| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! Aveam un coleg cu care mă înțelegeam foarte bine, ne priveam unul pe altul în timpul orei și vorbeam foarte des.Era o legătură foarte strânsă între noi,simțeam căldură în privirea lui.I-am spus că îl plac,iar el nu a reacționat în vreun fel neplăcut,ba din contră,am devenit și mai buni prieteni. Când a aflat una din prietenele mele că-mi place de el a început să răspândească zvonul prin clasă,iar colegii noștri au început să facă glume nesărate, iar pe el l-a deranjat foarte tare.Acum mă evită.Nu îmi mai vorbește și nici nu mă privește.Au trecut câteva luni de când este distant.Ce ar trebui să fac pentru a reface relația noastră de prietenie? Mulțumesc frumos! Dau fundiță!

Răspuns Câştigător
| sprezero a răspuns:

Daca nu vrei, nu renunta la el.
Roaga-te pentru el, pastreaza in inima taina aceasta pentru el si sa i-o spui la momentul potrivit, intre voi doi "bai baiete, tin la tine, nu uita".
Fii matura, feminina si discreta si ai rabdare, ai sa vezi ca daca reusesti sa fii senina si sa ai incredere ca lucrurile se rezolva, nici n-o sa treaca mult timp si se rezolva.

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Multumeste-i "prietenei" tale!
Alta data alege-ti mai bine prietenele...

| Swallalala a răspuns (pentru Bula):

Știu sad și mi-ar plăcea să dau timpul înapoi.

| BloodyLips a răspuns:

Baietii nu sunt asa, am invatat asta pe pielea mea.Nu ai cum sa refaci prietenia cu el.De multe ori sunt foarte superficiali si nu se ataseaza cu adevarat, d'aia se distanteaza asa repede.Nu trebuie tu sa te dai peste cap sa refaci prietenia cu el, daca el vrea sa continue te va cauta.Dar poate nu vrea prietenie, iar baietii nu sunt deloc rabdatori. Poate voia o relatie si a inteles ca tu nu ai vrea, asa ca s-a distantat.Asa fac majoritatea, greu o sa gasesti baiatul care sa vrea sa fie mereu alaturi de tine si sa te faca fericita chiar daca tu esti suprata pe el, nu ii oferi dragoste cand ar vrea el, etc.Si nu sa se targuiasca ca la Obor"te iubesc pentru ca ma iubesti, vorbesc cu tine pentru ca vorbesti cu mine, tin la tine pentru ca tii la mine, ti-am luat cadou pentru ca mi-ai luat cadou, etc.Cand esti indragostit sau tii la cineva cu adevarat nu conteaza lucrurile astea. Daca el s-a distantat este fix alegerea lui, considera ca viata lui este mai usoara si frumoasa fara tine si ar trebui sa ii respecti decizia.S-ar putea sa se intoarca si sa fii dejamagita, pentru ca oamenii se afla intr-o continua schimbare.De multe ori mi s-a intamplat sa ma simt ca o straina cand discutam cu oameni pe care i-am iubit atat de mult inainte.Asta e, asa e viata.Toata lumea se grabeste, nimeni nu mai are timp de fluturasi si de atasarea aia sincera.Chiar daca persoana vrea sa o lasi tu sa nu poti.Caut de mult timp asta, caut de mult timp prieteni adevarati cu care chiar sa pot vorbi orice, insa de fiecare data am fost dezamagita.Pentru ca sa suntem noi, facem doar ce e mai bine pentru noi, mereu.Suntem egoisti si mereu alegem calea cea mai usoara, ne mintim intre noi, incercam sa facem o impresie buna..si trece viata pe langa noi si ne trezim la 30 de ani ca ne-am pierdut tineretea fara scop. Daca ar fi tinut si el cel putin la fel de mult cum ai tinut tu la el nu i-ar fi rusine cu tine, pentru ca d'aia se rusina si il deranjau glumitele colegilor.Si eu am avut parte de glumite proaste la care radeam pur si simplu sau dadeam alta replica, dar nu ma rusinam sau suparam, pentru ca era prietenul meu tipul respectiv si dupa cand ramaneam singuri radeam de prostia lor.Stiu cum e sentimentul ala camd ai vrea sa vorbesti cu o persoana si nu poti, cand iti lipseste cineva dar stii ca tu nu ii lipsesti lui, cand ai vrea sa vorbesti iar zilnic eu el, sa astepti sa se trezeasca ca sa ii spui "buna dimineata". Stiu prea bine golul ala.Si o sa vina alte persoane in viata ta care sa il acopere.Si chiar daca te mai gandesti uneori la cum era inainte prietenia voastra si cat de dor iti e de ea, ar trebi sa te gandesti ca timpul l-a schimbat si pe el, nu mai e aceeasi persoana cu care ti-ai facut amintirile placute care ti-au ramas in suflet.Pana la urma pentru asta traim,sa ne facem amintiri frumoase,sunt singurele care iti raman in minte toata viata,pana in momentul mortii.Dar uneori, foarte rar, raman si persoane.M-am uitat la "The great Gatsby". Frumos film, ultimul lui cuvant a fost "Daisy", numele fetei pe care o iubea.Si nu mai stiu ce articol citisem, despre ce mare fizician sau matematician, ale carui ultime cuvinte se refereau la prima lui iubire, ultimul fiind chiar numele ei.Sunt rare, rare, dar exista.Simt ca am deviat mult de la subiectlaughingCauta o persoana ca asta, nu mai alerga dupa trecut si dupa "prieteni" ca astia. Daca au trecut deja cateva luni e destul de clara situatia.Trateaza-l cu aceeasi indiferenta.

