| camiitsu a întrebat:

Hei, am luat o nota mai mica la simulare la mate, si i-am zis mamei ca am luat o nota mai mare decat cea pe care am luat-o! si un coleg de la clasa cealalta are mama la acelasi servici cu mama mea. si el i-a spus mamei adevarul, iar ea m-a crezut pe mine!crying si acum mama o sa-i zica colegei sale ca a mintit fiul ei, dar nu e adevarat!sad vreau sa nu afle mama, sau sa o conving sa nu ii zica mamei colegului meu?sad

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i adevarul, cere-ti iertare si accepta-ti pedeapsa. Si pana in ziua mortii lor, sa nu-ti mai minti niciodata parintii, de-ar fi sa se termine lumea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cel mai bine ar fi să tragi lecţia din această situaţie: a fi cinstit şi onest e cel mai important lucru.

| syd a răspuns:

Eu spun sa-i zici adevarul. Te vei simti mult mai bine chiar daca va fi greu si poate vei fi pedesit/a sau certat/ahappy

| Pitzipoanca a răspuns:

De ce sa minti? E foarte urat ce ai facut. Asuma-ti greselile.

Răspuns utilizator avertizat
| alex500 a răspuns:

Spune-i tu.Trebuia sa stii ca minciuna are picioare scurte!

| johnnyMe a răspuns:

Vezi tu cu cat minti cu atat trebuie sa minti mai mult!
Du-te spune-i greseala, spune-i ca nu ai vrut sa o superi asa eviti sa o pui intro situatie si mai urata!
Nu fa o tragedie din asta, esti copil e normal sa gresesti.Nimeni nu e perfect toti mai gresim si trebuie sa invatam din greseli.
Asta e o lectie din care ai sa inveti ca minciuna are picioare scurte!

| BiiBiia a răspuns:

Eu ti-as propune sa-i zici adevarul mamei tale. Daca nu-i zici adevarul mama colegului tau o sa se supere pe tine la fel si mama ta. E mai bine sa faci ce ti-am zis. Zii mamei tale ca o sa te pui pe invatat si cereti scuze. :*:*:*:*:*

| BiiBiia a răspuns:

Tputputpu123 lasa mai ca si mama ei a auzit de tabel ce vrei sa zici ca maica-sa nu stie ce e ala tabel? Incetu ca maicasa creca e mai desteapta ca tine. Ia si nu te mai baga. Si maica-sa stie de tabel, oauuuuuuuuuu de parca abia a venit pe lume de zici asa.

| TumblrAddict a răspuns:

Trebuia sa-i zici adevarul de la bun inceput!

| andreea11Secret a răspuns:

Spune-i mamei tale adevarul ca oricum nu e sfarsitul lumi! ii spui ca ai vrut sa fie mandra de tine

| claudiafrumoasa a răspuns:

E o problema grea!
Sa ii explici ar fi cel mai bine sa recunosti zicand cam asa
"Mami stii cand ti-am zis ca am luat nota aia mare? Nu e asa eu am mintiti te rgo frumos iarta-ma promit ca nu se v-a mia intampla niciodata te rgo iarta-ma nu am ganditi cand am facut-o"-poate te ajuta
Si sa o convigi sa nu ii spuna nu e o solutie!
Eu iti recomand sa spui adevarul!
Funda?

| BeautifullGirll a răspuns:

E o nota nu a venit sfarsitul lumii! Oricum simularea e simulare iar EXAMENUL e EXAMEN! Simularea nu se trece in catalogg ma

| CerAjutorDeLaVoi a răspuns:

Spunand adevarul ca doar nu o sa te omoare, gandeste-te ca e doar o nota si apoi gandeste-te la viitorul tau si cat de putin o sa conteze nota asta mai tarziu...