| rider96 a întrebat:

Hei! Cum saluti o femeie mai mare ca tine, tu fiind baiat si ai gen 20-25 ani si persoana respectiva 30-35 de ani, in conditiile in care exista o *oarecare* familiaritate intre voi si ar suna ciudat sa ii spui, buna ziua' sau, sarut-mana', dar nici, buna' sau 'hei'? Mersi frumos!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Buna ziua - noapte buna e suficient. Daca va conectati organele ii zici noroc cireasa ce faci?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sarut-mana sau buna ziua pana la stabilirea unei relatii de prietenie. Buna se zice intre prieteni.
Hei in nici un caz. Conform DEX hei este: "Exclamație care exprimă: 1 O chemare. 2 Bucurie, voie bună, plăcere. 3 Admirație. 4 Nerăbdare. 5 Rezervă, contrari etate. 6 Surprindere. 7 Regret. 8 Părerea vorbitorului că lucrurile sunt mult mai complicate decât par. 9 Încercare de a atrage atenția cuiva." Deci n-are legatura cu un salut.

| rider96 explică (pentru Salontanul):

Multumesc, insa in intrebare am spus ca ar fi ciudat sa spui buna ziua sau sarutmana pentru ca este o oarecare asemanare de varsta (si posibil interese), iar dvs fix cu asta ati raspuns inapoi

| Salontanul a răspuns (pentru rider96):

Daca ai impresia ca este ciudat sa-i zici buna ziua sau sarut-mana, cand tu esti mai mic si, oricum, iti este un strain nu ruda, ai o idee foarte gresita despre regulile din viata de zi cu zi. Poate ca ar fi bine sa cauti o carte despre codul bunelor maniere! Uite un fragment aici: https://bit.ly/3dd8aPQ

| oz_1736 a răspuns:

Poti spune Buna ziua sau chiar Sarut mana, Doamna si sa emiti un semnal de,, egalitate" (ca de fapt asta vrei), din tonalitatea vocii. Daca nu-ti merge din prima sau a2a incercare, mai incearca peste 5 ani

| Hannah06 a răspuns:

Depinde de tipul de relatie dintre voi. Daca iti e superioara ca si functie folosesti forma de politete si daca iti permite sa o tutuiesti, faci asta. In general, mai bine zici buna ziua si lasi persoana mai in varsta sa clarifice raporturile dintre voi.