a-i judeca, încearcă să-i înțelegi), iar eu nu o să mai bat apa în piuă readucând aceleași argumente, că n-are sens. O discuție în contradictoriu este constructivă doar în momentul în care argumentele sunt plauzibile și, să-mi fie cu iertare, ale tale nu mi se par a fi, mai cu seamă că nu văd să fi menționat pe undeva foarte multe dintre lucrurile enunțate de tine, dar e în regulă.
Eu nu m-am simțit jignită absolut deloc, nu știu de unde ai tras concluzia asta laughing; probabil e doar proiecția propriei tale gândiri. Despre demonstrat, tu mă poți considera în orice fel: de la proastă până la retardată, că nu contează. Validarea de care simt eu nevoie vine din partea altora. Totuși, poate ar trebui să-ți pui niște semne de întrebare cu privire la nevoia ta de atenție(pe care-poate-n-o sesizezi la nivel conștient).
În urmă cu câteva zile, mi-a apărut pe Facebook un adagiu al minunatului Coelho în care spunea fix ce ai spus tu, adică devii depresiv când nu ești tolerat, acceptat. Da, poate fi și acesta un motiv, însă e departe de a fi motivul tuturor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Da, sunt amuzanta, ceea ce nu pot spune la fel despre tine.

Nu ma contrazic decat cu mine insami

"ia zi fatahh, cum imi sta fusta asta?"

"nu-ti sta bine, iti scoate soldurile prea mult in evidenta, nu ca ar fi ceva rau, barbatii sunt atrasi de solduri late, denota ca esti fertila si ca vei naste copii sanatosi"

"asa e fataah, ce desteapta esti, manca-ti-as soldurile alea biness"

Din nou, argumente zero.

Am si pomenit de psihologie si ce te-ai gandit? "Stai sa fac putin pe psiholoaga sa par mai interesanta". Dar sunteti toti amuzanti si cute cand faceti pe psihologii in fata mea.

Sunt oricum obisnuita, am vorbit cu destui psihologi care turnau romane despre nimic.

Ca tot vorbeam despre nevoia de atentie, asta e cliseul absolut cand cineva nu are argumente. Ba nu, aia cu "frustratul" e cliseul absolut, insa oricum m-ai facut si frustrata in mod subtil.

TOTI AVEM NEVOIE DE ATENTIE SI DE VALIDARE. Ceea ce e perfect uman si firesc.

Mai ales, noi, femeile. Wink wink, nu-i asa?

Daca nu aveai nevoie de atentie, cum ma acuzi pe mine...nu mai aveai cont pe TPU sau pe orice alt site de socializare. Ai poza cu tine la avatar machiata, ceea ce denota nevoia de atentie din partea barbatilor si de validare ca arati bine. Btw, ai fruntea lata, nu ti-ar strica un breton.

Pe TPU esti printre oameni, iar tu avand cont aici, ajutand lumea...primesti validare ca esti utila cu ceva si ca esti apreciata.
Fix ca in viata reala. Ceea ce contrazice afirmatia ta "Validarea de care simt eu nevoie vine din partea altora."

Sotto. Nu pacalesti pe nimeni.

Si inca ceva, ai spus de cateva ori ca ai fost supraponderala si ca acum ai slabit.
Cand erai supraponderala aveai cont pe TPU sa-ti pui poze cu tine?
Ai slabit, arati ok acum, ti-ai pus niste machiaj pe fata si ai intrat pe TPU pentru atentie.

Stii cine nu are nevoie de atentie si de validare, fara sa aiba conturi online si niciun contact cu virtualul?
Ron Swanson.
Si da, nu exista, e doar un personaj dintr-un serial. Pentru ca doar in filme si seriale vezi astfel de oameni.

Si ghici ce? Psihologii tot din nevoia de validare si de atentie devin psihologi. Cand stii absolut tot despre pacienti, pe cand tu doar stai si asculti, nimeni nu iti stie secretele, si cine esti cu adevarat. Asta iti confera putere, atentie, validare ca desi esti plin de defecte, ipocrit la fel ca restul, (poate si mai f*cked up decat pacientii tai)...asta te face sa te simti perfect, infailibil, special, un mini zeu atotstiutor si irefutabil.

Ajutorul e pe locul 2. Ego-ul e mult mai important.

Si chestia asta i-am spus-o unui psihiatru (m-am dus de curiozitate, nu de nevoie). Reactia dansei? A zambit si nu a zis nimic. A spus doar ca ma mai asteapta, pentru ca i-a facut placere sa ma asculte. Toata sedinta nu a spus nimic, doar m-a ascultat.

De aia am si adus in discutie psihologia, ca sa iti dau ocazia sa fii ipocrita si sa raspunzi din nou cu aer de superioritate, ceea ce am si reusit.

"dar arunci săgeți înspre cei cu probleme; înainte de a-i judeca, încearcă să-i înțelegi"

Din nou, deviezi. De ce vorbesti la plural? Am vorbit doar de o categorie de persoane: fatalaii.
Ii inteleg, dar nu trebuie incurajat sub nicio forma un astfel de comportament si de caracter, pentru ca ai numai de pierdut. Din nou, ma judeci fara sa ma cunosti. Am incercat sa ajut destui fatalai, chiar sa cucereasca femei si au fost extrem de recunoscatori. Eu mereu spun adevarul crud in fata, nu sugarcoat-uiesc nimic, si asta ii ajuta cu adevarat, nu sa fii draguta cu ei si sa-i intelegi. Toti mi-au multumit ca am fost directa si dura cu ei.

