| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Dintre o relatie FOARTE veche si devenita toxica intre o relatie noua(in care sunt implicati si 2 copii in urma unui divort), ce as putea alege? Va intreb si pe voi deoarece gandurile mele au luat-o pe aratura. Povestea este lunga si complicata.

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Poate ca momentan cea mai inteleapta decizie ar fi sa-ti dai timp tie, sa te linistesti, sa te regasesti, sa iti pui ordine in viata. Nu te agata de un om doar din nevoia de apartenenta, cu atat mai mult daca esti nesigura de atat de multe aspecte, fii libera si singura cel putin pentru o perioada si ai sa vezi ca lucrurile se limpezesc, trebuie doar sa ai rabdare. Redescopera-ti dorintele pierdute sau uitate, fa lucruri pe care indrageai sa le faci dar ai renuntat din diverse motive, bucura-te de timpul pe care ti-l poti dedica in intregime tie, si va aparea la momentul potrivit si omul langa care sa poti sa construiesti fara sa te iti pui mii de intrebari, omul potrivit nu aduce neliniste si intrebari, omul potrivit aduce liniste si siguranta.
Succes in toate!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bine sa te incurci cu o persoana care are copii. Aia sa condamnat singura la singuratate sau ghinionul a duso in acel impas. Nu poti sa iubesti niste copii straini si dai bani pe ei suna naspa.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru mgtow):

Nu e chiar ok ce spui. Daca un om a divortat, copiii nu au vreo vina si acel om are dreptul sa fie fericit.

| Adry05 a răspuns:

Avand in vedere ca pe noi trebuie sa ne punem pe primul plan, eu as zice orice dar nu varianta toxica (atata timp cat chiar nu se poate face ceva a sa se repare, ca de mute ori lasam situtatia asa, nu facem nimic si asteptam sa coboare o minune din cer sa repare relatia)

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Adry05):

S-a facut cam totul pentru a o repara, degeaba.

| Adry05 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Atunci nu mai are niciun sens

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă gândurile au luat-o pe arătură, să revii pe șosea.
O relație nouă.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui să alegi nimic din ce nu te face fericita doar ca sa nu rămâi singura.
Dacă relația veche nu mai merge renunți, daca nu iti convine ca celalalt are copii nu il iei nici pe el.Ai tot timpul din lume sa iti găsești jumătatea.

| sofisis a răspuns:

Sincer. Nici una, nici alta. Nu iesi din lac sa dai in put. Si nu pentru ca are copii. Copiii aia au o mama si nu vei avea tangente cu ei decat partial. Iti sugerez sa nu alegi niciuna pentru ca tu, dupa stat atatia ani intr-o relatie aiurea si toxica, nu ai capacitatea sa oferi unei relatii totul. Trebuie sa iti acorzi timp sa te refaci sufleteste, sa te cunosti tu pe tine in absenta unui mascul, sa fii tu cu tine, egoista si numai dupa fericirea ta. Da-ti timp sa fii putin singura inainte sa te inhami la o familie de-a gata. Iar din relatia moarta, clar iesi. Nu ai ce sa mai faci in ea.

| Bizon95 a răspuns:

Vad ca iti raspunzi singura
intre o relatie toxica si riscurile unei relatii noi... pai de ce mai te mai gandesti la relatia toxica? sunt curios

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Bizon95):

Pentru ca sunt multi ani, pentru ca sunt sentimente si pentru ca nu stiu cum sa pun punct fara ca el sa nu imi faca rau

| HadesSs a răspuns:

Bag seama ca tu ai provocat divortul si nu te-ai gandit la copii, acum de ce te-ai gandii? Banuiesc ca are multi bani nu?laughing

| Lizuca1234 a răspuns (pentru HadesSs):

In nici un caz. Gandesti mult prea departe. Omul era divortat cand ne-am cunoscut. Si nu, nu are bani. Este un om normal din toate punctele de vedere. Asa ca nu mai judeca aiurea.

