| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am nevoie de un sfat. Nu stiu ce sa fac, simt ca intru iar in depresie. Am o relatie de 4 ani si ceva. Am avut si suisuri si coborasuri (multe), acum doi an (locuiam separat) simteam ca ceva nu e in regula, ca nu e acasa, ca face ceva si l-am sunat. Nu a raspuns. I-am dat mesaj"daca nu vii aici in 5 min te duci dracu" si a venit. Dupa multe intebari si banuieli incepusem sa cred ca sunt o idioata si aberez dar ce sa vezi?! Primeste un mesaj dela "Ioan colegu" " imi pare rau ca te-ai dus la ea, as fi vrut sa te mai strang in brate...te iubesc". Cum sunt eu o mica sherlock holmes am aflat imediat cine este aia ( o femeie maritata cu barbatul plecat in afara) in fine. Dupa toate astea am intrat in depresie. Plangeam non stop, nu imi venea sa cred pentru ca totul era roz in relatia noastra. Ne-am despartit, ne-am impacat, si el se schimbase radical ( iesiri la film, mancam in fiecare seara in oras, ne-am plimbat tot orasul si am fost si plecati in mini vacante) si am reusit totusi dupa multe luni sa-i mai dau o sansa. A fost totul bine vreun an. Apoi "ne-am mutat impreuna" adica dorm la el, de dimineata cand pleaca el la munca ma lasa acasa fiindca sta undeva izolat de oras si nu am ce sa fac acolo plus ca maicasa nu ma inghite si ma injoseste de fiecare data cand are ocazia (el nu stie nimic din toate rahaturile maicasii) De cateva luni am inceput sa simt ca ma inseala. Avem aproape un an de cand nu am mai iesit undeva, de cand nu am mai stat noi doi singuri macar o ora. Scapa de la munca vine ma ia si apoi mergem la el, ne culcam si a doua zi la fel. I-am gasit un pachet de servetele umede ascunse in masina ( stiu foarte clar ce face cu ele) si mai ales ca erau ascunse mi-a fost clar. Stiind ca el nu tine in masina si servetele. Si noi seara dupa ce facem dragoste avem tot servetele acasa. Am tacut din gura. De fiecara data cand intra pe whatsapp era activ, seara ii verificam telefonul cand dormea, nimic. Si i-am instalat o aplicatie ca sa vada in timp real ce vorbeste pe whatsapp si ce sa vezi?! Dintr-o data nu mai era conectat de cate o saptamana si intra doar cand vorbea cu mine. Dar nu a durat mult si a dezinstalat-o sub pretextul ca ii ocupa memorie. L-am lasat in pace si inca il verific sa vad daca e aceeasi situatie. Sta la munca pana la 8-9 in fiecare seara si pana sa ne mutam impreuna el termina la 6 imi dadeam mesaj si ieseam in oras, mancam, ne plimbam. Acum vine tarziu. Si vine si mancat (zice ca a luat seful nu stiu ce si au mancat pe seara) ce rost ar avea sa cumperi de mancare daca termini programul si oricum pleci acasa? In fine. Ii dau mesaje ziua nu imi raspunde. De fiecare data cand il sun sa vad ce face zice doar MUNCESC si multe altele dar am scris deja prea mult. Daca ii zic ca ma inseala zice ca sunt nebuna si nu ma asculta. Ce sa fac? Simt ca innebunesc, il iubesc enorm si chiar imi e frica sa aflu ceva mai mult. Chiar daca imi este deja evident.Am incercat de multe ori sa vorbesc serios cu el dar el nu o sa recunoasca niciodata chiar daca o face. Sunt eu paranoia? Am ramas fixata ca el ma inseala? Tin sa zic ca imi zice in fiecare seara ca ma iubeste, ma tine in brate pana amortesc si il dau la o parte, facem dragoste aproape in fiecare seara dar lucrurile astea se intamplau si pana sa-l prind ca ma inseala. Nu stiu ce sa zic? Ce sa fac? Plang cel putin o data pe zi, din 24 de ora cel putin 10 imi fac filme ca face cum ce a facut ce ar putea ce sa-i zic... i-am propus sa ne mutam impreuna cu chirie sau nu stiu si a zis ca ce rost are sa cheltuim bani sa nu stiu ce (nu vrea), i-am propus sa mergem in afara la munca la sora lui unde se castiga foarte bine si sa strangem bani in 2 ani sa ne facem casa.A zis ca nu ca trebuie engleza multa si el nu stie bine(nu vrea) am mai vorbit despre nunta ca as vrea si eu si ce credeti "trebuie multi bani" ( nu vrea). Poate sunt o nebuna care isi face filme sau poate o nebuna care nu vrea sa accepte adevarul? Din ce am scris voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pfff! Treaba este cu suisuri si coborasuri.
Se zice ca cine a facut mai face deci posibilitatea sa te insele e mare oricum dar pe de alta parte poate este si monotonia relatiei.Nu se mai grabeste acasa pentru ca oricum stie ca esti sau vei fi acolo, nu se muta pentru ca tu poate nu muncesti si el se teme ca nu se va descurca cu bani si daca nu stie si de ce face maicasa nu I se pare o problema sa stati acolo, nu pleaca la sora lui poate pentru ca nu vrea nici sora lui sau poate nu ii e comod sa stea pe capul ei (ca mai sunt fratii ce nu sunt asa apropiati, si nu tu ar trebui sa te autoinviti oricum), iar de faza cu nunta, nu stiu ce varsta aveti dar poate nu e pregatit si sincer si din perspectiva mea nu este o chestie atat de importanta acea hartie.
Faptul ca il verifici atat de amanuntit nu te va face sa afli daca te inseala, ca nu o fi nici el prost.Iar poate el toate verificarile astea ale tale le ia ca si in gluma sau poate chiar il streseaza atat de tare incat o sa caute alta, sau il vei face sa nu prea mai vrea sa petreaca timp cu tine pentru ca il stresezi.
Intrebarea este: Cand te-a inselat pe tine cu aia? La inceputul relatiei? Esti 100% sigura? Poate era o treaba mai veche, vreo fosta iubita cu care se obisnuise si la care mai mergea pentru ca nu ii era sigur cu tine dar asta nu inseamna ca acum dupa 4 ani va face la fel neaparat sau ca nu te iubeste.
Tu esti singura ce trebuie sa iti raspunzi la anumite intrebari.Nu avem de unde sa stim daca te insala sau nu, ori te iei dupa intuitie si il lasi ori iti scoti asta din cap si va iubiti in continuare. Daca stai mereu in cumpana si cu boala asta numita gelozie nu iti faci bine nici tie nici voua.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Problema e ca lui nu ii spun nimic, nu il stresez ca ma inseala tocmai din motivul acesta sa nu se simta sufocat.Sa incerc o saptamana, doua, sau poate mai mult sa ii fac toate porftele, sa.l rasfat, sa-i arat cat il iubesc si sa vad daca se schimba ceva? Ba chiar sora lui mi-a spus sa mergem acolo. Ne intelegem foarte bine cu ea. Intr-adevar nu muncesc dar daca el nu face nimic si eu nu fac nimic sa strangem bani sau sa incercam nu o sa avem niciodata bani de nimic. Zice ca nu am nevoie sa ma duc la munca momentan.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai lua dupa ce zice el.Tu daca vrei sa va mutati sau sa fi cat de cat independenta ar trebui sa mergi la munca pentru ca te ajuta sa iti mai ocupi si timpul, sa mai cunosti oameni si sa nu depinzi doar de el (financiar, emotional).
Crede-ma am trecut prin asta.Nu munceam, nu aveam prieteni si atunci altceva decat sa stau sa il astept pe el, sa vrea el sa petreaca timp cu mine, sa binevoiasca sa imi dea el 2 bani nu faceam si asa mi-am ratat libertatea, ani din viata.
Poti sa incerci sa faci si ce ai spus dar nu stiu cat se vor schimba lucurile. Daca nu te insala si asa e felul lui de a fi nu prea ai ce sa ii faci decat sa accepti si sa iti gasesti si tu o ocupatie sa nu mai simti atat de tare starea si lucurile pe care le face sau emana, sau sa il lasi sa gasesti o persoana dupa tine.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca il controlezi atat de mult mai rau isi face ambitie sa mearga la alta pentru a gasi intelegere si sa poata respira si el putin.
Am facut cateva minute un exercitiu de imaginatie si sa ma gandesc ca prietenul ar proceda ca tine. Nu as rezista in relatie si m-as simti foarte sufocata.
Pe de alta parte, daca ma pun in locul tau nu inteleg de ce mai stai cu el daca nu are ganduri serioase cu tine. Numai faptul ca nu vrea sa va casatoriti e un motiv de despartire. Parerea mea este ca daca a inselat o data, o va mai face si sa ramai cu el ar insemna doar o pierdere de timp. Nu e singurul baiat, esti tanara si poti gasi pe oricare altul de calitate.