| Swallalala a răspuns (pentru BloodyLips):

E așa de trist că s-a dus totul, parcă a mai rămas ceva, dar nu mai e la fel.Sunt înecată în lacrimi.Îmi lipsește foarte mult sad

| sprezero a răspuns (pentru Swallalala):

Stai undeva relaxata, inchide ochii si inchizand ochii lasa in urma tot ce te supara, toata strangerea aia de suflet, toata neincrederea.
Tine ochii inchisi...
Apoi du-te cu mintea in cel mai frumos loc pe care ti-l poti inchipui, vezi acolo detaliile, auzi adierea vantului, iarba, soarele care apune, e un loc unde timpul nu se scurge niciodata.
Respira adanc si stai acolo cateva momente singura, ia o binemeritata pauza de la toata lumea asta...
Fa acolo o rugaciune pentru tine, sa te linistesti un pic.

Nu femeile trebuie sa iubeasca primele. Femeia trebuie sa raspunda iubirii primite din partea barbatului, nu trebuie sa se roage de el. Daca barbatul asteapta sa fie iubit, atunci ori e dus cu pluta, ori imatur, ori arogant prost.
Sus inima, sus sus si mult curaj! Vei vedea ca lucrurile se indreapta, ai doar rabdare, vei vedea, ai sa fii surprinsa!

| Swallalala a răspuns (pentru sprezero):

Nu vreau să supăr pe nimeni, dar problema nu este doar că nu îl pot uita, este și că nu vreau să îl uit. Poate sunt enervantă deoarece vă tot cer cum să refac prietenia cu el, dar asta vreau să aflu de fapt.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Incearca sa afli motivul real al acestei atitudini. Nu ramane pasiva daca iti doresti ca relatia sa aiba un viitor.

| sprezero a răspuns:

N-ar trebui sa va afecteze nici pe tine, nici pe el faptul ca cei din jurul vostru sunt imaturi.
Ar trebui sa discutati asta, faptul ca tii la prietenia lui si ca cei din jur sunt imaturi si nu merita atentie.
Important este sa discutati. Daca el nu vrea sa discute atunci si el este imatur.

Curaj, sus inima!

| Swallalala a răspuns (pentru sprezero):

Mulțumesc,dar problema este că atunci când încerc să vorbesc cu el mă evită sau chiar pleacă.Noi eram foarte buni prieteni și nu pot explica cât de mult îmi lipsește.Plâng în fiecare zi, chiar și acum.Nu știu cum aș putea să refac ce a fost, aș face orice să fie ca înainte.

| sprezero a răspuns (pentru Swallalala):

Spune-i chiorului in fata, ca sa stie...
Cand il vezi (de preferat numai intre voi doi), il opresti si-i zici "bai baiete, eu tin la tine, vreau sa fim prieteni ca mai inainte, nu mai fii imatur si nu te mai lua dupa ceilalti"
Nu mai plange, sus inima, fii cu demnitate acolo!
De obicei o rugaciune repara toate lucrurile, acolo, in inima ta.
Fii tare, iti sunt alaturi.
P.s. Daca dupa ce ii spui ce ti-am zis, nu-i vine mintea la cap, inseamna ca e un imatur, da-i pace, o sa vie singur la tine, ai rabdare.

