| anonim_4396 a întrebat:

Habar n-am de unde sa incep sa
scriu deoarece am parte de o iubire
al naibii de complicata, am parte de
o iubire la distanta, o distanta
"foarte mare" si motivul pentru
care scriu aceste randuri se
datoreaza faptului ca...nu stiu ce
sa fac, cum sa procedez. Dar
inainte de toate sa va spun o parte
din povestea mea. In vara anului
2012 am cunoscut din intamplare o
tipa la mine in oras, doua luni am
fost impreuna dupa care ea a
trebuit sa plece acasa la ea. A
plecat, dar tot ce se intamplase
intre noi o considerasem o simpla
aventura, cel putin asa credeam
noi ca este. Tipa despre care
vorbesc nu locuieste in Romania, ea
locuieste in America de Nord, in
statul California. Dupa plecarea ei
din Romania, am incercat sa uit ce
s-a intamplat intre noi, dar n-am
putut si sase luni mai tarziu s-a
intamplat sa spuneam la telefon
ceea ce simtim si ne-am declarat
iubire vesnica. In ciuda faptului ca
dsitanta dintre Romania si
California este mai bine de 12000,
eu am incercat si incerc o relatie
cu ea, vreau mai mult decat
atat... vrem sa ne casatorim. In
vizita la ea am fost de doua ori, iar
anul trecut a venit ea in tara si
ne-am petrecut Craciunul si
Revelionul impreuna. Dupa care a
plecat din nou... In ultima peroada
multe persoane m-au sfatuit ca ar
trebui sa renunt la ea, sa uit de ea
ca e prea departe, dar totusi nu
pot deoarece eu o iubesc si distanta
chiar nu ma sperie, dar ma
enerveaza pecatul numai cu viza in
America. Nu stiu ce sa mai fac,
vreau sa fiu cu ea, dar nu pot sa
trec de singurul obstacol care imi
sta in cale : ambadasa statelor
unite! De aceea va intreb... Ce sa
fac? Cum sa procedez? Sa renunt,
sa continui sa merg mai departe?
Merita, oare? Obtinera cetateniei
este si mai complicata decat
obtinera vizei, m-am interesat la
ambasada. Mi s-a spus ca ne putem
casatorii, dar nu inainte de atrece
prin sita lor de reguli stricte...ce
sa fac, ce sa fac, ce sa fac?

8 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Eu in locul tau as face asta: mi-as face o lista cu doua coloane cu: "sa renunt la ea", "sa lupt pentru ea", mi-as scrie lucruri care m-ar face sa renunt la ea si lucruri care m-ar face sa continui. Asa as putea sa pun lucrurile in balanta si sa vad ce e mai important, fara ca sa fiu influentata de cineva. As vrea ca decizia sa-mi apartina si sa mi-o respect dupa aceea!

Nu uita, uneori distanta e buna sau e rea, depinde cum privesti lucrurile...
Si nu vreau sa te dezamagesc, dar uneori iubire zboara dupa un timp (poate dupa cativa ani sau poate niciodata, nu ai de unde sa stii, dar orice e posibil)... Gandeste-te bine ce vei face si mult succes!
(Eu nu vreau sa te influentez deloc, dar viata cateodata nu e asa de roz pe cat credem noi!)

| anonim_4396 explică (pentru BeAmazing):

Stiu la ce te referi. Iubirea posibil sa fie trecatoare si posibil sa ma agit de pomana si tocmai la asta ma gandesc mereu. Daca ma zbat de pomana si peste cativa ani nu ma aleg cu nimic? Daca raman cu ochii in soare? Mereu ma gandesc ca noi ne intelegem mai bine la distanta, ca ne iubim atat de mult pentru ca ne intalnim rar, dar daca ar fi sa locuim impreuna o perioada mai mare sigur ne gasim cate o problema, ne certam si asta ar fi tot...cel putin asa presupun eu. Iar daca procedez cu balanta, cum ai spus tu, cred ca s-ar clatina in favoare de ce ar merita. Ea ar merita, dar nu prea pot de ambasada sua. Asta e singura problema. Ambasada.

| BeAmazing a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai interesat de vizite temporare in SUA, nu e mai usor sa obtii asa viza?

| ShadowGhost a răspuns:

Buna.Am citit problema ta cu mare atentie si mi-am amintit ca, cu iubirea adevarata porti un razboi greu.Se spune ca pentru persoana iubita treci si prin foc, iar daca consideri ca ea e fata potrivita atunci, incearca tot ce iti sta in putinta sa ramai cu ea mereu.Si ea a facut cateva sacrifici, toti trebuie sa facem ca sa ne indeplinim visele.Ar fi pacat sa renunti. Dupa o sa te "injunghii" singur, caci gandul tau tot la ea va fii.Deci,mai bine incearca.Incercarea moarte n-are.Dar anunt-o si pe ea de planuriile acestea, poate va reusi sa te sprijine cu ceva.Muulta baftahappy

| BubbleShoot a răspuns:

De ce sa nu continui? Credeam ca esti la o varsta mai mica dar din moment ce ai fost la ea nu e chiar asa. Deci daca se pune vorba si de casatorie e ceva serios..nu e ca relatiile din afolescenta sa uiti si asa. De ce sa nu incercati? Dar la distanta nu... De ce nu jncercati sa va faceti un viitor impreuna sa va mutati ori in ro ori in california impreuna faceti sacrificii dar macar sunteti fericiti impreuna. Succes!

| User2 a răspuns:

Esti putin cam visator.Incearca sa mai reduci din numeroasele randuri si sa te bazezi pe esential pentru ca nu sta nimeni sa citeasca totul.

| Butterfly2110 a răspuns:

Daca o iubeşti merita sa încerci.

| Zeloni a răspuns:

Dar ce distanta...
Daca inhtr-adevar tii la ea si o iubesti, treci toate aceste obstacole.Eu zic sa incerci sa treci toate acele reguli si sa lupti pentru relatia asta daca voi ziceti ca vreti sa va casatoriti. happy
Dragostea nu are limite, chiar daca tu trebuie sa te chinui ca relatia voastra sa fie una buna, intr-un sfarsit s-ar putea sa dea roade.