| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Sa spunem ca niste parinti sunt omorati, ce se va intampla cu copiii daca unul este major si unul minor? Nu as vrea sa ii zic mama surorii mele, ce fac acum?

Răspuns Câştigător
| Lydia2806 a răspuns:

Pai daca e majora, poate să te crească ea. Daca are condițiile necesare: serviciu, casa, mancare. Dar nu poți să i spui " mama " neapărat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi incredintat surorii tale majore si ca sa te creasca nu este necesar sa-i spui mama, in continuare ii vei spune sora.
Daca ea nu poate o sa aiba grija de tine protectia copilului.

| REMiXDJ a răspuns:

In acest caz copilul major mosteneste drepturile parintilor, ma refer la propietati, conturi bancare, bunuri mobile - masini si imobile - terenuri, apartamente, case.Asta este viata, nu ai cum sa ai spui Mama surorii tale - e aiurea.Cel major sa ia legatura cu un notar care ai v-a spune corect cum se procedeaza in asfel de cazuri cand ambii parinti sunt decedati indiferent de cauza.