| DoriB20 a întrebat:

Heeei happy Trec printr-o perioada destul de complicata si am nevoie de pareri sau sfaturi care sa ma ajute sa iau anumite decizii odata.Am 19 ani si vreau sa dau la facultatea de medicina la Cluj.Am dat admiterea anul acesta dar nu am intrat(am cazut cu medie mare si nu am beneficiat de ore in particular, si in plus am invatat destul de neglijent si intr-un timp cam scurt deoarece m-am stresat mai mult cu bac-ul, de aceea am incredere ca anul acesta voi intra sigur.Insa,iubitul meu este student la Tg.Mures tot la medicina si m-am gandit sa dau si eu acolo pentru ca amandoi vrem sa locuim impreuna.Ne iubim foarte mult.Ma iubeste foarte mult si de asta sunt sigura.Ok, una din probleme ar fi ca parintii lui nu ma plac si nu vor ca noi sa mai fim impreuna cu atat mai mult sa ne mutam impreuna sau ca eu sa merg la Mures.Practic,acum sunt pusa in situatia de a alege intre sentimente si ratiune.Sa merg la Cluj si sa sufar tot timpul ca nu vom mai putea fi impreuna?(il iubesc prea mult si nu mi doresc o relatie la distanta) SAU sa aleg Tg Mures si sa sufar stiind ca iubitul meu nu e pe deplin fericit din cauza ca parintii lui vor fi tot timpul impotriva noastra? Ce ati alege? (mentionez ca eu inca imi doresc sa dau la Cluj insa am luat in considerare celalalt oras pentru a fi cu el).Va rog sa ma ajutati cat mai rapid, trebuie sa ma decid ca sa ma apuc de invatat deoarece admiterile sunt diferite.Multumesc!☺️

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Du-te la Cluj. Distanta nu e atat de mare incat sa nu va puteti vedea din cand in cand. In plus, va puteti concentra pe invatat, nu e de glumit cu medicina... si el nu o sa aiba stresul dezaprobarii parintilor. Considera ca e un test pentru relatia voastra, daca totul merge bine te poti transfera in doi ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu m-as gandi la parintii baiatului nici un pic, ci la fericirea ta, si atunci as alege Tg Mures!
Nu-ti mai fa probleme, karma isi face treaba!
Daca este sa fii cu el, atunci asa va fi, totul este sa nu fugi din calea lui, doar pentru ca parintii lui nu te plac, in fond, tu-l iubesti pe baiat si daca este sa fiti impreuna, atunci asa va fi, indiferent de ce vor parintii lui.

| Freya1 a răspuns:

Din cate observ tu tragi mai mult catre Cluj poate si din comoditate si din frica fata de parintii lui sau pur si simplu te atrage pe tine mai mult.
Daca tu il iubesti spune-i ca vrei sa te muti cu el ca sa puteti sa faceti ceva impreuna si daca si el este de acord nu mai luati in seama parerea parintilor. Puteti sa munciti dupa program sa va mai faceti bani si in doi va fi mai usor.Iar daca tu chiar vrei la Cluj chemal pe el acolo, si cert este ca daca va iubiti fiti impreuna la Tg muresi la Cluj nu are importanta daca voi chiar va doriti unul pe altul asa este cel mai bine.Platiti chiria in doi mancarea la fel dormiti impreuna va ajutati reciproc si viata ar fi mai usoara ceia ce ar trebui sa inteleaga si parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu vrei o relatie la distanta.Deci mergi la Tg Mures.Nu conteaza ce cred parintii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 19 ani ar trebui sa fi in stare sa faci singura in viata alegerile. NU sa intrebi niste necunoscuti pe un site ce ar trebui TU sa faci. Zici ca ai 12 ani nu 19. Ce e mai incredibil, ca nimeni mai sus nu a spus nimic de asta. Doamne fereste.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Tu n-ai să faci într-un fel sau altul doar pentru că ai pus aici o întrebare, răspunsul se află deja în tine, deja e luată decizia, probabil aștepți numai o confirmare. Părerea mea, alege fără îndoială Clujul, gândește-te că ai 19 ani și mă îndoiesc că relația va dura până la adânci bătrâneți, vei beneficia de alt orizont, una peste alta, de ce n-a venit el la CJ? happy Hmm, sunt sigur că nu distanța vă va desparti, ci faptul că veți cunoaște cu totul alți oameni care vă vor atrage atenția. În plus, ține cont, distanța de multe ori apropie, nu desparte.