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns (pentru Swallalala):

Ar trebui să nu-i mai dai atentie.
Ce nu intelegi că nu-i pasă de tine? Las-o in naiba de prietenie ce o fost o fost concentreaza-te pe viitor. Tu plangi si pe el il doare in 14.
O să apara altcineva la momentul potrivit.

| Swallalala a răspuns (pentru sprezero):

Mulțumesc foarte mult! Este un sfat foarte bun! Apreciez părerea ta.

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Eu i-aș da cu jet.

Eu una personal nu aș forma o relație cu un tip care se lasă influentat de opinile celor din jur inseamnă că-i imatur.
Dacă o să aibă o iubită si unu ii spune că-i urată o paraseste că ala are o altă parere? Cine stă cu ea el ori lumea? Dacă chiar ținea la tine il durea in 14 de ce spun persoanele din jur si incerca să te apere. Atsfel de persoane nu merită pic de atentie.
Iar despre prietenia ta cu prietena aia eu i-aș spune să-i dai cu jet si ei e o prefacută ai grijă la ce prieteni formezi pe viitor o știu din propia experientă. Iar dacă tu chiar il placi pe ăla o să-l uiti dacă nu te mai gandești la el si iti ocupi timpul cu altceva.
E doar un baiat esuat, renunta. O să apara altul la momentul potrivit.

Ai grijă pe viitor la prietene si baieti.

Si in special ai grijă de inimioara ta si nu mai fi așa sensibilă bagă putină indiferentă.

Toate cele bune ^.^.

| Swallalala a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Mulțumesc! Îmi voi alege mai bine prietenele, dar la el chiar nu pot renunța. sad

| Edyez a răspuns (pentru Swallalala):

Fato, daca băiatul te evita pentru asta, RENUNTA LA EL, ce ești.tu sclava să i cazi la picioare? El ar trebui să facă asta că e prost și se ia după lume

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Imi vine să-mi dau palme.

De ce nu mergi și la biserică? mergi acolo frumos si te rogi să te impaci cu el.

Să pastreze taina si să aș facă iluzi cand lui nici nu-i pasă de ea.

Dacă nu intelegi că NU TE VREA stai și plange ca proasta.
Nu tot ce vrei primesti, invata-te.
Si nu te mai smiorcăi atat dai dovadă de imaturitate.

| Diance a răspuns:

Simplu.
In primul rand ai grija ca ''prietena'' ta sa iti plateasca pentru ce a facut, daca vrei, dar razbunarea nu aduce la nimic bun.
Mai incearca sa vorbesti cu el. Fugi dupa el daca pleaca. Daca tot nu merge, NU MERITA. Da-i cu flit. Cum face si el. UITA-L. O sa fie greu, dar nu are rost sa fi indragostita de unul ca el. Daca iti era prieten te sustinea, chiar daca era si el, poate, stanjenit. Da-l uitarii.
Stiu ca poate fi greu, dar mai sunt baieti in lume. Capul sus!

| Edyez a răspuns:

Pai in primul rand daca el nu mai. vorbeste cu tine din cauză că, colegii se rad pe seama asta părerea mea e.ca nu te iubește.
În al doilea rand daca chiar te iubea nu cred că se distanta de tine că s-a aflat că vă iubiți, sa fim serioși, ce e de ras sau sa fie ceva de rușine încât el să de depărteze din cauza asta, deci îs.doua posibilități: ori nu te place ori e prost și se ia după gura lumii crezând că e ceva rușinos. Prietena ta nu e prietena pentru că ea nu trebuia să spună dacă știai că ai așa colegii. Probabil esti mai mica, gen clasa a -6 a unde copii inca nu gândesc ( majoritatea) și se rad cu glume gen " uite îndrăgostiți, hahaha " ( ce amuzant), oricum tu nu-i bagă în seamă, in primul rand nu e vina ta, în al.doilea rand prietena aia care a aflat și a spus, ai grija ce i mai spui că ea nu e prietena adevărată și cu băiatul sa te impaci, mhm, pai.nu știu ce să zic, ți am zis mai sus despre el, dar eu nu înțeleg un lucru, cum sa se indeparteze că rade lumea.ca voi.va iubiți? Cati ani aveți? Eu zic cu băiatul sa l lași să de gândească mai bine că el e prostul, pe.langa lumea rea el o baga in seama și asta sta in calea. iubirii voastre.

| Swallalala a răspuns (pentru Edyez):

