Întrebare recomandată | Gaby212 a întrebat:

Fratele meu si-a pierdut cel mai bun prieten intr-un accident si acum nimeni nu mai poate sa il calmeze.E adolescent, are 16 ani.Stim cu totii ca a fost un soc si ca erau foarte apropiati, dar credem ca exagereaza.Ce pot sa ii fac eu ca sa se simta mai bine? Locuiesc inalt oras, la 100 de km distanta.

Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Toti suntem diferiti si manevram astfel de situatii diferit. Ceea ce tu vezi ca pe-o exagerare si un tipat dupa atentie poate chiar este o durere adanca si un tipat dupa ajutor. Eu as spune sa te interesezi sincer de el,fii tu acel membru din familie care lasa judecata de-o parte si asculta-l. Ascultandu-l vei intelege! Este dificil sa pierzi pe cineva la orice varsta,indiferent de gradul de rudenie sau prietenie,daramite in adolescenta,cand,cu totii stim ca toate ni se pareau mai exacerbate. Moartea este dificil de manevrat atunci cand persoana este deja labila emotional. Daca tu nu-l poti asculta fara sa-l judeci si sa-i spui ca exagereaza,recomanda-i un psiholog,mergi cu el,sau poate parintii tai,nu este o rusine! Eu am o cunostina a carui fiu s-a sinucis. A fost implicat intr-un accident,era la volan,baiatul cu care era,prieten cu el,in dreapta,a decedat. Mereu vorbea de cat de vinovat se simte ca el a trait,ca din vina lui,ca ar fi putut sa evite, etc. (Desi nu putea, politia a stabilit ca nu era vina lui)Parintii l-au ignorat, nu din lasitate ca n-ar fi vrut sa vorbeasca cu el, ci pentru ca pur si simplu nu stiau cum...si-a luat viata lasand un bilet cu cateva randuri, practic spunea ca nu a stiut cum sa traiasca cu acea vina. Poate discutat mai pe sleau si mai bine ascultat ar fi fost in viata si azi...pacat de el. Asa ca nimic nu este de ignorat!

19 răspunsuri:
| Anonim9q5 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi in orasul lui, petrecandu-ti mai mult timp cu el si facandu-i toate poftele ca sa incerci sa il faci sa uite.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Crede-ma, stiu cum e sa pierzi o persoana importanta, socul nu trece cu una cu doua. In loc sa te gandesti ca exagereaza, incearca sa ii fii alaturi, sa stai o perioada la el in oras, sa petreci timp cu el. Nici eu nu as fi putut sa trec peste soc daca nu aveam persoane care sa-mi fie alaturi, stii ce zic?

| N0H4CK a răspuns:

Mai stai și tu cu el

| Gaby212 explică (pentru N0H4CK):

Incerc sa vad ce pot face, sunt in alt oras.

| Gaby212 explică (pentru Anonim9q5):

Mersi pentru sugestie...Cred ca voi da o fuga weekendul asta, ma gandeam ca plec acum si ma intorc poimaine.

| Gaby212 explică (pentru EvilMayDie64):

Ai dreptate.Ma duc pana acasa weekendul astq.

| Andreeush a răspuns:

Pierderea unei persoane dragi e dureros.
Doar timpul vindecă rănile.

| qwertpro a răspuns:

Da stiu cum e sa pierzi un prieten foarte bun.Eu am avut un prieten, si tineam foarte foarte mult la el.Desi in cele din urma din cauza unor prostii facute de mine dar si de el, am rupt aceasta prietenie.El asa a decis, nu eu, si asa l-am pierdut pentru totdeauna.Cand ne vedem prin scoala ne prefacem ca nu ne stim si trecem mai departe.Nu am mai vorbit de jumtate de an, si da, doare foarte mult cand te gandesti la amintirile care au fost si nu vor mai fi cu o persoana.La inceput si eu am avut un soc puternic, a durat mult timp pana am scapat de acest soc, dar timpul te face sa accepti ca ceva s-a terminat.Da, nu se uita, dar durerea mai trece cu timpul.In asa momente, fratele tau are nevoie sa fie in compania prietenilor si a familie, sa inteleaga ca nu e singur, sa vada ca are sustinere.Cu timpul va accepta acest lucru si va trece peste.Acum e o perioada grea de acceptare, dar va fi bine cu timpul. Orice rana se vide cu timpul, nu complet, dar nu mai e atat de dureroasa. Poate ar fi bine si sa consulte un psiholog deoarece e o stare oribila, deoarece mereu te gandesti la ceea ce a fost si nu o sa mai fie si intri in amintiri care aduc doar durere.

| Gaby212 explică (pentru qwertpro):

Meritai fundita happy A fost cineva inante, dar apreciez mult raspunsul.

| qwertpro a răspuns (pentru Gaby212):

Ma bucur ca am putut sa ajut cu ceva =), asta conteaza pentru mine.

| Gaby212 explică:

Nu era nevoie sa dai copy-paste, crede-ma...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

,,credem ca exagereaza'' daca erai in fata mea acum, te pocneam.

| CotutiuMartian a răspuns:

Salut Îl poți ajuți să găsească pe Dumnezeu și găsește adevărată prietenie și bucurie happy

| Gaby212 explică (pentru CotutiuMartian):

Pai acum sunt cu el, maine seara ma intorc... Am reusut sa il mai binedispun, am mers la partia de schi, am jucat jocuri video si l-am luat cu mine la un drive test la o reprezentanta auto din zona. A fost foarte fain, maine ma gandeam sa ii fac un cadou...Ca sa ii mai alunge gandurile si cand eu nu voi mai fi cu el: un catel/pisica, ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are nevoie de mângâiere. E greu să pierzi pe cineva, mai ales când îl pierzi pentru totdeauna!

| Donsavas a răspuns:

Sa meargă la un psihiatru pentru copii și adolescenți! Aici e vorba de sănătatea mintală a unui om, nu e de joacă! Tu nu il poti ajuta cu mare lucru, are nevoie de un doctor. Traumă se vindeca cu terapie, inclusiv medicamentoasa, pentru protecția creierului sau.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti face prea multe pentru el.
Invita-l la tine in vacanta si petreceti timp impreuna, daca poti.
Durerea si socul sunt in el si vor fii acolo, o buna bucata de vreme, pana isi va gasi o preocupare, care sa-l scoata din starea asta. Timpul il va ajuta sa treaca peste socul asta.

| Radu281 a răspuns:

Ia l cu tine, scoate l prin oras, vorbeste cu el despre cum raposatul, du l la filme, fa l sa se simta iubit si impotant.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie sa pastrati legatura in permanenta, sa il suni zilnic sa vezi cum e iar cand aveti ocazia sa petreceti mai mult timp impreuna.
Poate ar trebui sa discutati deschis despre aceasta problema, daca mai sufera la fel de mult dupa prietenul lui.
Ii va face mult mai bine daca se descarca sufleteste.