| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Este posibil să ne îndrăgostim de un ideal din mințile noastre?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,este foarte posibul daca tipul are bani, e dragut sigur ca apare dragostea feminina hasaaa nu exista iubire feminina

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar nu e vorba de fizic acum, ci mai degrabă de un fel de a fi. Mă gândesc la băiatul cu care mă voi căsători și, deși e foarte probabil să nu îl cunosc încă, simt că mă îndrăgostesc de el. Am luat-o rău? big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Haaaa esti amuzanta Cristina, e vorba de bani atat n

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E vorba și de bani, că doar n-om muri de foame. laughing Dar altele îs mai presus decât banii și averile.
Ce faci dacă de exemplu îi arde casa? Rămâi cu prostul în drum? big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,fugiți la altul, asta faceti mereu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu, Ray, ești un suflețel frustrat care are nevoie de iubire...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Haaaa esti comica, nu exista iubire feminina

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Haaa, ești comic. Există. tongue

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E vb de bani vs sex atat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Când doi oameni se iubesc, fac și bani și sex împreună.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In telenovele da

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru RAY):

Ce trist esti

| RAY a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Nu sunt trist

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Si mare grija la acest ideal big grin ca nu stim exact ce avem noi in cap.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai nasol e cand o iei razna si simti asta la 20 de ani dupa ce ai simtit asta pentru persoana aia deja... si ati fost impreuna. Iar acum nu. Si te macina daca sa ii spui... ce sa ii spui, si mai ales DE CE>>>

| Catrice a răspuns:

Hmm oare ce sa zic daca personal trăiesc asta? thinking

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

De Mafuyu?

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Deci aia e iubirea vieții tale hmm stai să-i zic lu' nevasta-mea sa se rada oleacăhee hee

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

M-am gandit ca asta este idealul din mintea ta laughing Sau Junta.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nah idealul meu e altulhee hee

| Celcestietot a răspuns:

Da, de ce nu.

| Emma30555 a răspuns:

Este posibil dacă nu trăiești experiente reale, dacă nu ești ancorat în realitatea de zi cu zi, dacă nu trăiești în prezent ci visezi la un viitor ideal sau trăiești cu amintirile trecutului

| Nemessys a răspuns:

Adica un fel de. persoana care este exact pe placul dar care se afla doar un mintea ta?
Nu te indragostesti ci e mai mult o dorinta de a intalni o persoana de genu'.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru fete e posibil big grin

| aditimus a răspuns:

Atat timp cat esti constient ca nu poti ajunge la el, da.

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

Mă refer la o persoană...pe care să ți-o imaginezi într-un anumit fel...și care să te facă să te simți într-un anumit fel. Exact ca și când ai fi îndrăgostit. straight face

| aditimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm...
Si da si nu prea happy

| RKBlue a răspuns:

Profesoara mea de romana ne-a spus ca Eminescu era indragostit de ideea de femeie perfecta, dar niciodata nu a descoperit-o.
A fost aparent indragostit de o fata pe la 16 ani, dar aceasta a murit.Mai e si Veronica Micle,dar se pare ca nu era indragostit de ea in sensul adevarat al cuvantului.
Daca ma intrebi pe mine, Eminescu si Creanga nu erau "prieteni" cum zic istoricii, ci amanti(e logic, fiindca despre multe persoane celebre s-a spus ca erau prieteni si apoi s-a descoperit ca erau impreuna)
Dar ma rog, cica era indragostit de idealul feminin(suna cam gay...
Deci da, poti sa te indragostesti de o idee.

| iamprettybored a răspuns:

Majoritatea dintre noi facem asta, de aceea avem atâtea decepții în relațiile cu ceilalți, ajungem să spunem că celălalt nu este așa cum ar trebui, în loc să luăm omul așa cum este și să lucrăm cu el așa cum e el. Dacă nu se suprapune cu imaginea ideală din capul nostru, nu ne mai place și ne îndepărtăm, renunțăm în loc să acceptăm realitatea persoanei și să lucrăm la relație.

Trebuie avută mare grijă, în primul rând să renunțăm la așteptări fiindcă astea ne omoară, iar apoi să încercăm să cunoaștem cât mai autentic persoana respectivă înainte de a ne arunca într-o relație, ca să nu avem prea multe surprize neplăcute.

| CatalinB11 a răspuns:

In general, de asta ne indragostim. De ideal. Atunci cand ne indragostim, chiar de o persoana reala, la inceput ne formam o imagine ideala si impecabila despre acea persoana deoarece nu o cunoastem prea bine iar daca exista atractie fizica atunci, o sa cautam si vom observa doar aspectele pozitive pe care, de altfel, acea persoana o sa le etaleze.
Reversul medaliei este ca oamenii nu sunt cum ne-am imagina noi sau cum ne lasam pacaliti la prima vedere. Atunci ne lovim de realitate, dezamagirea si imprastierea aburilor dragostei la prima vedere ne provoaca stari nu tocmai placute. Nu este un lucru rau sa avem un ideal in minte doar ca, trebuie sa fim constienti in acelasi timp de realitate si de faptul ca aceasta actioneaza independent de vointa noastra. Totusi, mult succes in gasirea idealului!winking

| BecSpart a răspuns:

Dap. Este 100% posibil