| Adelina13062014 a întrebat:

Hei!

Întrebarea se adresează fetelor/femeilor însă accept și părerea unui bărbat. În trei ani voi schimba prefixul mai exact voi face treizeci de ani. Cum la noi în România ești judecat, pus la colț dacă pana la vârsta asta nu te-ai măritat și nu ai făcut macar un copil simt nevoia sa discut și cu alte persoane. Încă din adolescenta undeva în creierul meu s-a pus un pitic legat de copii, nu consider ca sunt făcută pentru asa ceva, știu poate sunt egoista.Consider ca trăim vremuri prea nebune. Asta nu înseamnă că sunt de piatra și rămân indiferenta dacă vad un copil neajutorat, piticii prietenilor trag la mine, comunicam ne jucam împreună. Considerați ca adopția unui copil este greșită? Multe,, mamiki,, mi-au spus clar ca sunt nebuna pentru ca nu ar putea niciodată sa tina în brate ori sa iubească un copil care nu au ieșit din ele.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La ce adopti daca nu esti facuta sa ai copil? Nici eu nu sant de acord sa trag dupa mine un nou nascut. Imi place sacheltui bani si sa duc viata de patron. M.as plictisii sa stau dupa ala mic + m.as enerva pe el, mai bine ma enervez jucand call of duty pe PS5 mai o cursa cu masina, femei...

Bula
| Bula a răspuns:

Din firea naturii, o mama tine mai mult la propriul copil decat la unul adoptat.
Instinctul matern functioneaza atunci cand ai grija de PROPRIUL copil. Un copil strain nu va egala niciodata aceste sentimente.
De regula, la adoptie recurg cei care n-au posibilitatea (medicala) sa nasca.
Insa multe femei fac copii chiar si cu tatal biologic necunoscut, doar pentru a avea PROPRIUL copil, pe care sa-l creasca langa pieptul lor si aleg sa-si creasca copilul chiar si fara tata.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Ideea e simpla, faci ce vrei in viata, important e sa te simti tu bine si sa te pui pe primul loc.
Oricum lumea o sa te judece/critice ori ce ai face.
Daca altii au facut copii la 20 si ceva de ani, nu prea le place cand vede pe cineva la 30 fara.
E ceva de genul cum e acum cu vaccinul, cine l-a facut, critica pe cei care nu l-au facut.
Legat de adoptie, nu stiu ce sa zic.
Daca nu ai probeleme de sanatate si poti sa faci copii, zic sa te mai gandesti.
Nu e chiar ceva de condamnat cum e avortul...

| darrio2007 a răspuns:

Daca asta iti doresti, este problema ta.

| ania a răspuns:

E o idee foarte buna.Si fiul meu mai mare e adoptat si crestem de ani buni si doi frat pentru care am depus cerere de adoptie dar dureaza. Oricum in sufletul nostru i- am adoptat deja. Poti iubi foarte mult si copiii nascuti de altcineva, dupa adoptie iti schimbi definitia pentru ce inseamna copilul meu.Pentru noi toti sunt la fel de ai nostri, numai ca Dumnezeu ni i-a daruit prin diferite cai.Se inteleg bine cu copiii naturali, e o implinire foarte mare sa stii ca ai schimbat destinul unor copii

| Ofiintă a răspuns:

Tu decizi pentru tine, nu alții. Așa încât, orice decizie ai lua, atâta timp cât îti apartine ție și nu este influențată de către ceilalți, este o decizie bună.
Indiferent de vârsta pe care o ai, consider că este absurd să te arunci într-o căsnicie și să faci un copil, doar pentru că "ar fi cazul".
Nu îti compara viata cu ai altora, asta pentru că lucrurile nu se desfăsoara la fel pentru toată lumea, prin urmare, nu este o regulă să te casătoresti pana la o varsta determinată, dacă spre exemplu, prietena ta s-a casatorit deja. Nu esti obligată nici să te casatoresti. Poti să trăiești bine mersi si fara sa te angajezi într-o căsnicie.
Dorințele tale te vizează exclusiv, așa încât orice adăugire venită din partea unei persoane este nesemnificativă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Pai... legat de primul aspect, cam asa pare, ca esti judecata de lumea din jur. Dar asta nu cred ca se intampla doar in Romania. Adica sigur nu te-au judecat si alte persoane din alte tari, nu?
Si pana la urma, care ar fi problema? Cum era faza, ca gura lumii este atat de mare incat nu poate fi astupata. Nu traiesti pentru ei, traiesti pentru tine.
Sunt convins ca ai dat si de persoane care nu te-au judecat, chiar aici in Romania big grin

Apoi, nu stiu daca ar fi ok ca cineva sa iti zica exact sa faci sau nu o anumita decizie, pentru ca TU ar trebui sa fii persoana care decide acest lucru, nu lumea din jur.

Acum sa o luam pe scurt la fiecare "tabara" in parte, sa incercam sa intelegem de ce lumea reactioneaza asa. Si nu, eu nu sunt impotriva ta tongue

Parintii tai si alte persoane care iti zic sa faci pasul respectiv, probabil zic asta pentru ca... au si ei o varsta, vor sa vada ca ai facut acest pas pe care majoritatea persoanelor il fac, inca de la inceputurile timpului. Vor si ei sa te vada la "casa ta", cu familia ta si cu copilul tau. Acum probabil ca judeca putin mai aspru sa te faca sa iei decizia favorabila pentru ei, pentru a nu face altceva. Dar sa zicem ca daca ai face contrariul, si nu ar avea ei ce sa mai faca, sigur ar accepta si decizia respectiva. Deci sa nu te superi neaparat pe persoanele respective, da? happy
Lumea este libera sa vorbeasca, toate acestea sunt conceptii... depinde de tine pe care le selectezi.