Răspuns utilizator avertizat
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna!
Intre un mediu toxic si fara prespectiva de viitor si un nou inceput cu sperante, eu as alege sa risc, pentru ca daca nu risti nu castigi...
Raspunsul meu e formulat strict la putinele detalii pe care le-ai exprimat aici, pentru ca nici copii nu s-ar dezvolta corespunzator intr-un mediu bolnav si este foarte posibil ca sansa la nou sa-i ajute mai mult decat crezi, ideea este ca partenerul din noua relatie sa fie constient de faptul ca trebuie sa va scoata din starea de amorteala, sa va ajute si ulterior sa puteti forma o familie stabila. Sfatul meu e sa gasesti in tine puterea de a trece peste, sa iti faci ordine in ganduri si in suflet si sa-ti dai sansa sa fii fericita alaturi de cei 2 copii ai tai care merita tot ce-i mai bun, si in primul rand ei merita sa isi vada mama fericita. Lasa trecutul, lasa oamenii,, vechi" care nu-ti mai fac bine sa plece si da sansa viitorului sa te surprinda placut. Rugamintea mea e sa fii atenta atunci cand alegi oameni noi, pentru ca de alegerea ta depinde si fericirea copiilor tai. Iti doresc toate cele bune si fericire multa!

| Lizuca1234 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Am formulat gresit, imi cer scuze. Nu eu am copilasi, ci domnul cu care ma gandesc sa incep o noua viata, dar ma tem de multe lucruri.

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Lizuca1234):

Am inteles...in cazul asta situatia se schimba, si am sa te rog sa-ti raspunzi singura la o serie de intrebari, si anume:
1.Esti pregatita sa fii mama altor copii?
2.Esti pregatita sa-i iubesti ca si cum ar fi ai tai?
3.Esti pregatita sa imparti atentia partenerului? Dar timpul, gesturile si iubirea?
4.Esti dispusa sa faci compromisuri?
5.Esti suficient de matura si de stabila incat sa oferi un mediu adecvat de dezvoltare acelor copii?
6.Esti pregatita sa accepti ca vor fi situatii in care va fi nevoit sa aleaga intre tine si copilasi si el ii va alege aproape intotdeauna pe ei? Si nu pentru ca nu te-ar iubi, ci pentru ca ei sunt sange din sangele lui si va trage mai mult spre ei
7.Te simti pregatita pentru ceea ce urmeza?
Da-ti un raspuns la fiecare intrebare in parte, si daca stii ca esti suficient de puternica atunci fa acest pas, si trebuie sa mai fii suficient de sigura ca acest tip nu cauta doar o mama pentru copii, ci cauta o partenera de viata pentru toate aspectele ei. Sper sa iei cea mai buna decizie si gasesti linistea si fericirea.
P.S: Nu te lasa influentata de nimeni si nimic, lasa trecutul in spate si cauta omul care te merita si alaturi de care poti sa infloresti. Bafta!

| Lizuca1234 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Acestea sunt intrebari fara raspuns deocamdata. Nici eu nu stiu, desi intrebarile astea imi circula prin cap de luni bune. Daca nu o sa ma placa copiii? daca nu voi sti cum sa ii abordez? De iubit, cu timpul sigur ii voi iubi. Poate ca o schimbare la 360 grade ar fi benefica, dar imi e teama sa nu dau gres.

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Lizuca1234):

Poate ca momentan cea mai inteleapta decizie ar fi sa-ti dai timp tie, sa te linistesti, sa te regasesti, sa iti pui ordine in viata. Nu te agata de un om doar din nevoia de apartenenta, cu atat mai mult daca esti nesigura de atat de multe aspecte, fii libera si singura cel putin pentru o perioada si ai sa vezi ca lucrurile se limpezesc, trebuie doar sa ai rabdare. Redescopera-ti dorintele pierdute sau uitate, fa lucruri pe care indrageai sa le faci dar ai renuntat din diverse motive, bucura-te de timpul pe care ti-l poti dedica in intregime tie, si va aparea la momentul potrivit si omul langa care sa poti sa construiesti fara sa te iti pui mii de intrebari, omul potrivit nu aduce neliniste si intrebari, omul potrivit aduce liniste si siguranta.
Succes in toate!

| Claudia45 a răspuns:

Trec printr o chestie atat de asemănătoare și am aceeași problema
dar la mine e mult mai complicat totul?