" mai cu seamă că nu văd să fi menționat pe undeva foarte multe dintre lucrurile enunțate de tine, dar e în regulă."

Nu zau? Ti-am dat citate din raspunsurile tale, duduie. Pe baza raspunsurilor tale mi-am creat reply-urile.

"un adagiu al minunatului Coelho"

Da, am inteles, trebuia sa mentionezi ca iti place sa citesti si ca ai fi vreo intelectuala, ca sa-ti ascunzi reflectarile destul de aschilopate.

Adevaratul intelectualism din astfel de discutii iese la iveala, din provocari mentale (pe care se pare, le tot critici si renegi) si din dezbateri. Tu poti sa citesti cate carti vrei, poti sa pui pe Facebook cate citate vrei tu ca sa ai parte de atentie si de validare ca ai fi vreo intelectuala, dar pe mine nu ma pacaleste nimeni.

"Eu nu m-am simțit jignită absolut deloc, nu știu de unde ai tras concluzia asta"

Am tras destule concluzii pertinente, si am fost crystal clear big time. Dar din autoaparare, vei spune la nesfarsit ca nu stii de unde mi-am permis eu sa trag concluziile x?!
Nu ca nu te simti jignita, NU VREI. Dar e uman si firesc, te inteleg.

Bun, ti-a expirat timpul. Ne vedem data viitoare la o noua sedinta. Si nu pentru ca imi face placere sa te ascult.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie să mă crezi pe mine, pe psihologi sau pe oricine altcineva, ci să cauți singură, să încerci să te autoanalizezi și să-ți accepți umbra. Natura ne-a lăsat atât cu calități, cât și cu defecte. Nici nu am negat că eu nu aș avea nevoie de validare, că aș fi autosuficientă, ci că nevoia mea de validare nu te implică și pe tine laughing. Nu mă simt jignită nu pentru că vreau, ci pentru că nu pot. Când iei antibiotic mult timp, corpul tău nu mai reacționează la respectivul antibiotic; așa și cu jignirile.
Contul meu de aici a fost în scopul de a-i ajuta pe alții și, implicit, de a beneficia și eu de informații pe care nu le dețin, motiv pentru care am pus la rândul meu anumite întrebări. Și da, am avut poze cu mine inclusiv de când aveam mai multe kg, inclusiv nemachiată, vorbesc despre problemele mele, pentru că se pot regăsi și alții în ele și poate găsesc o cale mai simplă să le depașească.
Permite-ți să tragi absolut orice concluzii, dar nu te aștepta să mă intereseze. Îmi place cum respingi psihologia, cum respingi opiniile altora și cum numai ale tale sunt cele valide. Îmi place cum ai căutat să mă jignești, deși nu te-am jignit. Ți-am spus că ai o părere preconcepută despre ceva legat de zodii, iar tu ai adus în discuție nenumărate lucruri laughing.
Îți mulțumesc pentru sugestia de a-mi face breton, dar îmi place prea mult fruntea mea lată încât s-o ascund după niște păr. În timpul meu liber îmi place să o compar cu fruntea Angelinei Jolie(ironie, că am văzut că nu le prea prinzi).
Permite-mi să părăsesc discuția, că eu am trecut de etapa în care te afli tu acum. O discuție în contradictoriu este benefică dacă se rezumă la subiectul despre care era vorba, nu dacă începi să vorbești despre cai verzi pe pereți sau ce-ți mai dă prin căpșor. Fii mai zen data viitoare. Mi-a făcut plăcere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Fratica, ar trebui sa mai primesc o moneda de la editori pentru faptul ca m-am abtinut grav sa nu te jignesc sau sa te injur.

Ceea ce e foarte greu, avand in vedere cat ti-o cauti cu lumanarea.

Iar vorbesti tampenii:

" Îmi place cum ai căutat să mă jignești, deși nu te-am jignit. "

Astea ce dracu sunt?

"În primul rând, ar trebui să-ți însușești proprietatea termenilor și să nu mai folosești cuvinte al căror sens nu îl înțelegi; nimic greșit în a nu le cunoaște sensul. "

"Ce idee preconcepută. I-ai cunoscut pe toți și știi cum sunt?"

Tu fiind prima care m-a provocat inutil.

"Fii mai zen data viitoare."

Deci esti aroganta, ipocrita si ma jignesti prima dar te astepti sa fiu zen.

Cred ca mai zen de atat nu puteam sa fiu, repet.

Am luat fiecare fraza de-ale tale si le-am analizat frumos, logic si pe subiect, si explicat concis unde ai gresit.
Tu in schimb, nu mi-ai adus niciun argument pe care l-am solicitat fair and square.

Cai verzi pe pereti, a?
Ceva de cal iti trebuie tie sa te puna la punct si fizic, nu doar verbal, cum am facut-o eu. Sa vezi ce pe pereti o sa fii tu, dar nu de la placere, ci splattered all over the place. Abia atunci o sa te potolesti. Pentru ca ghici ce? Nu vei mai fi vie.

| Rihhana1 a răspuns:

Aer si apa, depinde de personalitatea voastra.

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Clar. Zodia le rezolva pe toate, garantat.

| mr009 a răspuns:

Poate da, poate nu... Crede-mă, criteriile ce trebuie luate în primul rând în considerare sunt temperamentul, credințele, filosofia de viață sau alte aspecte.