| AndaAlexandra a răspuns:

Hei. Părerea mea e ca el nu are planuri de viitor, cel puțin cu tine.
Eu am avut o relatie de 6 ani și seamănă cu a ta. Spre deosebire de tine, eu nu am știut niciodată dacă m-a înșelat cu adevarat. Al meu doar vorbea cu diferite fete pe mes si ma mintea in fata. În primii ani totul a fost perfect. S-a mutat la mine. Apoi a început sa devină totul o rutina și nu mai petreceam deloc timp impreuna, doar noaptea în pat.
Chiar dacă îl iubesti, trebuie sa știi când sa îi dai drumul. Asta pentru binele tău în primul rand. O sa fie greu la inceput, dar mai bine asa decât sa te afunzi în depresie si sa se termine urat.
Eu am fost depresiva din alte motive și crede-mă, am realizat, ca mai presus de orice e importanta fericirea proprie. Exista o multime de lucruri mult mai importante decât sa suferi, oricare ar fi motivul. Plus ca viața nu se termina odată cu relatia. Vor mai fi și altele. (Valabil și pentru fete și pentru baieti).
Alegerea este a ta?

| anonim_4396 explică (pentru AndaAlexandra):

Si daca totusi relatia merge asa doar pentru ca sunt eu nebuna si nu pot scapa de frica ca ma inseala? Daca totul e bine si imi fac si mai mult rau daca ma despart de el? Daca e totul doar in capul meu? Gandurile astea le am toata ziua cand nu este langa mine. Cred ca a simtit ceva fiindca doar ce m.a sunat acum juma de ora si am vorbit destul de multe lucruri banale pentru ca nu avea de lucru. ce sa mai cred acum? A sunat fiindca sunt prima persoana la care se gandeste cand nu are ce face sau? Offf nu stiu ce sa cred si ce sa fac. Cand ma simt mai baspa si vreau sa-i zic tot ma suna sau ne vedem si ne intelegem minunat