| leapșa a răspuns:

Dar tu nu esti singura in aceasta relatie. Nu este si el pe acolo?
El e chiar atat de mamos incat sa nu poata alege pentru el si sa fie independent de familia sa? Cu cine va trai el in viata asta, cu ma-sa si tac-su sau cu tine?
Baietii de genul, care n-au habar sa ia o decizie de moment, ar trebui evitati. Pai el chiar nu are nimic de spus?
Si sa zicem ca voi veti ramane impreuna si veti ajunge mai mult de atat, ce viitor ati avea voi din moment ce pentru el parerea parintilor conteaza enorm de mult? Parintii n-ar trebui sa se bage in viata copiilor lor. Da, sa le ofere suport moral si desigur, pana devin independenti, financiar, dar atat. Iar copiii, la randul lor, ar trebui sa impuna o limita parintilor, una de care nu se poate trece si care trebuie respectata.

| CristianaMaria a răspuns:

Eu spun sa mergi la cluj.Crede-ma,ai fii distrusa sa mergi pentru el acolo si doamne fereste sa se intample ceva si sa va despartiti ca ti-ai distrus viitorul.Esti fata, trebuie sa ai orgoliul si demnitatea ta, nu tu trebuie sa mergi dupa baiat, el ar putea sa isi depuna actele sa se transfere la cluj pentru tine.In cazul unei despartiri tu ce faci acolo singura? iti dai seama in ce situatie ai putea ajunge? Sunt totusi parintii lui, il pot santaja in vreun fel, chiar si emotional si intr-un final el sa cedeze presiunii si sa te lase.Pastreaza relatia la distanta momentan, asa va veti testa si iubirea si tu trebuie sa te gandesti prima si prima data la tine, la visul tau. Uita te in jur cati oameni se despart, cati divorteaza.In ziua de azi nu mai exista garantia unui cuplu, se despart si dupa atatia ani de zile.Trebuie sa mergi pe drumul tau si sa te gandesti la tine si la visele tale si apoi la restul. Daca el te iubeste, relatia voastra o sa tina, o sa fie mai puternica si cine stie, poate se va muta el la tine sau va lua masuri in legatura cu parintii si te vei transfera tu mai apoi.Nu fa greseala sa fugi dupa un baiat de una singura, in alt oras, pentru ca daca va veti desparti doamne fereste ce faci tu de capul tau acolo? te vor desconsidera si oamenii si vei pica foarte prost si sa nu mai zic cum te vei simti tu.Gandeste te binehappy

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Tu ai alte cunoștiințe în Târgu Mureș? Dacă nu ai, te sfătuiesc să alegi Clujul. Amândoi aveți mult de învățat și vă puteți întâlni în weekend-uri.

| DoriB20 explică:

Update:Maine merg la parintii lui acasa impreuna cu el ca sa avem o discutie si sa ii asigur ca il iubesc, pentru ca se pare ca teama lor cea mai mare e sa nu l "folosesc"(e dintr o familie buna cum se zice, cu stare, e un baiat de nota 10). Oricum eu nu il iubesc ca au ai lui bani pentru ca de cele mai multe ori parintii nu ne mai prea ajuta in viata odta ce ne facem propria familie.Insa,vreau sa va intreb cum ati aborda situatia? Ce ati spune? Ei sunt oameni reci si mi e frica sa nu ma pierd cu firea...nu stiu ce sa fac.Sunt si destul de emotivasad