| ShyGirI a întrebat:

Hei, am 12 ani, sunt fata, si nu, nu e vorba de ceva neortodox, e vorba ca nu pot sa imi fac prieteni prea usor. Si nu sunt indrazneata, desi incerc cat de mult pot sa fiu asa. E vacanta, si am venit sa vizitez niste rude, faza e ca pe aici prin cartier sunt niste copii, am incercat sa ma imprietenesc cu ei, dar ca de fiecare data se intampla sa imi spuna ca sunt prea timida, si ca de obicei ajung sa stau singura in colt, si nu pentru ca nu ma bag in discutie, chiar ma bag in conversatii si incerc sa fiu sociabila, dar persoanele par sa nu ma accepte, si imi fac griji ca nu sunt prea sociala, in timp ce alte fete (din clasa mea) ies la plimbari in parc, ies pe afara in grupuri si de distreaza impreuna, eu prefer sa stau inauntru, si am incercat sa ies si eu, dar cand ies si eu cu ele, se retin din a vorbi cu mine, de obicei ignorandu-ma. Baietii din clasa ma iau de obicei in ras, le dau peste nas, nu ma las calcata in picioare, dar totusi mereu se iau de mine, pe cand alte fete sunt considerate sfinte. Imi spun ca sunt grasa. Si de ceva timp incepusem sa iau in considerare aceste cuvinte, si de cateva zile incerc sa manac mai putin, stiu sunt mica ca sa slabesc, sunt constienta, dar nu ma simt bine in corpul meu, nu am incredere in mine, de ceva timp incep sa ma urasc, parca ma tot ingras, si cei de prin cartier imi spun cuvinte jignitoare, nu inteleg ce fac gresit, nu am un caracter complicat sa spui ca fac probleme, sunt la locul meu, dar niciodata nu pot sa imi fac prieteni, la scoala am vreo 3 prietene, si ele ma ignora destul de mlt si urasc asta. Si ma gandesc ca are legatura cu trecutul meu, tatal meu e foarte problematic, daca ma intelegeti. Il urasc, pentru tot ce a facut si ce face, nu va ganditi la viol sau chestii, e betiv, asta e, si niciodata nu i-a pasat de familia lui. Ce as putea sa fac sa am mai multa incredere in mine, si sa pot sa fiu si eu mai sociabala, ca nu stiu cu ce gresesc... Va rog, fiti seriosi cu raspunsurile pe care le dati.
Funda

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Ok deci eu consider ca chestia cu timiditatea nu e neaparat problema ta.Tu incerci sa comunici deci iti dai interesul. Daca oamenii nu te accepta asta e strict problema lor.Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni ci doar pentru va vrei tu.In legatura cu slabitul, nu e momentul.Mananca normal pentru ca nu ai sa cresti dupa, si pe ei chiar nu ii intereseaza decat sa iti faca remarci rautacioase.Sincer daca ai slabi cred ca ti-ar zice ca ai fi prea slaba laughing. Stii cum, gura lumii nu o poti inchide.Iar de facut prieteni, indiferent de timiditate, da se poate, dar in functie de oameni.Incearca sa gasesti prieteni carora sa le placa sa faca exact ce faci tu.Nu stiu, de exemplu, sa ascultati aceeasi muzica, sa cititi acelasi gen de carti.Nu te mai urî pe time pentru ca nu te accepta altii.Crede-ma nu merita.La varsta ta chiar nu merita sa fii trista.Cat despre trecutul tau...indiferent cat de mult il urasti pe tatal tau incearca sa il ierti.Adica in sufletul tau sa fie impacare, pentru ca ura asta te va distruge pe tine mai tarziu. Daca lumea te judeca din cauza lui, ei bine asta e foarte urat si nu merita sa te asociezi cu astfel de persoane.Mai bine deloc decat asa.Fii mai hotarata si continua sa nu iti pese de ce zic ceilalti, vorbele sunt trecatoare si nu merita sa iti bati capul cu ele.Iti doresc numai bine!

| ShyGirI explică (pentru Nirvanaaa):

Mersi mult, am sa tin cont!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e normal sa te abtii la varsta asta din mancat fiindca esti in crestere si te poate afecta. Evrentual poti manca sanatos, aia e alta treaba si te apuci de sport. Dar cum a zis si @Nirvana, si daca ai slabi ti-ar putea zice dupa ca esti prea slaba.
E bine ca totusi tu iti dai interesul sa schimbi ceva la tine, nu e vina ta ca te ignora, incearca sa mai lucrezi la partea asta cu increderea si tupeul, ai mai multe sfaturi bune pe Youtube decat aici. Iar faza cu taica-tu n-are nicio treaba, iti garantez. De obicei cei mai smecheri vin din familii cu probleme si ti se pare ca sunt marginalizati ca eu nu cred?

| ShyGirI explică (pentru Adry05):

Mersi, ma voi gandi la asta...

| gabriielaaa a răspuns:

Esti micuță nu te grabii iar după 16 ani vei arată foarte bine eu cred ca arati bine acum esti o copilă traiesteti copilăria ca când vei creste iti va parea rău ca încă nu ai mai copilărit ai timp să cunosti băieți si după ce mai cresti.

| ShyGirI explică (pentru gabriielaaa):

Multumesc de raspuns, voi tine cont si de asta!

| Wlucawww a răspuns:

Și eu am aceași problema

| Wlucawww a răspuns:

Aceeași problema o am și eu vrei sa din prieteni

| Wlucawww a răspuns:

Aceeași problema o am și eu vrei sa fim prieteni va și eu am 12 ani

| ShyGirI explică (pentru Wlucawww):

Imi pare rau, nu vreau...