El nu s-a îndepărtat de mine deoarece a aflat că îl plac, ba din potrivă, ținea la mine și mai mult și eram prieteni din ce în ce mai buni, până când a aflat "prietena" mea și le-a spus tuturor.El este o fire mai rușinoasă.Aș putea face ceva pentru a reface prietenia noastră?

| Swallalala a răspuns:

Toți aveți sfaturi bune, dar majoritatea îmi spuneți să îl uit.Am înțeles ce vreți să-mi spuneți, dar eu sunt încăpățânată și nu vreau să-l uit.Tot odată sunt și foarte atașată de el.Eu vreau să aflu cum pot face relația noastră de prietenie să continue, după această "pauză".

| Diance a răspuns (pentru Swallalala):

Daca nu faci asta vei suferi si mai mult decat o faci deja. Ii stai ca o sclava la picioare. Cum am mai zis, nu merita. Uite, poti sa iti pui o prietena sa vorbeasca cu el. Poate zice ceva, daca insisti sa nu il uiti. Dar sa stii, nu merita...

| Swallalala a răspuns (pentru Diance):

Nu pot avea mare încredere în vreo fată, deoarece mă înțeleg mai bine cu băieții.De fiecare dată când am avut încredere în fete am regretat, un exemplu poate fi și așa spusa mea prietenă care le-a spus tuturor că-mi place de el.

| Diance a răspuns (pentru Swallalala):

Of, aici ai dreptate. Fetele pot fi invidioase. O sa iti refaci prietenia cu el printr-un mod. Cine stie, poate o sa vina de la sine. Si nu regreta nimic. Se vede ca esti sensibila. Te inteleg, sunt ca tine. Daca nu poti fi prietena cu fetele, atunci ok, stai cu baietii. Apropie-te de prietenii lui. Afla de ce te ignora.

| Swallalala a răspuns (pentru Diance):

Am aflat deja.El crede că dacă vom fi din nou așa de apropiați vor face din nou mișto de noi. Dacă am fi din nou ca înainte și ar face colegii glume nesărate, ca înainte, i-aș bate.Sincer.Sunt nesimțiți. Dacă aș avea o discuție cu cei care ne făceau să ne simțim incomod(fiind și el de față),să le spun cum greșesc și că sunt nesimțiți,că nu ar trebui să facă asta,credeți că ar îmbunătăți situația? Dar dacă m-aș comporta normal cu băiatul, intrând în vorbă cu el, uitându-mă la el în timpul orei, ca de obicei, va fi mai bine?

| sprezero a răspuns (pentru Swallalala):

Daca nu vrei, nu renunta la el.
Roaga-te pentru el, pastreaza in inima taina aceasta pentru el si sa i-o spui la momentul potrivit, intre voi doi "bai baiete, tin la tine, nu uita".
Fii matura, feminina si discreta si ai rabdare, ai sa vezi ca daca reusesti sa fii senina si sa ai incredere ca lucrurile se rezolva, nici n-o sa treaca mult timp si se rezolva.

| Swallalala a răspuns:

Tot nu am aflat ce îmi doream.Este cineva dispus să îmi spună cum pot reface prietenia cu acest băiat?

| Diance a răspuns (pentru Swallalala):

Scumpo, mi-am dat seama ca, din pacate, la tine e problema! Nu vezi ca ai 24 de raspunsuri? Ce inseamna asta? Ca, nu conteaza ca e mediul virtual, sunt oameni care vor sa TE AJUTE. Noi ti-am dat sfaturi, dar tu nu si nu. Din punctul meu de vedere fa ce vrei. Mi-am pierdut rabdarea!

| Swallalala a răspuns (pentru Diance):

Îmi pare rău că te-am supărat, dar îmi doresc foarte mult să fiu din nou prietenă cu acest băiat, poate nu mă poți înțelege, dar totuși îți mulțumesc că ți-ai dat interesul.Scuze,din nou.

| Bula a răspuns (pentru Swallalala):

Daca el nu vrea, atunci nicicum.
Are si el mandria lui, cu cat insisti mai tare cu atat te va disconsidera mai tare!

| Swallalala a răspuns (pentru Bula):

Da.Probabil e din cauza orgoliului.Cred că cel mai bine este să-i dau pace, să aștept să-i treacă de la sine, să las timpul să facă ceva.Dar eu nu sunt deloc o fire răbdătoare.

| Diance a răspuns (pentru Swallalala):

Se vede. Trebuie sa fi. Da-i libertate cateva saptamani.

| Swallalala a răspuns (pentru Diance):

Îi voi da.Mulțumesc!