| Xenoverse1 a întrebat:

Fratele meu din Anglia e un egoist, si-a luat Samsung S21 si a vandut S9+ in loc sa mi-l dea mie cadou. Si mi-a promis că imi da mie S9+ cand isi va lua telefon nou.

Am si eu telefon dar bateria îi praf, de abia ma tine o zi, Samsung A5 2017.

Fratele meu a avut si S8 si l-a vandut si pe ala acum 2 ani in loc sa mi-l dea mie, am ajuns la concluzia ca fratele meu nu tine la mine.

Voi ce păreri aveti?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta e, in viata te lovesti de multe vrute si nevrute

| Violleta2022 a răspuns:

Fratele tau nu este egoist, doar ca isi face calculele in asa fel inca sa economiseasca fiecare banut pe care il are sau il poate recupera.

Daca vrei telefon nou, cumpara-ti ca nu-i nimeni obligats a-ti faac cadoruis au sa-ti dea pe gratis.
Imi pare rau sa-ti spun, dar vad ca ai 29 de ani si nu-i nromal sa ceri sau sa intinzi mana la pomana, iti cumperi singur din banii pe care-i muncesti. daca nu muncesti iti iei de munca si cand ai bani, atunci iti cumperi.
Frate-frate, dar branza-i pe bani!
Aici nu-i chestie de iubit si nici de datorie fata de tine, ci de dreptate si bani munciti. Sunt banii lui si are dreptul sa faca ce doreste cu ei.

| Xenoverse1 explică (pentru Violleta2022):

Pentru tine nu ti se pare normal sa întind mâna, daca erai in locul meu nu ai proceda la fel?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Daca fratele tau intimpina probleme financiare si are nevoie de bani, a facut foarte bine sa vanda telefonul vechi, ca sa faca rost de ceva banuti.
Cat priveste despre tine, ia-ti de munca, ca la 29 de ani nu ai de ce sa intinzi mana.
Eu am 4 frati, dar nu am cerut niciodata. Daca cineva mi-a dat ceva, am spus multumesc, dar NU am cerut, pentru ca nu-i normal sa faci asta, ca sa-i pui pe toti in situatii jenante, mai ales cand sunt casatoriti si fiecare are probleme financiare, la care nu trebuie sa-ti dea tie raportul.
Cumpara-ti singur, ca nu mai esti in intretinerea parintilor sau fratilor, la anii astia.

| halogen001 a răspuns:

Se poate sa fie si asa. Mie sora mea imi da tot ce are mai bun. Eu accept sa-mi dea ce are mai bun pentru ca stiu ca se bucura mai mult pentru mine decat pentru ea. Si eu fac la fel si e perfect. Intre noi nu a funtionat si nu va functiona niciodata proverbul „Frate, frate, dar brânza e pe bani". Asa cred ca trebuie sa fie o relatie intre frati.

| Furnicuta000 a răspuns:

L-ai intrebat daca ti-l da tie? Ce a zis?

| Xenoverse1 explică (pentru Furnicuta000):

Da, mi-a spus ca imi da mie, dupa ce isi cumpara alt telefon.

| RobertMoon a răspuns:

Când o să muncești și o să vezi ce greu se fac banii o sa fii și tu zgârcit cu alții. Dacă ți-a promis că ți-l dă ție și l-a vândut a fost un gest nașpa, dar poate avea nevoie de bani.

| Invictusman a răspuns:

Eu în locul tău nici nu îl mai băgam în seama.
Ți o promis și nu s-o ținut de cuvânt, mai ales ca tu ești bolnav meritai și tu un telefon doar nu îți dădea o avere.
De mult timp te rogi la el sa îți trimite un telefon și el e indiferent se gândește doar la el.
Nu ai ce sa faci asa-s unii oamenii, trebuie din păcate sa nu mai cerșești mila nimănui, pentru ca fiecare e pentru el în ziua de azi.
Dacă vreodată în viata te ridici și dai de bani, îți merge bine sa ii ignori pe toți care nu ți-au oferit ajutor, sa nu ii bagi în seama.
La greu nimeni nu te ajuta, știu ca ai handicap și meritai și tu un telefon doar ești sânge din sângele lui.

| SingleForOne a răspuns:

Nu visa la lucrurile celorlalți, dacă aceștia nu au un obicei de la început să dea lucruri din inimă.

Acum vin alții cu "trebuie să-ți câștigi singur ce vrei, prin propriile merite și efort"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă pentru tine iubirea stă într-un telefon, nu mai am ce comenta.

| morfeo a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba ca nu si-a respectat promisiunile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ți-a spus sigur că ți-l dă ție, cred el este un om care nu prea se ține de cuvânt, și nu cred că numai cu tine ci in general sau uită ce a promis. In fine, treci peste telefonul ăla. Eu i-am dat o grămadă de dvd-uri cu filme unei rude, a spus că mi le dă înapoi, și nu mi le-a dat, mi-a lăsat o impresie proastă, dar nici nu a mai dat respectivul pe la mine să vadă ce fac. Asa că au rămas date.

| Anuket a răspuns:

Cu S10-le ce a făcut?

| AlexAL275 a răspuns:

Sunt doar promisiuni false, toți am avut parte de ele, nu mai aștepta ca alții să-ți ofere ceva anume, te păcălești singur. A5 2017 am avut și eu și încă îl am, ai dreptate aici, se descarcă repede bateria, mai ales după un anumit număr de cicluri de încărcare. Dacă vei rămâne cu acestă gândire că trebuie să primești ceva de la cineva, ți-o vei lua rău de tot în freză de la viață. Pune mâna învăță, i-ați un job, învață să folosești cum trebuie banul și deschide ochii. ( știu că am scris de ori " învață ", dar asta e ideea). Nu știu cum privești tu lucrurile, dar eu când văd că anumiți oameni au aceste defecte mă gândesc că niciodată nu ar trebui să fac ceea ce fac ei sau să fiu ca ei.