| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Eu sunt intr-o situatie cam complicata si ma gandesc ce se va alege de viitorul meu. Mai exact tata a gasit o rusoaica pe net si in fiecare seara parintii mei se cearta, mama spunandu-i ca isi va gasi si ea pe cineva. Aceasta cearta se termina cu un act de dragoste iar eu nu mai suport. Totul se termina pana la ora doua noaptea asta nelasandu-ma sa dorm.
Acum sunt boboaca si imi va fi greu sa stau treaza noaptea din cauza lor si dupa aceea sa merg obosita la liceu. Oarecum toata chestia asta ma ingreuneaza, imi ia curajul din mine, facandu-ma mereu sa plang cand ma gandesc ca pot sa se desparta iar eu nu vreau sa raman la niciunul. Tata este indreptat spre religie cam prea mult iar mama ma deranjeaza cand imi vorbeste foarte urat.
Vreau sfaturi, orice, va rog.

Răspuns Câştigător
| EraserHead a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face este sa fii puternica. Ma aflu si eu fix in situatia ta de aia si iti scriu. La fel si ai mei se certa,se impaca dupa cateva ore/zile lucrul pe care poti sa il faci este sa fi ignoranta cu ei. Cand se certa nu pune atat la suflet si nu mai plange pentru ca plangi degeaba. Lucrul pe care ai putea sa-l face este sa vorbesti cu ei si sa le spui cum te simti tu cand ei se certa,totusi stiu ca probabil nu vei incerca sa vorbesti cu ei doar ca ti-am zis ca ai putea,daca vrei. Nu multi adopta metoda asta. Incerca sa fi indiferenta cand se cearta ei,la fel si cand iti vorbeste maica-ta urat dar nu te lasa mai prejos,totusi esti om si ai respectul tau de sine, chiar daca esti copilul ei, Nu o lasa sa faca ce vrea cu tine, aici depinde si ce varsta ai. Totusi este mama ta n-ai ce sa-i faci, la fel si cu tata-l tau. Culcate nu mai sta treaza sa le asculti certurile, iti v-a strica sanatatea si studiile si mai ales starea de spirit pe care o vei avea cand vei merge la scoala. Daca se vor desparti alege cu cine vrei sa mergi si astepta pana vei avea vasrta de 18 ani sa te poti muta singura. Sper ca te-am ajutat. Asa o sa fie si probabil la tine cand te vei casatori. Prima data e iubire mare dupa ajungi la divorturi si certuri. Alege-ti partenerul conjugal bine. ^^

| EraserHead a răspuns (pentru EraserHead):

Ai grija de tine. :*

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Orice parinte isi doreste ca copilul lor sa aiba o viata buna. Uneori pun copilul mai presus de persoana lor. Ceea ce este bine. Asa ca tu, daca le zici ca te deranjeaza asta si ca nu vrei sa se desparta, ei o sa-ti indeplineasca dorinta doar ca sa fii tu fericita.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

75% sunt de acord cu tine.

| RoyalJakiro a răspuns:

Discuta cu parintii tai despre ceea cete deranjeaza. Asa poti incerca sa indrepti situatia. O seara faina!