Legat de tine si de ce vrei tu sa faci... hei, esti inca tanara. Nu esti maritata, nu ai un copil, si unde este problema? Nu este. Deci nu iti face griji legat de acest aspect (bine, poate nici nu iti faceai laughing ).
Este adevarat si ca fetele in general (unele) sunt speriate de ideea de a avea un copil si a creste ceva in ele, urmand sa nasca. Iar acest aspect, face ca tu sa NU fii pregatita pentru asta inca, si nu este nicio problema. Daca o sa ajungi sa nasti un copil, o sa faci asta la momentul potrivit. Nu este ceva ciudat ca nu simti asta acum, deci stai linistita.

Privind adoptia, nici asta nu este ceva gresit. Este ceva ce se poate intampla oricui. Este un gest frumos si onorabil parerea mea.

Traieste viata pe care vrei sa o traiesti, incearca sa faci exact ceea ce vrei sa faci. In viata nu poti sa ii multumesti pe toti, si sigur nu ai vrea sa traiesti dupa cum iti spun altii sa o faci. Cand o sa vina momentul, sa faci un lucru... o sa vina inevitabil, nu iti face griji happy

Ar mai fi multe de adaugat, dar o sa ma opresc aici, deocamdata. Iti urez multe zile cu soare pana cand ne mai auzim. Si si dupa big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Adoptia nu e ABSOLUT DELOC GRESITA, dar iti tin pumnii ca ai nevoie de tone de rabdare si de nervi de fier. Statul roman face tot posibilul ca adoptia sa fie un adevarat cosmar oricit de bine intentionat(a) ai fi. straight face
"Multe,, mamiki,, mi-au spus clar ca sunt nebuna pentru ca nu ar putea niciodată sa tina în brate ori sa iubească un copil care nu au ieșit din ele." Multe idioate.

| Freya1 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te intereeze ce spune lumea.Pe urma, nu te forta sa faci sau sa adopți un copil daca nu este ceia ce iti doresti.
Eu una nu ca nu as iubi un copil adoptat, în fond iubesti un cățeluș sau o pisicuță da un om.Doar ca daca nu il fac eu, având în vedere că nu prea sunt eu cu copii nu as adopta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu ești nebună și nici egoistă, din contră, ești de apreciat dacă poți iubi un copil care nu-ți aparține și dacă poți să-ți asumi un risc și o misiune puțin mai grea, pentru că până la urmă copilul nu știi cu ce temperament și traume vine la pachet. Mulți nu pot face asta tocmai din egoism, pentru că nu aduc copii pe lume cu gânduri prea mari, majoritatea fac copii că '' așa trebuie', ''să le aducă cineva un pahar cu apă la bătrânețe '' și să aibă ELE o experiență de neuitat. Sau din greșeală big grin

Dacă ar fi mai mulți oameni ca tine, am fi puțin mai bine.

| Emma30555 a răspuns:

Dar de ce vrei să adopți până la urmă? Poate ar trebui mai întâi să îți faci o relație, sa ai pe cine să te bazezi, eu nu cred ca e asa usor sa crești un copil singura. In plus nu trebuie să te gândești la parerea lumii, astea sunt probleme doar in mintea noastră, nu e obligatoriu sa fim toti că oile.

| VoidEternal a răspuns:

Hmm, sa iei un copil abandonat de mama lui, sa-i oferi un camin, dragoste si un viitor... Tu ce zici, e ceva gresit?

E gresit sa salvezi o viata? Daca da, atunci nu o face.

Cat despre mamicile respective nu prea cred ca se califica sa fie numite "parinti" daca spun ca nu ar putea sa tina in brate un copil care nu e al lor. Serios?

Am doi prieteni apropiati care au adoptat, iar viata lor s-a schimbat radical. Nici unul dintre ei nu regreta nici macar 0.01% decizia pe care a luat-o. Mama mea, inainte sa iasa la pensie a fost asistent maternal si a crescut/pregatit pentru adoptie 3 copii abandonati. Cel mai mic avea 2 ani cand a fost luat in plasament. Nu iti poti imagina ce traume au acesti copii si cat bine poti face unui suflet care nu a avut nicio vina ca a ajuns intr-o lume care nu l-a vrut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Corpul tău, viața ta, copilul tău, decizia ta!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Poți si adopta un copil nu trebuie să fie neapărat al tau din sângele tău orice copii este un copil tot un suflet are su el si ia tot o inima are si el si ia.

| Ava1231 a răspuns:

"In creierul meu s-a pus un pitic legat de copii, nu consider ca sunt făcută pentru asa ceva"
Pai... daca nu esti facuta sa ai copiii tai, de ce crezi ca adoptia ar fi o solutie?
E tot un copil, nu o papusa de plastic. Adica asta nu inteleg, de ce nu iti faci tu proprii copii? Daca nu iti plac copiii, nu iti plac deloc, indiferent daca sunt ai tai sau nu.
Mie spre exemplu nu imi plac deloc, niciodata cand vad un bebe nu il iau in brate si nu ma joc niciodata cu vreun pitic, din contra, incerc sa evit copiii.
Dar... totusi as vrea sa am copiii mei, macar unul.
Asta nu pricep...de ce sa adopti cand il poti face pe al tau? Mi se pare mai complicat sa adopti si sa traiesti o viata cu regretul ca nu ai facut un copil.